جهان هنوز به پاکستان باج می دهد

دولت پاکستان گفته است که صندوق جهانی پول در «اصول» با پرداخت هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر قرضه به این کشور موافقت کرده است.
شوکت ترین، وزیر مالیه پاکستان گفته است که از این پول برای پرداخت وام های خارجی و بالابردن ارزش روپیه پاکستان استفاده خواهد کرد.
در حالی که انتظار می رفت اخذ وام چند میلیاردی دالر مورد تقاضای دولت پاکستان از صندوق جهانی پول با مشکلاتی مواجه شود و یا حداقل ایالات متحده امریکا و جامعه اروپایی پرداخت این وام را برای پاکستان با توجه به نفوذشان در صندوق جهانی پول، مشروط به همکاری صادقانه تر در امر مبارزه با تروریزم و از میان برداشتن پایگاه های تروریستان در مناطق قبایلی آن کشور نمایند، دیده می‌شود که چنین نشده است.
در حال حاضر شرط‌های اصلی صندوق جهانی پول برای پرداخت این وام به پاکستان کاهش برخی از یارانه های دولتی است که در واقع این کار  میزان نارضایتی از حکومت پاکستان را در میان طبقات پایین آن کشور بیشتر می سازد. شرط‌های که صندوق جهانی پول برای کم کردن میزان یارانه های دولتی که عمدتا در کالاهای اساسی و عمده در پاکستان وجود دارد، قرار داده است حتا صفوف طالبان و القاعده را می تواند، قوی تر کند. با توجه به میزان تفاوت فقر و ثروت در میان شهروندان پاکستانی، کم کردن یارانه های دولتی حتا ممکن است به ایجاد شورش ها در برخی مناطق فقیر نشین آن کشور مثل بلوچستان و صوبه سرحد منجر شود. این در حالی است که در مناطق حاشیه نشین شهرهای بزرگی چون لاهور و کراچی نیز میزان فقر به شدت بالاست و احتمالا برداشتن یارانه های دولتی در این مناطق نیز می تواند، تاثیر منفی بگذارد.
در حالی که پرداخت این وام ها نه تنها پیش پای پاکستان هیچ شرطی را برای مبارزه صادقانه تر علیه تروریزم نمی گذارد، با توجه به دلایل بالا ممکن است که اجرای شروط و اخذ آن به دامن زدن بیشتر تشنج‌ها در آن کشور کمک کند، که بدون شک افغانستان  نیز از آن در امان نخواهد ماند.
اما نکته‌ی از همه جالب‌تر برای پرداخت این وام هفت میلیارد دالری به پاکستان نشان می دهد که جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا و جامعه اروپایی خطر تروریزم را در آن کشور چندان جدی نمی گیرند. درست است که پرداخت این وام حکومت پاکستان را سرپای نگه می‌دارد، اما این مساله به تنهایی خود کافی نیست و هیچ کمکی به حل مساله تروریزم در داخل پاکستان و منطقه نخواهد کرد. دولت پاکستان تا پیش از بحران مالی جهانی نیز سرپای بود و کمک های میلیاردی را به عنوان انعام و باج در جهت مبارزه علیه تروریزم دریافت می کرد، اما کمتر شاهد بودیم که باوجود آن همه کمک های کلان پاکستان در جهت مبارزه علیه تروریزم از خود صداقت نشان داده باشد.
مشکل عمده این است که ایتلاف بزرگ جهانی مبارزه علیه تروریزم در راس ایالات متحده امریکا در برابر اداها و اطوارهای ساختگی پاکستان در امر مبارزه علیه تروریزم دچار سوتفاهم و اشتباه هستند. گاهی اوقات دیده می شود که تصمیم گیری ها و موضع گیری های شان در برابر پاکستان یا از روی درک نادرست است و یا این که پاکستان را مثل یک بچه نازدانه چیزی نمی گویند.
اگر پاکستان در شرایطی که از بحران اقتصادی آسیب دیده است و محتاج اخذ وام از صندوق جهانی پول شده است، باید از این فرصت به مثابه‌ی یک ابزار فشار استفاده گردد و تضمین‌های جدی از آن کشور گرفته شود تا در جبهه مبارزه علیه تروریزم و حمایت از شبکه های دهشت افگنی تجدید نظر نموده و از خود صداقت نشان بدهد. وقتی به گفته های یکی از مقام های ارتش پاکستان مبنی بر تصرف مجدد باجور از دست طالبان نگاه دقیق تر می اندازیم، می بینیم که هنوز آن کشور سیاست های خود را در برابر پدیده تروریزم و حمایت از شبکه های دهشت افگنی تغییر نداده است. این مقام ارشد ارتش پاکستان گفته بود که آنها ظرف چندماه باجور را بازپس خواهند گرفت، در حالی که همین سربازان ارتش پاکستان تنها در ظرف چند روز باجور را به طالبان تسلیم کرده بودند.

دکمه بازگشت به بالا