حضور نیروهای خارجی سرکوب افراط گرایی یا گسترش آن؟

وزارت خارجه کشور در برابر اظهارات رییس مجلس ایران  که گفته بود حضور نیروهای خارجی باعث گسترش افراط گرایی شده است، واکنش نشان داد و گفت که نیروهای خارجی نه تنها سبب افزایش افراط گرایی نمی شوند، بلکه برای مبارزه با افراط گرایان در افغانستان آمده اند. علی لاریجانی رییس مجلس ایران روز دوشنبه در دیدار با معاون دوم رییس جمهور کشور گفته بود که حضور نیروهای خارجی در افغانستان منجر به ناامنی و رشد افراط گرایی شده است.
سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه در رابطه به اظهارات رییس مجلس ایران گفت:»برعکس، هرقدر که نیروهای خارجی در افغانستان افزایش پیدا کنند،‌ پیروزی بر تروریستان را تسریع می کند و امنیت را بیشتر و بهتر می سازد».
براساس گزارش ها، ایران از حضور نیروهای خارجی و به خصوص نیروهای امریکایی نگران است، اما آقای بهین می گوید حضور نیروهای خارجی در کشور یک هدف دارد و آن مبارزه با تروریزم است:»نیروهای بین المللی در افغانستان برای مبارزه با تروریزم آمده اند.‌ افغانستان تعهد دارد که از داخل خاک ما به هیچ همسایه ای مداخله صورت نمی گیرد و به هیچ کشور دیگر هم اجازه نمی دهد که در امور داخلی افغانستان مداخله نماید و هیچ کس دیگر نباید از حضور نیروهای بین المللی در افغانستان هراس داشته باشد».
پیش از این گزارش هایی وجود داشت که طالبان در ولایات جنوب غرب کشور اسلحه و بمب های ضد تانک را از ایران دریافت می کنند، اما مقام های دولت افغانستان گفته اند که تاهنوز سندی در دست ندارند که نشان دهنده ی تجهیز طالبان توسط ایران باشد.
اما آیا حضور نیروهای خارجی در افغانستان واقعا سبب رشد افراط گرایی شده است؟ شکریه بارکزی، نماینده کابل در ولسی جرگه می گوید:» برای من جالب است که این مورد را رییس مجلس نمایندگان ایران مطرح می کند، به دلیل این که آنها خودشان حامی و بانی نیروهای خارجی در افغانستان بودند و مردم افغانستان قرار داد بن را به یاد دارند».
خانم بارکزی می پرسد هفت سال پیش که مکاتب بر روی دختران در افغانستان بسته بود، آیا آن زمان افراط گرایی در افغانستان رشد کرده بود، یا امروز که هزاران دختر به مکتب می روند و مانعی برای شان وجود ندارد؟
به گفته‌ی خانم بارکزی هفت سال پیش مردم افغانستان به دلیل نداشتن یا کوتاه‌ بودن ریش‌شان مورد ضرب و شتم قرار می گرفتند، نه امروز.
براساس اظهارات خانم بارکزی نیروهای بین المللی در افغانستان هدف مشخصی را دنبال می کنند وآن مبارزه با تروریزم و اعاده ی ارزش های دموکراسی است.
این نماینده پارلمان می گوید با وجودی که ایران از حضور نیروهای خارجی در افغانستان نگران است، اما این نیروها هیچ تهدیدی برای ایران نیست:»این واقعیتی است انکار ناپذیر، ایران هنوز هم از حضور نیروهای خارجی در افغانستان ناراضی است».
کبیر رنجبر، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان کشور می گوید با اظهارات رییس مجلس ایران در این مورد که حضور نیروهای خارجی منجر به رشد افراط گرایی می شود،‌ موافق نیست. زیرا در حال حاضر به گفته ی آقای رنجبر برخی از ولایات از کنترول دولت خارج است و در این وضعیت افغانستان طبعا به نیروی نظامی نیاز دارد تا با عوامل اشاعه ی افراط گرایی در ولایات مختلف مبارزه کند.
اما به باور آقای رنجبر باید محدوده ی صلاحیت های این نیروها در عملیات ها مشخص شود. آقای رنجبر می افزاید که حضور و افزایش نیروهای خارجی در صورتی که این نیروها با احتیاط و در یک چوکات قانونی بامردم برخورد کنند و به فرهنگ مردم احترام بگذارند، یقینا که در تامین امنیت و مبارزه با بنیاد گرایی همراه با نیروهای اردو وپولیس ملی موثر هست. به گفته ی آقای رنجبر نیروهای امنیتی افغانستان به درجه ای از توانایی نرسیده اند تاخود شان به تنهایی امنیت را در کشور تامین نمایند. به این دلیل است که حضور و افزایش نیروهای بین المللی در افغانستان به نفع ثبات در افغانستان است، ولی در دراز مدت ختم جنگ در افغانستان زمانی امکان پذیر است که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی دفاع از کشور را پیدا کنند.
رییس مجلس ایران در حالی حضور نیروهای خارجی را عامل رشد افراط گرایی می داند که چندی پیش مقام های دولت ایران در مورد مذاکره دولت افغانستان با مخالفان آن هشدار داده بودند. وزیر خارجه ایران به جامعه ی جهانی توصیه کرده بود افراط گرایی پدیده ای نیست که در یک منطقه محدود بماند.

دکمه بازگشت به بالا