حادثه بادغیس نیازمند تحقیقات جدی است

حادثه خونین بادغیس که منجر به هلاکت حدود ۳۰ سرباز اردوی ملی و سرقت ده ها موتر رنجر این نیروها شد، از یک طرف قدرتمندی طالبان در ولایت بادغیس را نشان می دهد و از طرف دیگر این نگرانی را ایجاد کرده است که طالبان با آگاهی از فعالیت های سربازان اردو، اکنون به حملات دقیق و برنامه ریزی شده، دست می زنند.

اما نکته ی جالب در این رویداد آن است که قرار بوده تا شماری از موترهای رنجر اردوی ملی از مرکز ولایت بادغیس به واسطه موترهای کاماز به ولسوالی بالا مرغاب منتقل شوند. این که چرا مقام های پولیس و اردوی ملی تصمیم گرفته بودند تا موترهای رنجر را به واسطه ی کاماز به این ولسوالی منتقل کنند، در پرده ای از ابهام است. ممکن است یک پیش بینی ساده این باشد که مقام های پولیس و اردوی ملی خواسته اند تا با انتقال این موترها به واسطه ی کاماز، از مصارف بیشتر تیل جلوگیری کنند و یا به این واسطه خواسته اند تا از استهلاک موترها جلوگیری نمایند!

آنچه که مسلم است، این که این رویداد خونین، بی سابقه ترین رویداد به لحاظ تلفات سربازان اردوی ملی در هفت سال گذشته بوده است و نیز خسارت مادی ای که از این حادثه بر دولت وارد آمده است، بی سابقه می باشد.
در حالی که تاکنون مقام های وزارت دفاع شمار رنجرهای که به دست طالبان افتاده است، اعلام نکرده اند، اما قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان در تماس با رسانه ها گفته است که آنها ۴۹ سرباز دولتی را کشته و ۲۱ رنجر و ۶ کاماز را که در آنها نیز رنجر بار بوده است، با خود برده اند.
اگر ارقام ارایه شده از سوی طالبان در مورد شمار  رنجرهای که به دست آنان افتاده است، درست باشد، می توان حدس زد که شاید حدود ۳۱ رنجر ممکن است به دست آنان افتاده باشد.
در حالی که این خبر تکان دهنده می تواند بر روحیه سربازان تازه کار اردوی ملی کشور آسیب جدی وارد کند، وزارت دفاع کشور باید دستور تحقیقات در مورد این حمله را صادر نموده و مقام هایی را که سهل انگاری و برنامه ریزی غیر دقیق شان باعث این رویداد خونین شده است، مجازات نماید.
در عین حال وزارت دفاع کشور امکان دست داشتن و همسویی برخی افرادی را که جریان حرکت این کاروان را ممکن است به طالبان اطلاع داده باشند، نیز باید پیگیری نماید و آنان را به محاکمه بکشاند.
 چرا که نفوذ عمال طالبان در صفوف اردوی ملی و نیز سهل انگاری در برنامه ریزی های نظامی نه تنها باعث تخریب روحیه سربازان تازه کار اردوی ملی کشور می گردد، بلکه باعث خواهد شد تا امیدواری به این نهاد ملی در افکار عامه مردم آسیب ببیند.
 

 

دکمه بازگشت به بالا