تلاش وزارت داخله برای اصلاح و تقویت نیروهای پولیس

مقام های  وزارت داخله کشور می گویند میکانیزم جدیدی را به منظور تقویت پولیس زیر دست گرفته اند.
مجازات آن عده از افراد پولیس که در فساد و رشوه ستانی دست دارند و مکافات ماموران موفق پولیس به شمول افزایش معاش آنها،‌ جزییات این میکانیزم عنوان شده است.
تغییراتی که چندی پیش در کابینه صورت گرفت، به خصوص انتصاب حنیف اتمر به عنوان وزیر داخله، این  انتظار را به وجود آورده بود که امنیت در پایتخت و ولایات بهبود یابد و پولیس به صورت بهتر و فعال تر از پیش برای تامین امنیت کشور تلاش نماید.
اما پس از حادثه ی بادغیس که در آن حدود سی تن از نیروهای پولیس و اردوی ملی در یک کمین طالبان به قتل رسیدند، نمایندگان ولسی جرگه مقام های پولیس بادغیس را به عدم هماهنگی و غفلت وظیفوی متهم کردند.
حمله هوایی نیروهای ایتلاف بر پوسته پولیس در ولایت زابل نیز به باور نمایندگان ولسی جرگه عدم هماهنگی میان فرماندهان پولیس در آن ولایت بود.
دوحمله ی اخیر انتحاری در شهر کابل نیز که منجر به کشته شدن شش تن و مجروج شدن چند تن از شهروندان شهر کابل شدند، نشان می دهند آن گونه که انتظار می رفت تغییر چشم گیری در صفوف پولیس به وجود نیامده است.
در اولین روزهای کار آقای اتمر در وزارت داخله، موجی از اختطاف ها و آدم ربایی ها در کابل آغاز شد و زندگی در شهر کابل را با وهم دلهره همراه کرد، ولی با گذشت یکی دو هفته از جابه جایی ها در کابینه، امنیت کابل تا اندازه ای بهبود یافت؛ با وجودی که امنیت شهر کابل همچنان نگران کننده است  و در مسیر شاهراه ها نیز، امنیتی که انتظار می رفت هنوز تامین نشده است.
آقای اتمر در جریان اخذ رای اعتماد از نمایندگان ولسی جرگه به آنها وعده داد از راه های گوناگون برای آوردن اصلاحات در صفوف پولیس تلاش خواهد کرد وی افزود که فساد در وزارت داخله به اندازه ای اوج گرفته که پست های مهم به مزایده گذاشته می شود و او با این فرهنگ مبارزه خواهد کرد.
اتمر که قبلا در سمت های وزارت احیا و انکشاف دهات و معارف کار کرده است، از جمله وزیران موفق آقای کرزی به حساب می آید. هر چند برخی ها به این نظرند که آقای اتمر در وزارت احیا و انکشاف دهات دست آورد خوبی داشته و در وزارت معارف نیز بهتر از وزیران دیگر کار کرده است، ولی آیا وی خواهد توانست در دستگاه پولیس افغانستان که براساس گزارش ها به فساد آلوده است، تغییراتی ایجاد کند؟
براساس اظهارات شماری از رانندگان موترهای باربری، رشوه ستانی پولیس از راننده های موترها  در داخل شهر کابل و شاهراه ها همچنان ادامه دارد و فساد در صفوف پولیس به امر مشروع تبدیل شده است. اما زمری بشری سخنگوی وزارت داخله اخیرا گفته است که کار روی اصلاحات پولیس را آغاز کرده و تلاش ها برای مجازات آن عده از افراد پولیس که به فساد آلوده اند، آغاز شده است. به گفته ی آقای بشری استفاده از میکانیزم مکافات و مجازات برای  پولیس یکی از راه های اصلاح آنها و پاک سازی صفوف پولیس از فساد و رشوه ستانی عنوان شده است.
به گفته ی سخنگوی وزارت داخله، در صورتی که افراد پولیس دستاورد های خوبی در تامین امینت شهروندان داشته باشند، از سوی وزارت داخله تشویق می شوند، ولی برعکس، اگر این وزارت ناکارایی یا فساد را در  ماموران پولیس مشاهده نماید، به مجازات آنها خواهد پرداخت.
بشری گفته است که معاش پولیس نیز به زودی افزایش خواهد یافت اما مشخص نکرده است که این افزایش چه مقدار خواهد بود.
یکی از اقدام های آقای اتمر برکناری تمام مقام های پولیس در ولایت هرات بود. در این تغییرات به جای قوماندان امنیه و آمرین حوزه های قبلی ولایت هرات، ماموران جدید پولیس گماشته شدند. پس از این تغییرات با وجودی که به گفته ی مقام های پولیس هرات،  امنیت آن ولایت به صورت نسبی بهبود یافته است، اما با آن هم گزارش هایی از اختطاف در این ولایت به نشر می رسد.  
عبدالرووف احمدی، رییس زون ساحوی جنوب غرب پولیس می گوید با عملی شدن پلان جدید وزارت داخله امنیت در ولایات جنوب غرب نسبت به گذشته بهبود یافته است و اختطاف ها و دزدی ها در این ولایات ۸۰ در صد کاهش یافته است:» ما اخیرا در گزارش های اوپراتیفی ولایات زون جنوب غرب هیچ موردی از ناامنی ها نداشته ایم، زیرا با تغییراتی که در ولایت هرات به وجود آمد، مسوولین شب و روز گزمه هایی را به منظور تامین امنیت به راه می اندازند».
باوجود این که مقام های امنیتی هرات از بهبود امنیت در این ولایت صحبت می کنند، روز گذشته یک انفجار انتحاری در ولایت هرات نیروهای خارجی را هدف قرار داد.
به گفته ی آقای احمدی تشکیل بالا رفته و در ولسوالی های آسیب پذیر سلاح  و امکانات جدیدی در اختیار پولیس قرار گرفته است.
به گفته ی مقام های وزارت داخله، پس از آغاز کار آقای اتمر تغییراتی در تشکیلات پولیس  ولایات قندهار، هرات و پکتیکا به وجود آمده است و این تغییرات منجر به بهبود اوضاع امنیتی در این ولایات شده است.
مقام های وزارت داخله پیش از این خواستار افزایش پولیس برای تامین امنیت بهتر در افغانستان شده بودند. از سوی دیگر بیشترین تلفات در جریان هفت سال گذشته در جنگ با طالبان متوجه پولیس بوده است.
این درحالی است که روند ملیشه سازی در ولایت میدان وردک توسط نیروهای امریکایی آغاز شده است. اما آقای اتمر با این طرح مخالفت کرده و گفته است برای بهبود امنیت در افغانستان باید نیروهای پولیس تقویت شوند.

دکمه بازگشت به بالا