بدون جلب اعتماد مردم برنده نمی شویم

در حالی که ریچارد هالبروک، نماینده ویژه آقای اوباما برای افغانستان و پاکستان روز یک شنبه در دیدار با رییس جمهور کرزی، پذیرفت که دیدگاه های افغانستان در بازبینی استراتژی امریکا برای مبارزه علیه تروریزم شامل خواهد شد، جنرال مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفته است که ایالات متحده امریکا باید اعتماد مردم افغانستان را به دست آورد.

او گفته است «ما می توانیم نیروهای بیشتر بفرستیم. ما می توانیم رهبران طالبان را دستگیر کنیم و یا به قتل برسانیم. ما می توانیم پناهگاه های تروریستان را از میان برده و تجارت مواد مخدر را متوقف کنیم. اما زمانی ما توانایی خود را به اثبات رسانیده می توانیم که همراه با متحدان و همکاران افغان مان، از مردم افغانستان حراست کنیم،  بدون این، تامین امنیت و موفقیت در افغانستان ناممکن است».
این مطلب را آقای مولن در مقاله ای بیان داشته است که روز گذشته در  روزنامه واشنگتن پست به نشر رسید. او هم چنان گفته است که نیروهای امریکایی باید اعتماد مردم افغانستان را به دست آورند. به نظر آقای مولن اگر تلفات ملکی ادامه پیدا کند، ناممکن خواهد بود که خشونت ها در این کشور به پایان برسد.در حالی که تنش ها در روابط اداره جدید ایالات متحده امریکا و رییس جمهور کرزی بر سر مساله ی «تلفات ملکی، دستگیری افغان و یورش های شبانه بر خانه های مردم» بالا گرفته است، بیان این مساله که نیروهای امریکایی باید اعتماد مردم افغانستان را به دست آورند، می تواند این امیدواری را به وجود آورد که ایالات متحده امریکا در استراتژی جدید خود به مسایل حساس و عمده توجه جدی مبذول خواهد کرد.
آقای مولن هم چنان در مقاله خود نوشته است که در صورت از دست دادن اعتماد مردم افغانستان، ایالات متحده بازنده جنگ نیز خواهد شد. او هم چنان بیان داشته که در بازبینی استراتژی ایالات متحده امریکا در مورد افغانستان مواردی چون افزایش نیروهای نظامی، مسایل اقتصادی، سیاسی، دپیلوماتیک و افزایش معلومات برای به دست آوردن اعتماد مردم شامل خواهد بود.
آقای مولن هم چنان بر تقویت همکاری های منطقه ای تاکید کرده و گفته است که باید به شمول پاکستان در زمینه ی قلع و قمع تروریستان یکجا عمل کرد.
تاکید بر تقویت همکاری های منطقه ای در حالی صورت می گیرد که رییس جمهور اوباما از آمادگی برای گفتگو با جمهوری اسلامی ایران خبر داده است. هرچند تنش های فراوانی بر سر مساله ی هسته ای ایران میان ایالات متحده امریکا و آن کشور وجود دارد، اما به نظر می رسد که ایالات متحده امریکا می خواهد از یک با تقویت روابط خود با ایران میزان دسترسی خود را به افغانستان افزایش دهد و از جانب دیگر از میزان دخالت کشورهای مخالف خود در منطقه بکاهد. این در حالی است که براساس یک نظر سنجی که به تازگی منتشر شده است، اکثریت شهروندان امریکایی از گفتگو مستقیم دولت شان با ایران حمایت کرده اند. 

 

دکمه بازگشت به بالا