به منظور جلوگیری از کشتار افراد ملکی پیشنهاد طرح جدید برای ناتو

وزارت دفاع کشور با ارسال نامه ای به سرمنشی عمومی ناتو و وزارت دفاع امریکا با پنتاگون خواستار کاهش کشتار غیر نظامیان و تلاشی خانه ها توسط نیروهای خارجی شده است.
ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع کشور در گفتگو با ۸صبح گفت که هدف از ارسال این نامه،‌ کاهش تلفات غیر نظامیان و تلاشی خانه های مردم محل توسط نیروهای خارجی است.
به گفته ی آقای عظیمی، تلاش دولت افغانستان این است تا در صورت ضرورت، به جای نیروهای خارجی،  اردوی ملی مسوولیت تلاشی کردن خانه ها را داشته باشد. آقای عظیمی تاکید کرد که با عملی شدن طرح جدید وزارت دفاع، فاصله ای که در اثر حساسیت های فرهنگی در اثر خانه پالی های خارجی ها به وجود آمده، کاهش می یابد. او گفت که در هرجنگی داشتن حمایت مردمی ضرور است و وزارت دفاع در تلاش است تا از حمایت بیشتر مردمی در عملیات هایی که انجام می شود، برخور دار باشد.
این اقدام وزارت دفاع در حالی صورت می گیرد که چندی پیش نیروهای خارجی هنگام بازرسی یک خانه در خوست از سگ های رد یاب استفاده کردند و چک زدن صاحب خانه توسط این سگ ها‌، سروصداهایی را در رسانه ها به همراه داشت.
حامد کرزی، رییس جمهور کشور نیز هفته ی گذشته در مراسم آغاز چهارمین دور تقنینی پارلمان افغانستان گفت که تلفات ملکی برای مردم افغانستان بیش از این پذیرفتنی نیست.
اما نور الحق علومی، نماینده قندهار در ولسی جرگه و رییس کمیسیون امور دفاعی و تمامیت ارضی ولسی جرگه، در گفتگو با ۸صبح گفت که فرستادن نامه ی وزارت دفاع به ناتو و وزارت دفاع امریکا، تنها نشان دادن این نکته است که دولت افغانستان می خواهد از تلفات ملکی جلوگیری نماید، در حالی که حالا دیر شده و این راه حل موضوع باید در سال های اول حضور نیروهای خارجی در افغانستان توسط دولت سنجیده می شد:» ما تا حال باید مراکز هماهنگی را در افغانستان ایجاد می کردیم، سوق و اداره مشترک می داشتیم، فرماندهی مشترک و محل اداره مشترک می داشتیم، تا نیازی به ارسال کردن مکتوب نمی بود. این گونه مسایل در محل حل می شود نه در مکتوب فرستادن».
به باور آقای علومی اگر افغانستان دارای دولت مقتدر می بود، اصلا نیازی برای فرستادن چنین نامه ای نبود. به نظر آقای علومی اگر در رابطه به کشتار غیر نظامیان و تلاشی های خود سرانه دولت افغانستان در ابتدا فیصله ها و خواست های خود را با کشورهایی که در افغانستان نیروی نظامی دارند، به خصوص با امریکا و ناتو، مطرح می کرد اسباب سو تفاهم های کنونی ایجاد نمی شد. علومی می گوید به جای فرستادن نامه، بهتر است تا با افرادی که دارای صلاحیت های اصلی در نیروهای خارجی هستند، توافقاتی صورت گیرد.
آقای علومی می گوید این مسایل باید روی میز مذاکره حل شود و باید خارجی ها پیشنهاد های دولت افغانستان را در نظر داشته باشند:»ما باید بسیاری از مسایل را بالای میز مذاکره حل کنیم و در آنجا باید تصمیم های جدی گرفته شود. اگر آنها برای نجات مردم افغانستان آمده اند، باید پیشنهاد های دولت مردان افغانستان را بپذیرند.
اما نامه ی وزارت دفاع افغانستان تاچه اندازه در کاهش تلفات ملکی کمک خواهد کرد؟ زیرا برخی از کارشناسان نظامی به این نظر اند که اردوی ملی افغانستان به اندازه ای از کیفیت و کمیت نرسیده که مسوولیت عملیات ها در سراسر افغانستان را در دست گیرد و از این طریق از داخل شدن نظامیان خارجی در خانه های مردم جلوگیری شود. اما به نظر آقای علومی اگر نیروهای اردوی ملی هم وقت و ناوقت وارد خانه های مردم شوند،‌ برای باشندگان محلی حساسیت برانگیز است و از نگاه قانونی نیز تازمانی که اجازه سارنوالی نباشد، نباید به منازل مردم داخل شد. آقای علومی می پذیرد که داخل شدن نیروهای اردوی ملی در خانه های مردم به منظور خانه پالی و بازداشت افراد مشکوک حساسیت کم تری نسبت به داخل شدن نیروهای خارجی دارد.
در همین حال نیروهای خارجی نیز دلایل خود را دارند. آنها می گویند مقصر اصلی در تلفات ملکی طالبان اند، زیرا آنها با استفاده از سپر انسانی بالای نیروهای دولتی و خارجی حمله می کنند و زمانی که این نیروها به عمل متقابل دست می زنند، به شمول طالبان افرادی که طالبان در میان آن ها جای گرفته اند،‌ نیز کشته می شوند. در مدت هفت سال گذشته دولت افغانستان و شماری از نهاد های مدنی بارها از کشتار غیر نظامیان انتقاد کرده اند، ولی هنوز راه حل موثری که از این عمل جلوگیری کند، عملی نشده است.

دکمه بازگشت به بالا