به رغم خوشبینی های ایجاد شده پاکستان هم چنان منبع اصلی تروریزم است

ریاست امنیت ملی روز گذشته از بازداشت ۱۷ تن متهم به سازماندهی شش  حمله انتحاری در شهر کابل خبر داد. به گفته ی سعید انصاری، سخنگوی ریاست یاد شده در جمع بازداشت شدگان سه تن شان شهروندان پاکستانی می باشند به گفته ی وی نام های شهروندان پاکستانی یاسر، رحیم الله و عزت الله می باشد. به گفته ی انصاری این افراد سه روز بعد از حمله انتحاری در مقابل سفارت جرمنی در ۲۸ جدی دستگیر شدند.
بر اساس گفته های سخنگوی امنیت ملی، این گروپ ۴۵ روز در کوهستان وانه (مرکز وزیرستان) آموزش دیده و از دو سال  به این سو در کابل فعالیت می کرد. در شش حمله ای که از سوی این گروپ تدارک و اجرا شده است، بازداشت و اعتراف شهروندان پاکستان و اعترافات آنان نشان می دهد که به رغم خوشبینی های ایجاد شده، پاکستان هنوز هم به عنوان سرچشمه ها و منابع اصلی نا امنی در افغانستان به شمار می رود. هر چند در گذشته نیز این اتهامات متوجه پاکستان بوده اما مسوولان آن کشور بارها این گونه اتهامات را رد کرده اند. اکنون شواهد و اعترافات متهمان می تواند سند محکمی مبنی بر رد پای تروریستان در بیرون از مرز های کشور باشد. این نوع شواهد می تواند پیام های جدی را متوجه پاکستان سازد تا آن کشور مسوولیت های اصلی خود در قبلا تروریزم را در یابد.
متاسفانه پاکستان به رغم دریافت کمک های بزرگی از جامعه جهانی در راستای مبارزه با تروریزم هیچ گامی مهمی بر نداشته است و ثمره عملی این بی تفاوتی را در رخداد های افغانستان، هند و مناطق قبایلی به خوبی می توان مشاهده کرد. با این وصف خوشبینی رهبران افغانستان نسبت به روابط نیک با پاکستان یک خوشبینی کاذب خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا