بریتانیا با افزایش نیروی نظامی در افغانستان مخالف است

وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که حکومت آن کشور از برنامه افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان، آن هم به شیوه عراق که باراک اوباما رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا می خواهد آن را عملی کند، الزاما حمایت نخواهد کرد.
اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که نیروهای امریکایی را از عراق بیرون خواهد کرد و در عوض به افزایش نیروها در افغانستان خواهد پرداخت.

بریتانیا در حال حاضر ۸۰۰۰ سرباز در افغانستان دارد که در ولایت نا امن جنوبی هلمند مستقر اند. قرار است که نیروهای اضافی ایالات متحده که در اوایل سال آینده میلادی به افغانستان می آیند، در همین ولایت جابجا شوند.
به گزارش آژانس فرانس پریس، دیوید ملیبند هم چنان در پاسخ به یک پرسش «بی بی سی» مبنی بر این که اگر اوباما به خاطر افزایش عملیات نظامی خواستار اعزام نیروی بیشتر شود، بریتانیا با این مساله موافق است. گفت: «الزاما نه».
وزیر خارجه بریتانیا گفته است ما منتظر خواهیم ماند که برنامه‌ی ایالات متحده برای افزایش نیروهایش چگونه است. این در حالی است که اوباما گفته بود که وی دو فرقه جدید از سربازان امریکایی به افغانستان اعزام خواهد کرد. هم چنان قرار است فرانسه در شمار نیروهای خود ۱۵۰۰ سرباز اضافه کند و جرمنی نیز در شمار سربازان خود خواهد افزود.
به گفته‌ی وزیر خارجه بریتانیا، توجه به افزایش نیروهای نظامی جواب مشکل افغانستان نیست، بلکه باید در کنار این مساله به توسعه آن کشور نیز توجه شود.
حکومت افغانستان نیز پس از پیروزی باراک اوباما گفته است که افزایش نیروهای نظامی امریکا در این کشور راه حل نیست و باید ایالات متحده امریکا به تقویت، آموزش و تجهیز اردو و پولیس ملی افغانستان توجه کند.
دیوید ملیبند هم چنان گفته است که درس های عراق به ما می فهماند که با اقدام‌های محض نظامی نمی توان به پیروزی در برابر تهدیدها رسید و نیز افکار مردم افغانستان را تسخیر کرد.
او گفته است که در کنار ایجاد یک موج از اقدام‌های نظامی باید به ایجاد یک موج از اقدام‌های ملکی نیز توجه صورت گیرد.

 

دکمه بازگشت به بالا