تولسی محاکمه می شود یا نمی شود؟

چند شهر مهم کشور جابلقا روز گذشته تظاهرات گسترده‌ی طرفداران و مخالفان تولسی ویرانی، ابر قهرمان سریال (زمانی خشو هم عروس بود) را شاهد بود.
این تظاهرات پس از آن صورت گرفت که تولسی ویرانی فرزند خود، انش ویرانی را به قتل رساند.
گفته می شود پس از آن که انش ویرانی فرزند ناخلف تولسی می خواست بانو نندنی بازیگر دوست داشتنی این سریال را که یک عالم عاشق سینه چاک دارد، به کشتن بدهد ، تولسی نتوانست این خشونت هویدا علیه یک زن را تحمل کند و با آن که قلبا پسرش را دوست داشت، مجبور شد او را به قتل برساند.
در همین راستا تظاهرات گسترده ای در چند شهر مختلف کشور جابلقا به حمایت از تولسی ویرانی و یا هم مخالفت با این عمل وی صورت گرفت.
طرفداران تولسی شعار می دادند که تولسی هیچ جنایتی را مرتکب نشده بلکه از مرگ کسی دیگر جلوگیری کرده است. آنان این عمل تولسی را در راستای تلاش جهت اعاده ی حقوق زنان مفید می خواندند. تظاهر کنندگان از مراجع ذیربط خواستند هرچه زودتر تلاش ها را برای رهایی تولسی از زندان آغاز کنند. آنان هشدار دادند در صورتی که خواست های آنان مورد اجابت قرار نگیرد، به طور گسترده سریال تولسی را تحریم خواهند کرد و حتا در زمان پخش سریال تلویزیون های خود را خاموش خواهند کرد.
در حین حال مخالفین تولسی ویرانی نیز در شهرهای مختلف دست به راهپیمایی زدند. آنان خواستار محاکمه‌ی هرچه عاجل تر این هنرپیشه گردیدند و گفتند که تولسی باید به اشد مجازات محکوم شود. حتا یک تعداد از مخالفین تولسی می گفتند او را باید به عنوان جنایتکار جنگی به زندان گوانتانامو انتقال داد. مخالفین تولسی از تلویزیون محترم (…) خواستند تمام محاکمه ی تولسی را به طور زنده و مستقیم نشر کند.
با این حال سخنگوی رییس‌جمهور کشور جابلقا در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که با توجه به روابط حسنه میان جابلقا و جابلسا و همچنان برای این که هیچ گونه مداخله در امور کشور دیگر برای جابلقا مقدور نیست، آنان در این رابطه هیچ گونه اظهار نظری نمی‌کنند.
 این سخنگوی گفت با این حال جابلقا حاضر است در راستای تنش زدایی و مبارز با تروریزم و همچنان گسترش همکاری های استراتژیک منطقه ای برای رفع این چالش بزرگ میان تولسی و میر ویرانی  میانجی گری کند.
در همین حال  پارلمان کشور جابلقا خواهان عفو تولسی ویرانی گردید. یک تعداد از اعضای پارلمان می گویند ما در کشور جابلقا آدم‌های خیلی خطرناک‌تر از تولسی را که هرکدام ده‌ها، صدها و هزارها نفر را به قتل رسانده‌اند، عفو کرده‌ایم و آب از آب تکان نخورده است، این بیچاره که یک نفر را کشته است.
آنان از پارلمان کشور جابلسا خواستند مانند آنان از مشی مصالحه ملی استفاده کنند و هرچه جنایتکار و خیانتکار دارند را عفو کنند تا این مملکت پیشرفت کند.
پارلمان همچنان هشدار داد در صورتی که کشور جابلسا به درخواست آنان توجهی نکند آنان روابط دیپلوماتیک خود را با این کشور قطع خواهند کرد.
یک تن از اعضای پارلمان گفت قرار است پارلمان یک روز کاری خود را به این مساله اختصاص دهد.
از سوی دیگر یک تعداد از نهاد های حمایت از حقوق زنان از عمکرد تولسی در قبال انش ویرانی حمایت کرده و آن را الگو برای سایر زنان جهان دانسته‌اند. به گفته‌ی مسولین این نهاد ها انش ویرانی نماد یک انسان خودخواه ، مستبد و زن ستیز بود که از این دیدگاه با طالبان شباهت زیاد داشت ، بنا این کشتن وی هیچ گونه تعقیب عدلی را نباید به دنبال داشته باشد.
به عقیده ی این مسوولین عملکرد تولسی در راستای دفاع از حقوق زنان بود که توسط انش ویرانی زیر پا گردیده بود.
نهاد های حمایت از حقوق زنان همچنان عمکرد میر ویرانی در قبال تولسی را نکوهش کرده و آن را به شدت محکوم کردند. به عقیده ی آنان در وضعیت فعلی میر ویرانی باید حمایت خود را از تولسی اعلام می کرد، نه این که با مادرش یعنی خوشوی آتش پرچه تولسی همراه گردد. آنان همچنان حمایت خود را از کرن ویرانی، فرزند صالح تولسی اعلام کردند و گفتند در حالی که کرن فرزند واقعی تولسی نیست ولی وظیفه ی یک فرزند خوب را به نحو احسن انجام داده است.
گفته می شود این نهاد ها صندوق اعانه ای را برای جمع آوری پول برای هزینه عروسی کرن و نندنی ایجاد کرده اند و تا حال مقدار زیاد پول هم در این صندوق اعانه جمع آوری گردیده است.
با آن که تظاهرات طرفداران و مخالفان تولسی به خشونت کشیده نشده است ولی کارشناسان هشدار می‌دهند در صورتی که یک استراتژی مشخص و دقیقی در رابطه به این مشکل اتخاذ نگردد، احتمال دارد این مساله عواقب وخیمی داشته باشد.
به عقیده ی این کارشناسان مسوولین سریال (زمانی خشو هم عروس بود) باید در استراتژی خود در قبال تولسی در این سریال بازبینی کنند و کوشش نمایند تا در آینده از به چالش کشیدن تولسی خودداری کنند، ورنه عواقب آن از عواقب رشد تروریزم در منطقه خطرناکتر خواهد بود.
با این حال هنوز معلوم نیست که سرنوشت تولسی ویرانی به کجا خواهد کشید. آیا وی از سوی محکمه محاکمه خواهد شد و یا هم این قتل به عنوان قتل غیر عمد محسوب شده و تولسی با عزت دوباره برایت حاصل خواهد کرد؟
آینده را بقیه سریال رقم خواهد زد.

دکمه بازگشت به بالا