بررسی دوره ای وضع حقوق بشر

بان کی مون خواهان تشکیل کمسیونی برای حقیقت یابی در غزه شد
به روز دوشنبه گذشته، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که می خواهد کمسیونی جهت حقیقت یابی برای تخریباتی که درموسسات ملل متحد در غزه در جریان جنگ اخیر به وجود آمده، تعیین بکند. یوکیو تاکا سو، سفیر جاپان در ملل متحد ریاست دور جاری شورای امنیت سازمان ملل متحد را دارد. در حمله ۲۲ روزه ماه دسامبر و جنوری  اسراییل بر نوار غزه چندین عمارت مربوط به ملل متحد تخریب گردیدند.

گفته شده است که به تاریخ ۱۵ ام ماه جنوری اسراییل ضمن حمله بر یک تحویلخانه ی متعلق به ملل متحد در نوار غزه از فاسفور سفید استفاده کرده است. گلوله های توپ، مرکز کاریابی را نیز هدف قرار داده اند که در اثر آن سه تن زخمی گردیده اند و همچنان به تاریخ ششم ماه جنوری اسراییل در حمله ای در بیرون  یک مکتب متعلق به سازمان امدادی و کاریابی ملل متحد در نوار غزه ۴۰ نفر را به قتل رساند. اسراییل گفته است که در همه موارد به پاسخ شلیک فلسطینیان به حمله پرداخته است. بان کی مون در همان موقع علیه این عملیات اسراییل اعتراض کرده و گفته بود که ملل متحد در زمینه حقیقت یابی می کند. اکنون زمان آن فرارسیده است تا این تحقیقات مشروحا دانسته شوند.
بررسی وضع حقوق بشر در چین
به روز دو شنبه نهم ماه فبروری ، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به سلسله «بررسی دوره ای عمومی» وضع حقوق بشر در جمهوری مردم چین را مورد ارزیابی قرار داد. در جریان یک اجلاس طولانی چند ساعته، فقط  برخی کشورهای غربی از خرابی وضع حقوق بشردر چین انتقاد کردند. سایر اعضا یا سکوت کردند و یا حتا مانند کشورهای پاکستان و سریلانکا به حمایت از چین پرداختند. سریلانکا قضاوت را بدان جا رساند که برخورد با چین را «شدیدا سیاسی» دانسته و تبت را بخش «جدایی ناپذیر» چین خواند.
برعکس انجمن تبتی های مقیم سوییس در برابر شورای حقوق بشر ملل متحد اجتماع کرده و شعارمی دادند که» شکنجه را متوقف بسازید!». آن ها می گفتند:
«برعکس همین حالا خلاف این عمل می شود. بسیاری تبتی ها مانند گذشته در زندان اند. ما از۵۰۰۰-۶۰۰۰ زندانی، قریب  ۱۰۰۰ زخمی و۱۵۰ تبتی ای که از تاریخ دهم مارچ ۲۰۰۸ بدین سو کشته شده اند، سخن می گوییم. بدتر از آن این که ۱۰۰۰ تبتی صاف و ساده مفقودالاثر می باشند. اوضاع بهتر نشده است، بلکه خراب تر شده است».
در مقابل چین ادعاهای سرکوب در تبت و مسلمانان اویغور را رد کرده و در جریان استماع در شورای حقوق بشر ملل متحد به روز دوشنبه از یک برنامه ی عمل حقوق بشر که در نوع خود «منحصر به فرد» است، سخن به میان آورد.  لی باو دونگ، سفیر چین در ملل متحد در ژنف گفت:
«در حال حاضر ۵۰ سازمان دولتی روی یک برنامه ی عمل حقوق بشر کار می کنند که این برنامه به زودی اعلام می شود». وی افزوده است که «این در نوع خود اولین بار است که چین می خواهد هدف هایی را در تمام بخش های کشور، در یک اقدام بزرگ جهت توسعه حمایت از حقوق بشر در چین، تعیین کند».
اعضای هیات چینی همچنان اذعان کردند، درآن نقاط چین که شمار اقلیت ها قابل توجه است، به آنها خود مختاری داده شده است. سفیر چین در ملل متحد تاکید نمود که کدام «منازعه قومی در چین وجود ندارد».
وضع حقوق بشر در عربستان سعودی
به ادامه ی «بررسی دوره ای عمومی» وضع حقوق بشر در ۱۹۲ کشور عضو سازمان ملل متحد توسط شورای حقوق بشر ملل متحد، پس از آلمان، روسیه و چین نوبت به عربستان سعودی رسید. این نخستین بار است که عربستان سعودی مورد چنین داوری ای قرار می گیرد. عربستان در نقشه ی جهانی حقوق بشر یک لکه ی سیاه می باشد. زنان در این کشور حیثیت  انسان های درجه دوم را دارند. باید به خاطر داشت، روش انعطاف ناپذیر عربستان سعودی، به ویژه پس از اعلام جنگ ضد ترور، چنان است که حتا یک طفل صغیر نیز در برابر مجازات اعدام مصوون نمی باشد. با وجودی که عربستان سعودی در همه آزمایش های حقوق بشر ناکام برآمده است، با آن هم توانسته است برای شرکت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد یک اکثریت را به دست آورد. تیودور رات گیبر از جرگه ی حقوق بشر آلمان یا «فروم منشن ریشت» می گوید:
«اصلا  جای عربستان سعودی در این جا نیست. مجمع عمومی سازمان ملل متحد فیصله نموده است که اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، باید با عالی ترین معیارهای حقوق بشر آراسته باشند. به نظر من نمایندگان کشورهایی که آشکارا جهانروا بودن حقوق بشر را مورد سوال قرار می دهند و کسانی که مدعی اند حقوق بشر صلح را در کشورشان تهدید می کند، نمی توانند عضو این مجمع باشند. از نظر آنها چه وقت صلح در کشورهای شان تهدید می شود؟ هنگامی که مساله موضوعات شرعی را مورد سوال قرار بدهد و یا حد اقل حقوق  تعیین شده شرعی برای زنان را به آن ها برگرداند».
کمتر کشوری در جهان وجود دارد که مانند عربستان سعودی در آن جا این قدر اعدام صورت گیرد. کمتر کشور جهان است که مانند عربستان سعودی زنان در آن جا این چنین مورد تبعیض قرار گیرند. همچنان خشونت علیه زنان در عربستان سعودی گسترده می باشد. در عربستان سعودی حبس های بدون محاکمه و اعمال شکنجه  و تخطی بی مانند از حقوق بشر در سطح بین المللی  فراوان وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا