بدتر از طاعون

آنچه که واقعیت به نظر می رسد این است که ایدز یا بیماری ای که ناشی از ویروس «اچ آی وی» است کم کم به طاعونی تبدیل می شود که می تواند جان بسیاری از مردم را تهدید نموده و به خطر مرگ رو به رو نماید.
از آمار و ارقام بلند بالایی که همه روزه از کشور های جهان در مورد گسترش این بیماری خطرناک و ناعلاج، به نشر می رسد، می گذریم، ولی آخرین رقمی که از موجودیت این بیماری در افغانستان توسط وزارت صحت عامه به نشر رسیده است، واقعا نگران کننده و قابل تامل است.
۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ نفر، رقمی است که وزارت صحت عامه کشور به گونه ی تقریبی به آن اشاره نموده و اذعان دارد که احتمالا افرادی که در کشور ما به ویروس «اچ آی وی» مبتلا می باشند، در این حدود است. ولی آنچه واقعیت این است که هنوز آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد و با توجه به خصوصیات فرهنگی – عرفی مردم کشور ما، این احتمال وجود دارد که تعداد زیادی از بیماران که به این ویروس مبتلا می باشند، به دلیل تعریفی که از شایع ترین عوامل انتقال این بیماری در جامعه گردیده، هرگز حاضر نمی شوند به مراکز صحی و درمانی مراجعه نمایند.
آخرین گزارش که در این زمینه توسط سایت بی بی سی به نشر رسیده است، گویایی این است که هفت نفر از مبتلایان به این بیماری جان شان را از دست داده اند.
وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرده است که هفت تن از مبتلایان به بیماری ایدز در این کشور جان داده اند.
در گزارشی که وزارت صحت افغانستان در این مورد منتشر کرده، مشخص نشده است که این افراد در کجا و چه زمانی درگذشته اند.
براساس این گزارش در حال حاضر شمار مبتلایان به این بیماری در افغانستان بیش از ۵۰۰ تن رسیده و این رقم رسما به ثبت رسیده است. اما به نظر بسیاری ها ممکن است شمار واقعی افراد مبتلا به این بیماری بسیار بیشتر از این باشد.
مقام های وزارت صحت می گویند براساس بررسی ای که در سال ۲۰۰۸ میلادی انجام داده اند، ممکن است شمار افراد آلوده به ویروس «اج آی وی/ایدز» از ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تن برسد.
وزارت صحت افغانستان می گوید بر اساس بررسی اخیر این وزارت ویروس «اچ آی وی» در میان نیم درصد کل نفوس افغانستان شیوع یافته و حالا این بیماری به یک مشکل اجتماعی در این کشور مبدل شده است. (بی بی سی- ۲۵ دلو ۱۳۸۷)
در این گزراش آمده است:
«وزارت صحت افغانستان می گوید شمار قابل توجهی از مبتلایان به بیماری ایدز معتادانی اند که از طریق استفاده از سرنگ های مشترک به بیماری ایدز مبتلا شده اند.
ادامه ی جنگ، فقر، سطح پایین سواد، مهاجرت های داخلی و خارجی، اعتیاد، روابط پرخطر جنسی و انتقال غیر مصوون خون از یک فرد به فرد دیگر، از دیگر عواملی است که به گفته ی وزارت صحت افغانستان زمینه ی ابتلا به این بیماری را در این کشور هموار کرده است.
وزارت صحت افغانستان برای مبارزه با بیماری ایدز «برنامه ملی کنترول ایدز» را به اجرا گذشته است و بالا بردن سطح آگاهی مردم از این بیماری بخش مهم این برنامه را تشکیل می دهد.
بانک جهانی بیش از ده میلیون دالر به پروژه پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز در افغانستان تا حال کمک کرده است. شماری از سازمان های بزرگ بین المللی دیگر نیز دولت افغانستان را در زمینه ی پیشگیری و کنترول این بیماری کمک می کنند.
پیشتر از این وزارت صحت افغانستان اعلام کرده بود که برای نخستین بار دارویی را برای پیشگیری از گسترش بیماری ایدز به بیماران مبتلا به این بیماری تجویز می کند.
سیف الرحمان، رییس «برنامه ملی کنترول ایدز» افغانستان گفت این دارو را به طور رایگان در اختیار ۴۰ بیماری که سیستم دفاعی بدن آنها به شدت آسیب دیده، قرار داده است.
پیش از این بیماران مبتلا به این بیماری، تنها مشاوره های بهداشتی دریافت می کردند.
در افغانستان به دلیل حساسیت شدیدی که علیه این بیماری وجود دارد، معمولا مبتلایان به این بیماری از افشای هویت خود خودداری می کنند.
این موضوع باعث شده است شمار زیادی از افراد آلوده به ویروس «اچ آی وی» به مراکز درمانی و مشاوره مراجعه نکنند. به همین دلیل شمار دقیق افراد مبتلا به این بیماری هم تا حال مشخص نشده است. (بی بی سی- ۲۵ دلو ۱۳۸۷).

دکمه بازگشت به بالا