بهترین های سینمای ایران معرفی شدند

در ایران، جشنواره ی بین المللی فلم «فجر» پایان یافت. این جشنواره که همه ساله در ماه دلو مصادف با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ در تهران برگزار می شود، بزرگترین حادثه ی فرهنگی این کشور اسلامی به شمار می آید. تقریبا تمام فلم های ایرانی چه آن هایی که در جشنواره های خارجی مشهور هستند و چه آن هایی که برای مخاطب عام ایرانی ساخته می شوند، برای اولین بار در همین جشنواره به نمایش گذاشته می شوند.

از این جهت جشنواره ی فجر اهمیت زیادی برای سینمای ملی ایران دارد. فلم سازان برای پیش بینی موفقیت فلم های شان به بررسی واکنش تماشاچیان جشنواره ی فجر تکیه می کنند.  
سه روز پیش، بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فلم فجر با معرفی برگزیدگان بخش ملی جشنواره پایان یافت.
به گزارش رسانه های ایرانی، هیات داوران جشنواره در مراسم پایانی که با حضور مقام های ارشد حکومتی از جمله حداد عادل، رییس پیشین مجلس شورای اسلامی و رییس فعلی کمیسیون فرهنگی آن مجلس و سینماگران در مقر وزارت داخله برگزار شد، برگزیدگان خود را در بخش‌های مختلف اعلام کرد. این جشنواره که اسکار ایرانی هم بوده می تواند، جایزه ی سیمرغ بلورین بهترین فلم سال را به سعید سعدی به خاطر فلم «تردید» داد.
در میان فلم های ایرانی که امسال در جشنواره حضور داشتند، بیشتر از همه فلم «ما همه خوابیم» به کارگردانی بهرام بیضایی شانس به دست آوردن جوایز اصلی جشنواره را داشت. اما هیات داوران بیست و هفتمین جشنواره فلم فجر فقط در بخش های بهترین چهره پردازی (سعید ملکان)، بهترین طراحی صحنه و لباس (ایرج رامینی فر و اتوسا فرسایی)،  و بهترین تدوین (بهرام بیضایی و سپیده عبدالوهاب) فلم پرسروصدای «وقتی ما همه خوابیم» را واجد دریافت سیمرغ بلورین دانستند. بهرام بیضایی کارگردان مشهور سینما و تیاتر یکی از فلم سازان اصیل سینمای ایران است. او با آن که نسبت به سابقه ی حضورش در سینما فلم های زیادی نساخته است، مگر همان چند فلم او در تاریخ سینمای ایران از جایگاه مهمی برخوردار است. بیضایی پیش از انقلاب ۵۷ فلمی ساخت بنام «گاو»، که این فلم همان قدر که از طرف مخالفان دولت استقبال شد از سوی حکومت با موانعی روبه رو بود. پس از انقلاب اسلامی نیز فلم هایی که او ساخته است، از سوی حکومت مورد سانسور واقع شده اند. فلم های «رگبار» و «باشو غریبه ی کوچک» او در ایران ممنوع است.
داوران جشنواره ی امسال، اصغر فرهادی را به خاطر فلم «درباره الی» به عنوان بهترین کارگردان انتخاب کردند. این فلم امسال در جشنواره ی بین المللی فلم برلین نیز حضور داشت.
جشنواره ی فجر در بخش بهترین فلم از نگاه ملی، فلم «به کبودی یاس» را به تهیه کنندگی جواد اردکانی شایسته ی عنوان برتر شناخت و جایزه ویژه هیات داوران نیز به فلم «عیار ۱۴» به کارگردانی پرویز شهبازی تعلق گرفت. پرویز شهبازی فلم سازی است که چند سال پیش با اولین فلم اش «نفس عمیق» توجه زیادی را به خود جلب کرد؛ از آن پس او فلم دیگری نساخت تا این که «عیار ۱۴» را امسال به فستیوال فجر فرستاد.
لیلا حاتمی در فلم «بی پولی» در بخش بهترین نقش اول زن و در بخش بهترین نقش اول مرد نیز شهاب حسینی در فلم «سوپراستار» شایسته ی دریافت عنوان بهترین بازیگران سال این جشنواره شناخته شدند. در بخش بهترین نقش مکمل زن، مهتاب کرامتی در فلم «بیست» و در بخش بهترین نقش مکمل مرد علیرضا خمسه در همان فلم به عنوان برگزیدگان جشنواره بیست و هفتم فلم فجر معرفی شدند.
در بخش جلوه‌های ویژه، داود سعیدیان برای فلم «به کبودی یاس» جایزه گرفت و سیمرغ زرین نگاه ملی نیز به همین فلم که ساخته ی ابراهیم اصغری است اهدا شد. گزارش ها حاکی است در بخش صدای فلم حسن زاهدی و محمدرضا دلپاک برای فلم «درباره الی» به عنوان بهترین‌ها انتخاب شدند .کارن همایون‌فر برای فلم «زاد بوم» نیز جایزه بهترین موسیقی را دریافت کرد و مرتضی پورصمدی برای فلم «شبانه روز» عنوان بهترین فلم برداری را به خود اختصاص داد.
بر اساس این گزارش در بخش بهترین فلم نامه، فرید مصطفوی و ابوالحسن داوودی برای فلم «زادبوم» و در بخش بهترین فلم نامه اقتباسی واروژ کریم مسیحی برای فلم نامه «تردید» از سوی هیات داوران به عنوان برگزیدگان این بخش شناخته شدند.
بهترین فلم ویدیویی بلند این جشنواره به فلم «زینب» محصول شبکه ی اول تلویزیون ایران و جایزه بهترین کارگردانی بخش ویدیو نیز به جمشید بهمنی برای فلم «میکاییل» تعلق گرفت.
فلم «دل خون» به تهیه کنندگی سیدحسین حقگو نیز عنوان بهترین فلم بخش نگاه اول بیست و هفتمین جشنواره فلم فجر را به خود اختصاص داد.
جشنواره ی فجر که در بخش های موسیقی و تیاتر نیز برگزار می شود، همه ساله میزبان ده ها هنرمند خارجی از بسیاری کشورهای دنیا است. امسال از افغانستان فقط یک گروه تیاتر در جشنواره ی تیاتر فجر حضور داشت. آخرین باری که یک فلم افغانی در این جشنواره شرکت کرد، فلم «اسامه» (صدیق برمک) در سال ۱۳۸۲ بود.

دکمه بازگشت به بالا