خوش بینی همراه با نگرانی از برفباری های اخیر

برفباری های اخیر با آن که خوش بینی در مورد سال آینده پرآب را برای کشور به همراه داشت، منجر به بندش راه های مواصلاتی در شماری از ولایات کشور نیز گردید.
این برف باری ها از شامگاه روز پنجشنبه گذشته آغاز شد و تا ۲۴ ساعت بعد، یعنی عصر روز جمعه ادامه یافت.
گزارش ها از ولایات مرکزی کشور حاکی از آن است که تقریبا ارتباط تمامی ولسوالی ها با مرکز این ولایات در اثر برفباری سنگین مسدود شده است.

والی بامیان به رسانه ها گفته است که تلاش ها برای باز کردن کوتل حاجی گک جریان دارد، اما ارتباط ولسوالی های این ولایت با مرکز هنوز قطع است. در ولایت دایکندی نیز گفته می شود بیش از یک متر برف بر زمین نشسته و والی این ولایت گفته است که ارتباط این ولایت با مرکز و ولسوالی های آن در اثر برفباری های اخیر کاملا قطع شده است.
مقام های این ولایت گفته اند که ساکنان این ولایت به شدت به کمک های غذایی نیاز دارند و بند شدن راه ها بر این مشکلات افزوده است. آن ها از دولت و موسسات کمک کننده خواسته اند تا راه های کمک رسانی به دایکندی را جستجو کنند و برای مردم کمک های شان را برسانند.
شاهراه سالنگ روز جمعه به روی ترافیک مسدود بود، اما مقام های وزارت فواید عامه گفته اند که این شاهراه روز شنبه به صورت یک طرفه از شمال به جنوب به روی ترافیک باز شده است. این مقام ها گفته اند که بیش از سی برف کوچ در روز جمعه در مسیر سالنگ ها به وقوع پیوسته است. معین وزارت فواید عامه خاطر نشان کرده که در اثراین برف کوچ ها چند موتر زیر برف شدند اما با تلاش تیم راه پاکی سالنگ ها سرنشینان این موتر ها نجات داده شدند.
وزارت فواید عامه گفته است که برای مساعد ساختن شاهراه سالنگ به روی ترافیک، جاده های این مسیر را نمک پاشی کرده تا یخ های روی سرک آب شوند.
در مسیر شاهرا کابل – قندهار نیز در برخی از مناطق در ولایت میدان وردک راه مسدود شده بود، اما وزارت فواید عامه می گوید این مناطق از وجود برف پاک شده است.
این برفباری ها ولایات مرکزی کشور به شمول غزنی، میدان وردک و کابل را تحت پوشش قرار داد.
اداره مبارزه با حوادث طبیعی گفته است که مواد غذایی برای ولسوالی هایی که به شدت برفگیر هستند و احتمال می رود راه های شان در اثر برف باری مسدود شود، قبلا فرستاده شده است.
مقام های این اداره گفته اند براساس قراردادی که میان وزارت خانه های فواید عامه و انکشاف دهات با مردم محل صورت گرفته، کوتل ها پاک کاری می شوند و این پروسه به صورت موفق به پیش برده می شود.
گزارش ها از ولایت غور حاکی از آن است که ارتباطات تمام ولسوالی های این ولایت با مرکز ولایت قطع شده است.
برفباری های سنگین در ولایات مرکزی و بدخشان سبب شده است که قیمت مواد غذایی نیز افزایش یابد. ساکنان این مناطق گفته اند در صورتی که دولت برای بازگشایی راه ها و رساندن کمک های غذایی اقدام نکند، با مشکلات زیادی از ناحیه بلند رفتن قیمت مواد غذایی روبه رو خواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا