تهران با امید پنهان از اوباما استقبال می کند

ایرانیانی که آرزومند بهبود روابط با امریکا هستند، مشتاقانه دیش های ماهواره خود را به سوی شبکه های خارجی مانند «سی ان ان» و تلویزیون فارسی تازه تاسیس «بی بی سی» گرداندند تا مراسم معارفه رسمی باراک اوباما را تماشا کنند. گفتنی است اکثر رسانه های دولتی در تهران به این رویداد تاریخی بی اعتنایی کردند.
به رغم دشمنی تهران و واشنگتن در سطح روابط رسمی دو کشور، ایرانیان در خاورمیانه کمترین نشان از خصومت با امریکا دارند. اکثر ایرانیان مجذوب فرهنگ مردمی و سیاست ابرقدرت امریکا هستند که مستقیما بر زندگی روزمره آنها تاثیر گذاشته است.
وعده ی اوباما در خصوص اعمال «تغییرات» یادآور شادی و نشاط مردم ایران از انتخاب شدن محمد خاتمی، رییس جمهور اسبق میانه روی ایران، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۹۷ است. خاتمی وعده داد سیاست و جامعه ی ایران را لیبرال خواهد کرد و همچنین تلاش نمود «دیوار بی اعتمادی» میان ایران و امریکا را از میان بردارد.
با ایجاد موانع در برابر طرح های اصلاحات خاتمی توسط محافظه کاران، سرخوردگی ها به تدریج شکل گرفت. اکنون در یک بازنگری کلی معلوم می شود که بسیاری از ایرانیان هشت سال ریاست جمهوری خاتمی را یک دوره ی طلایی می دانند و به این سیاستمدار فیلسوف تاکید می کنند که در انتخابات حیاتی ریاست جمهوری ماه جون شرکت کند.
خاتمی در هفته ی جاری قول داد ظرف چند روز آمادگی خود را برای شرکت در انتخابات اعلام کند. تحلیلگران معتقدند، تنها خاتمی است که شانس کنار زدن محمود احمدی نژاد را دارد. بسیاری از ایرانیان مطمین هستند که با روی کار آمدن خاتمی و با حضور اوباما، شانس بیشتری برای پایان دادن به سه دهه خصومت میان ایران و امریکا وجود خواهد داشت.
حکومت ایران نیز به وضوح نسبت به تمایل اوباما برای آشتی با تهران، که به نظام جمهوری اسلامی امکان خواهد داد راحت تر نفس بکشد، کنجکاو شده است. با این حال، واکنش رسمی تهران نسبت به مراسم معارفه ی رسمی اوباما محتاطانه و حساب شده بوده است.
منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته خاطر نشان کرد، «شعار اصلی اوباما بر مبنای تغییر بوده است، اما این تغییرات تعریف نشده اند. ما ترجیح می دهیم صبر کنیم و ببینیم سیاست های عملی دولت امریکا چه خواهند بود».
اوباما اذعان داشته است که ایران، اساسا به خاطر برنامه ی جنجال برانگیز هسته ای اش، یکی از بزرگترین چالش های دولت او خواهد بود. اما او وعده داده است که به جای بی اعتنایی به ایران و تعیین پیش شرط برای مذاکره با این کشور، رویکرد جدید نزدیکی به ایران را اتخاذ خواهد نمود.
در همین حال احمدی نژاد به وضوح امیدوار است که نشانه ی آشتی امریکا، شانس پیروزی او را در انتخابات ماه جون افزایش دهد. او در اقدامی بی سابقه طی نامه ای، که هنوز بی پاسخ است، پیروزی اوباما را در انتخابات نوامبر ریاست جمهوری امریکا تبریک گفت.
تحلیلگران ایران و امریکا معتقدند که هرگونه سیاست جدید امریکا در قبال ایران بایستی با لحنی جدید همراه شود. داکتر امینیان، کارشناس مطالعات استراتژیک در مناظره ی تلویزیونی ایران گلایه مند بود از این که «روش و لحن امریکا در قبال ایران مانند گاوچران هاست».
گفتنی است مقام های ایران در سخنرانی افتتاحیه ی اوباما به یک بخش مهم توجه خواهند کرد، «ما خطاب به جهان اسلام می گوییم که به دنبال راه جدیدی برای پیشرفت بر مبنای منافع و احترام متقابل هستیم». تهران همچنین مشتاقانه منتظر بود، ببیند که اوباما چه کسی را به عنوان نماینده ی خود در خاورمیانه انتخاب خواهد کرد. روزنامه ی واشنگتن پست روز سه شنبه گذشته اعلام کرده بود، این مقام جرج میچل، سناتور اسبق امریکا که در دولت کلینتون هدایت تلاش ها برای برقراری صلح در ایرلند شمالی را به عهده داشت، خواهد بود.
جرج میچل ۷۵ ساله فرزند یک مادر مهاجر لبنانی و یک پدر ایرلندی است. این انتخاب اوباما، به فرونشاندن خشم منتقدان ایرانی و عرب که معتقدند واشنگتن برده ی اسراییل است، کمک خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا