تغییرات در هرات به چه بهانه‌ای صورت گرفت

پس از آن که  دولت مداران در مقابل خواست مردم کوتاه آمده و دست به تغییرات گسترده در سطوح امنیتی در ولایت هرات زدند، شورای ولایتی و اتحادیه اصناف این ولایت نیز اعتصاب یک ماهه خود را شکستند.

 

روز گذشته پس از حدود یک ماه اعتصاب، طی یک نشست اعضای شورای ولایتی و اتحادیه اصناف این ولایت اعتصاب خود را شکستند ، هرچند در این نشست نگرانی هایی هم در مورد برکناری والی موجود و انتصاب والی جدید در هرات موجود بود. اعضای شورای ولایتی از تغییرات گسترده در سطوح امنیتی در این ولایت اظهار خوشحالی کردند . هرچند آنها گفتند توقع‌شان تغییرات در سطح اعضای عالی رتبه دولتی در این ولایت نیز است . هدف آنان برکناری آقای سید حسین انوری والی فعلی بود که از سوی اعتصاب کننده ها متهم بود که نتوانسته ناامنی را در هرات مهار کند .

 

همچنان در این نشست اعضای اتحادیه اصناف هرات نگرانی خود را از شایعه انتصاب اسدالله خالد، به حیث والی هرات ابراز داشتند. اما مقام‌های مسوول در اداره مستقل ارگان های محلی در مورد انتصاب آقای خالد به سمت والی هرات اظهار بی اطلاعی کردند .
به هر حال تغییرات در هرات در بخشی امنیتی آن رخ داد و زمزمه های وجود دارد که والی هرات نیز تبدیل خواهد شد، ولی آن‌چه جای سوال را هنوز باقی می‌گذارد، این است که چرا همیشه پس از آن که کارد به استخوان مردم می‌رسد دولت اقدام به تغییرات می‌کند.
چند بار  دیگر هم چنین حوادثی در کشور رخ داده بود و مردم در ولایت بغلان تا دست به تظاهرات و اعترا‌ض‌های نزدند، تغییرات به وجود نیامد. در ولایت جوزجان نیز پس از آن‌که مردم به اعتراض دست زدند، تظاهرات به وجود آمد و این تظاهرات به خشونت گرایید و فاجعه آفرید و تعدادی کشته شدند، آن موقوع دولت متوجه شد که باید تغییر را در این ولایت عملی کند .
این مساله باعث شده تا تغییرات در گوشه و کنار کشور بعد از قربانی دادن صورت بگیرد. مردم باید در هرات سال‌ها در ناامنی به سر می‌بردند، اختطاف می‌شدند، ترور می شدند، خانه‌های‌شان به سرقت می‌رفت، کار بارشان کساد می‌شد، شهرشان از رونق اقتصادی می‌افتاد تا دولت تغییری را که خواست‌ بود به وجود بیاورد. آیا تصدی کرسی ولایت یا فرماندهی پولیس و یا دیگر کرسی ها سر قفلی داده می‌شود که اگر کسی به آن تکیه زد ولو روزگار مردم هم خراب شود، نباید این مسوول حکومتی را گفت بالای چشم‌تان آبروست؟
به هر حال هرچند هنوز والی هرات همچون گذشته بر کرسی ولایت تکیه زده است و هرچند شایعات در مورد انتصاب اسدالله خالد به حیث والی هرات ، با نارضایتی اتحادیه اصناف رو به رو شده، ولی باز هم هرات می‌رود که فضای عادی خود را از سر بگیرد ولی امید است دولت نیز از حوادث هرات و دیگر ولایت‌ها درس عبرت بگیرد و تغییرات را در موقوع لازم آن انجام دهد نه  پس از آن‌که مردم جان‌شان از وضعیت بد به لب برسد.
هرچند اصولا توقع این است که دولت چرا مسوولینی را به سمت های مهم نظیر ولایت و یا فرماندهی پولیس بگمارد که نه تنها نتوانند مدیریت درستی داشته باشند، بلکه وضعیت را از آنچه که هست هم بدتر کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا