بوش از عراق تا افغانستان؛ بدرقه با بوت استقبال با مدال

جورج بوش، رییس جمهور امریکا در حالی به افغانستان سفر می کند که حدود یک ماه دیگر از دوره ریاست جمهوری اش باقی مانده است.
قرار است رییس جمهور بوش ریاست جمهوری را به تاریخ ۲۰ جنوری رسما به باراک اوباما، رییس جمهور جدید امریکا تحویل دهد.
رییس جمهور بوش پس از سفر به عراق به صورت ناگهانی نیمه شب دوشنبه وارد میدان هوایی بگرام در شمال کابل شد و در دیدار با فرماندهان نظامی امریکایی در بگرام، صبح روز گذشته در یک کنفرانس مشترک خبری با حامد کرزی رییس جمهور کشور گفت امریکا اجازه نخواهد داد، افغانستان بار دیگر به پایگاه امن القاعده تبدیل شود.
یک خبرنگار عراقی در جریان کنفرانس بوش با نوری المالکی، نخست وزیر عراق با پرتاب بوت های خود به سوی بوش،‌ او را با صدای بلند سگ خطاب کرد.
در حالی که بوش در عراق هدف پرتاب بوت توسط یکی از خبرنگاران قرار گرفت، در افغانستان، رییس جمهور کرزی با اعطای مدال غازی امان الله از وی استقبال کرد.
بوش در کنفرانس مشترک اش با کرزی اعتراف کرد که برگرداندن ثبات در افغانستان کار دشواری است و این کار مبارزه  ی دراز مدت را می طلبد.
رییس جمهور امریکا جنگ افغانستان را جنگ «ایدیولوژیک» نامید و گفت جنگ های از این دست زمان زیادی را نیاز دارد و روزهای دشواری برای ختم چنین جنگ ها پیش رو خواهد بود.
پیش از این فرمانده عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان گفته بود که سال جاری خونبار ترین سال برای این نیروها در افغانستان بوده است.  آقای کرزی در این کنفرانس خبری از کمک های امریکا به افغانستان در هفت سال گذشته تشکر کرد و گفت تصمیم داشت تا گردهمایی بزرگی را با اشتراک موسفیدان افغانستان ترتیب دهد و زمینه ی گفتگوی مستقیم آنها با رییس جمهور بوش را مساعد سازد، اما محدودیت وقت برای آقای بوش این امکان را میسر نساخت.
رییس جمهور بوش گفت برای این به افغانستان آمده تا بداند در زمان ریاست جمهوری او چه تغییراتی در افغانستان رونما شده است. بوش سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ را مهم خواند و گفت این رژیم مردم افغانستان را به خاطر عقیده ای که داشتند، می کشتند و آنها حتا شهروندان امریکایی را نیز به کام مرگ فرستادند.
به گفته ی رییس جمهور امریکا، ایجاد حکومت دموکراتیک در افغانستان، کار آسانی نیست، زیرا طالبان از هر وسیله ای کار می گیرند تا موانعی را در برابر دموکراسی در افغانستان ایجاد کنند.
بوش علاوه کرد که  نیروهای اضافی بیشتری در مناطقی که از سوی طالبان تهدید می شود،‌ جا به جا می کند.
رییس جمهور امریکا در رابطه به افزایش نا آرامی ها و قدرت گیری دوباره ی طالبان گفت راه دشواری برای شکست کامل طالبان در پیش رو است، زیرا آنان می خواهند، بار دیگر قدرت را در افغانستان، در دست گیرند. اما او گفت تلاش های بیشتری باید صورت گیرد تا مبارزات شدید تری با طالبان انجام شود.
رییس جمهور امریکا گفت دستاورد های حکومت اش در افغانستان غیر قابل انکار است.
بوش گفت اقتصاد افغانستان در چند سال اخیر دو برابر رشد کرده، میلیون ها کودک به مکتب می روند، هزاران کیلومتر سرک در افغانستان بازسازی شده و مکاتب و دانشگاه های بیشتری در حال ساخت است.
رییس جمهور امریکا گفت مردم افغانستان در سال آینده یک بار دیگر با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، رییس جمهور خود را با خواست خود شان انتخاب می کنند.
حامد کرزی، رییس جمهور کشور در این کنفرانس گفت افغانستان تا سال ۲۰۰۱ یکی از کشور های منزوی، تنها و بدنام در جهان بود. به گفته ی آقای کرزی، اختیار افغانستان پیش از سقوط طالبان به دست دیگران بود و این کشور هیچ تماسی با هیچ کشور دیگر نداشت.
آقای کرزی تاکید کرد تازمانی که این کشور روی پاهای خود ایستاد نشود، اجازه نمی دهد جامعه ی جهانی این کشور را ترک کند. پیش از این آقای کرزی در ملاقات با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار تعیین زمان ختم جنگ با تروریزم و خروج نیروهای خارجی از افغانستان شده بود.

دکمه بازگشت به بالا