تجدید نظر امریکا در قبال افغانستان

جو بایدن، معاون بارک اوباما رییس جمهور منتخب امریکا، پس از دیدار با حامد کرزی، رییس جمهور کشور به ولایت هلمند سفر کرده است.
رسانه ها گزارش دادند که معاون باراک اوباما در خارج از کابل نیز با برخی از مقام های افغان، به صورت سری گفتگوهایی داشته است.
 آقای بایدن در گفتگو با والی هلمند گفته است که امریکا روند مبارزه با تروریزم و مواد مخدر را شدت خواهد بخشید. وی همچنان تاکید کرده است که جنوب افغانستان به دلیل آینده ی آن برای امریکا بسیار با اهمیت است.
جو بایدن در حالی به افغانستان سفر می کند که قرار است آقای اوباما به تاریخ ۲۰ جنوری رسما قدرت را در امریکا به دست گیرد. پیش از این آقای اوباما گفته بود که افغانستان یکی از اولویت های کاری او خواهد بود. اما سیاست حکومت جدید امریکا در قبال افغانستان چگونه خواهد بود؟ باری آقای اوباما در سفر به افغانستان گفته بود که حکومت آقای کرزی در هفت سال گذشته نتوانسته در خارج از ارگ تسلط خود را گسترش دهد.
اوباما همچنان گفته بود که دولت افغانستان آلوده به فساد است و در مدت هفت سال گذشته نتوانسته حاکمیت قانون را در سراسر افغانستان گسترش دهد.
اما سفر اخیر آقای بایدن چه پیامدهایی خواهد داشت، با توجه به این نکته که مقام های امریکایی سفر بایدن به افغانستان  را سفر حقیقت یابی خوانده اند.
میر احمد جوینده، معاون کمیسیون امور بین المللی ولسی جرگه می گوید هدف اصلی سفر جو بایدن به افغانستان ارزیابی وضعیت افغانستان و تجدید نظر حکومت جدید امریکا در مورد این کشور خواهد بود. جوینده می افزاید، افغانستان یکی از چالش ها در برابر حکومت آقای اوباما خواهد بود. به نظر آقای جوینده حکومت جدید امریکا میراث دار اشتباه سیاست های بوش در قبال افغانستان است، زیرا جورج بوش با حمله به عراق و تمرکز امریکا بر آن کشور، ‌خود زمینه ی فعال شدن دوباره ی طالبان در افغانستان را مساعد ساخت و بیشتر نیروهای امریکایی در جنگ عراق مصروف شدند. از سوی دیگر امکاناتی که باید برای مبارزه با تروریزم در افغانستان به مصرف می رسید، در عراق به مصرف رسید، تاجایی که طالبان بار دیگر برخی از ولسوالی ها را به دست گرفتند و حالا مبارزه با آنها برای حکومت جدید امریکا مشکل تر شده است. به نظر آقای جوینده مقام های حکومت جدید امریکا از وضعیت کنونی در افغانستان ناراض هستند و به همین دلیل امریکا تصمیم گرفته است تا نیروهای بیشتری را به منظور مبارزه با تروریزم در افغانستان بفرستد. موقعیت جیوپولیتیک افغانستان نیز امریکا را وادار خواهد ساخت تا تمرکز بیشتر بر افغانستان داشته باشد.
جوینده می گوید شکست امریکا در افغانستان شکست بزرگ و مفتضحانه خواهد بود و سیاست مداران آن کشور نیز به این نکته متوجه شده اند. به نظر آقای جوینده تنها استفاده از راه های نظامی برای بهبود وضعیت افغانستان کافی نیست و باید امریکا در ایجاد اداره ی سالم در کشور، حکومتی که عاری از فساد اداری و اختلاس باشد، تلاش کند. به نظر آقای جوینده امریکا باید از کشتار افراد ملکی در افغانستان جلوگیری نماید، در غیر آن افکار عامه برعلیه نیروهای خارجی در افغانستان سوق داده خواهد شد. به نظر وی، نگاه به جنوب افغانستان نشان می دهد، امریکا درک کرده است که تمام ناآرامی ها و حملاتی که به افغانستان صورت می گیرد، از این مناطق منشا می گیرد و باید برای آرام کردن آن مناطق تلاش بیشتری صورت گیرد.
سفر آقای بایدن به هلمند در حالی صورت می گیرد که در حال حاضر نیروهای انگلیسی مسوولیت تامین امنیت در آن ولایت را به عهده دارند، اما برخی از تحلیلگران در مورد محدود کردن فعالیت های طالبان توسط نیروهای انگلیسی در هلمند به دیده ی شک می نگرند و به این نظرند که انگلسیها بیشتر در پی آنند که منافع خود شان را تامین کنند.
اما برخی از تحلیل گران به این نظر اند که حکومت جدید امریکا تلاش خواهد کرد تا تغییراتی را در حکومت داری و بهبود وضعیت افغانستان به وجود آورد.
خالد پشتون، نماینده ولایت قندهار در ولسی جرگه می گوید هنوز زود است که در مورد سیاست های اوباما و حکومت او در مورد افغانستان سخن گفت، ولی آنچه که برای حکومت آینده امریکا مهم خواهد بود، تغییر در شیوه ی کنونی اداره ی دولت افغانستان است.
به نظر آقای پشتون حکومت جدید امریکا تلاش خواهد کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از کسی حمایت کند که توانایی کارکردن بهتر را برای بهبود حکومت داری در افغانستان و تامین امنیت در این کشور داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا