تجدید نظر در استراتژی امریکا در افغانستان

تا یک هفته آینده تکمیل می شودبوش رییس جمهوری امریکا

 اداره رییس جمهور بوش در تلاش است تا مدیریت هردو جنگ عراق و افغانستان را به رییس جمهور جدید امریکا انتقال دهد.

این در حالی است که جنرال دوگلاس ای لوت، یک مقام ارشد در شورای امنیت ملی امریکا، گفته است که برنامه‌ی تجدید نظر در استراتژی مبارزه علیه تروریزم در افغانستان که از چند هفته به این سو متوقف شده بود، در هفته آینده تکمیل می شود. منابعی از بخش نظامی و ملکی کاخ سفید گفته اند که برنامه تجدید نظر در استراتژی مبارزه علیه تروریزم در افغانستان پس از آن از سر گرفته شد که هشدارهای جدی مبنی بر خراب شدن وضعیت افغانستان بیشتر گردید.
اوضاع رو به وخامت افغانستان اداره رییس جمهور بوش را وادار کرده است تا تجدید نظر در این استراتژی را هرچه زودتر تکمیل نموده و به منصه‌ی اجرا بگذارد. مقام های کاخ سفید گفته اند که اداره رییس جمهور بوش نمی تواند به دلیل بدتر شدن اوضاع این مساله را تا زمان واگذاری قدرت به اداره جدید معطل بگذارد. این در حالی است که در اواسط ماه اکتوبر مقام های کاخ سفید هر دو نامزد ریاست جمهوری امریکا، جان مک کین و اوباما را در ارتباط به بدتر شدن اوضاع در افغانستان معلومات داده بودند. گفته می شود که این جلسه به صورت مخفیانه در یک کلوپ ارتش امریکا در واشنگتن به واسطه بارنت روبین استاد دانشگاه نیویارک برگزار شده بود. به گفته‌ی یکی از اشتراک کنندگان این مجلس، توضیحات ارایه شده در آن « واقع بینانه» و « دقیقا غیر خوش بینانه» بود.
این در حالی است که کاخ سفید تنها مرجعی نیست که دارد استراتژی مبارزه علیه تروریزم در افغانستان را مورد بازخوانی و تجدید نظر قرار می دهد. جنرال دیوید پتریوس که هفته گذشته مسوولیت فرماندهی نیروهای امریکایی را در خاورمیانه و آسیای مرکزی به عهده گرفت، نیز مصروف انجام چنین کاری است. شماری از مشاوران نظامی و ملکی آقای پتریوس که در تجدید نظر استراتژی عراق نیز او را کمک کرده اند، اکنون مصروف انجام مطالعات بر اوضاع افغانستان، پاکستان و ایران اند.
در همین حال جنرال دیوید مک کرنین، جنرال چهار ستاره امریکایی نیز در تلاش است تا تاکتیک های جنگی امریکا را در افغانستان مورد تجدید نظر قرار دهد.
در حالی که گفته می شود تجدید نظر در استراتژی مبارزه علیه تروریزم شامل تلاش های سیاسی نیز گردد، اما گفته می شود که یکی از اهداف عمده‌ی تجدید نظر در این استراتژی آن است تا قبایل دو طرف سرحد بر ضد طالبان بسیج شوند، چنانچه این تجربه نیز در عراق از سوی پتریوس انجام شده بود.  پتریوس با بسیج و تسلیح قبایل سنی عراق و حمایت مالی از آن‌ها وضعیتی را در عراق ایجاد کرد که در نهایت القاعده ضعیف شد، حال آنکه همین سنی ها قبلا در کنار القاعده و بر ضد حکومت عراق و نیروهای امریکایی مستقر در آن کشور می جنگیدند.
در همین حال شبکه خبری «سی ان ان» به نقل از یک مقام افغان که از وی نام نبرده است، می‌گوید که دولت افغانستان علاقمند است تا ملیشه های قومی را در سطوح ولسوالی ها بین ۵۰ تا ۳۰۰ تن مسلح نماید. این در حالی است که دیوید مک کرنین فرمانده امریکایی ناتو در افغانستان نیز گفته است که باید مسوولیت فرماندهی و مدیریت ملیشه های قومی به حکومت افغانستان واگذار شود.
در حالی که باراک اوباما گفته بود که در صورت پیروزی به افغانستان سه فرقه نظامی را به این کشور می فرستد، ملیشه سازی و واگذاری مدیریت و فرماندهی آن به حکومت افغانستان می تواند آسیب‌های جدی را در آینده ایجاد کند.

 

دکمه بازگشت به بالا