تناقض گویی‌های پارلمان درباره‌ی انتخابات

با اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ اسد سال آینده، ناهماهنگی و اظهارات ضد و نقیضی در پارلمان افغانستان در رابطه به تدویر انتخابات وجود دارد. از سوی دیگر کای آیده، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان با حمایت از برگزاری انتخابات در ۲۹ اسد، گفته است که تا آن زمان  بر تعداد نیروهای خارجی در افغانستان افزوده می‌شود و نیروهای اردوی ملی افغانستان نیز افزایش می یابد. و بدین ترتیب زمینه ی تامین امنیت و شرکت مردم در انتخابات میسر می‌گردد.

آیده همچنان گفته است که برای افغانستان و جامعه جهانی برگزاری «انتخابات امن» مهم است و باید در این راستا تلاش های زیادی صورت گیرد. در همین حال  شماری از نمایندگان ولسی جرگه، کمیسیون مستقل انتخابات را در رابطه به برگزاری انتخابات با سه ماه تاخیر، به شدت متهم به تخطی از قانون اساسی می‌کنند، اما شمار دیگر، به این نظراند که انتخابات سال آینده در هر ماه و در هرفصلی که باشد به دلیل تهدید های امنیتی امکان پذیر نیست. روحیه‌ی جلسه روز دوشنبه ولسی جرگه طوری بود که بیشتر نمایندگان به جای این که روی برگزاری انتخابات در وقتی که قانون اساسی پیش بینی کرده تاکید کنند، روی ناامنی و تهدیدهایی که متوجه انتخابات است، تاکید می کردند. شماری از نمایندگان در مجلس عمومی ولسی جرگه گفتند، فرق نمی‌کند که انتخابات دوماه پیش یا دوماه بعد برگزار شود، اما مهم این است که به دلیل ناامنی برگزاری انتخابات در هیچ یک از ماه‌های سال آینده امکان‌پذیر نیست.
پاچاخان زدران، نماینده ولایت خوست در ولسی جرگه گفت که امنیت در منطقه اش تامین نیست و برگزاری انتخابات در این ولایت ممکن نیست. او با لحن تندی گفت «برگزاری انتخابات در منطقه ی من امکان پذیر نیست و هر کی می تواند انتخابات نماید، (خود) می داند و انتخابات» من به نمایندگی از منطقه ی خودم می گویم که در منطقه ی ما امنیت نیست. اگر هرکس دیگر انتخابات را برگزار کرده می تواند، آنها می دانند و رییس جمهور».
نادر خان کتوازی یکی دیگر از نمایندگان اظهارات مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات را در مورد سهم گیری مردم در پروسه ی ثبت نام نادرست خواند و افزود که این کمیسیون واقعیت هایی را که در مناطق ناامن وجود دارد،  در نظر نگرفته است: «شما بیایید که من به شما نشان دهم که در بعضی ولسوالی ها هیچ کس کارت رای دهی نگرفته و کسی جرات نمی کند تا برای گرفتن کارت برود».
کتوازی گفت آن عده از نمایندگانی که به برگزاری انتخابات طبق قانون اساسی تاکید می کنند، باید او ضاع مملکت را در نظر گیرند. او گفت که در ولایات ناامن کسی از مرکز ولایت یک قدم هم بیرون گذاشته نمی‌تواند.
 در همین حال برخی از نمایندگان به شدت از کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد می کردند و این کمیسیون را به تخطی از قانون اساسی افغانستان متهم می نمودند. کبیر رنجبر، نماینده کابل در ولسی جرگه گفت: «اصلا تصمیم دارند که انتخاباتی در افغانستان نباشد. اگر ما اجازه دادیم که قانون اساسی نقض شود، فردا می گویند در ۱۲ ولایت امنیت نیست و انتخابات همگانی برگزار شده نمی تواند. در آن صورت با کمیسیون مستقل انتخابات چگونه رفتار می کنید؟».
داوود کلکانی، نماینده کابل در ولسی جرگه می گوید در حال حاضر در ۲۱ ولایت افغانستان جنگ وجود دارد و مردم افغانستان به صورت مکمل نمی توانند در انتخابات شرکت نمایند. به گفته ی کلکانی در صورتی که انتخابات برگزار شود، نیز این انتخابات شفاف، طوری  که تمام مردم افغانستان بتوانند در آن شرکت کنند، نخواهد بود.
اما سردار محمد رحمان اوغلی، نماینده ولایت فاریاب در ولسی جرگه گفت در صورتی که انتخابات برگزار نگردد، تعداد قلیل برگرده ی مردم حاکمیت خواهد کرد. آقای رحمان اوغلی از روی کنایه برای یونس قانونی، رییس ولسی جرگه پیشنهاد کرد تا تاج مرصع از جواهرات  را  بسازد و در آن حک کند که «السلطان دایم فی  مملکت الافغانستانیه» که با ساختن این تاج دیگر هیچ انتخاباتی در کار نباشد.
محمد یونس قانونی، رییس ولسی جرگه گفت که رسما نگرانی خود را دارد در مورد این که با توجه به استدلال های کمیسیون انتخابات افغانستان، در ۲۹ اسد نیز انتخابات  برگزار نخواهد شد.
فضا در ولسی جرگه طوری است که برخی از نمایندگان به شدت از قانون اساسی دفاع می کنند و تقاضا دارند تا کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل تخطی از قانون اساسی و برگزار نکردن انتخابات براساس آنچه که قانون اساسی پیش بینی کرده، شدیدا مورد بازپرس قرار گیرد. این دسته از نمایندگان نگران اند که در صورت عدم برگزاری انتخابات، افغانستان با هرج و مرج ناشی از عدم مشروعیت رییس جمهور مواجه خواهد شد،  اما برخی دیگر از نمایندگان اصرار دارند که به دلیل وضعیت نابه سامان امنیتی در ولایات ناامن، برگزاری انتخابات ناممکن است و در صورتی که انتخابات برگزار شود، غیرعادلانه خواهد بود. زیرا تعدادی از ولایات که در آن مخالفین فعال تر اند با ایجاد رعب و وحشت در میان مردم گفته اند: «در صورتی که دست کسی در انتخابات رنگ گردد، مخالفین سر آن ها را خواهند برید».

دکمه بازگشت به بالا