بحران مالی جهانی و اقتصاد سینما؛ پایان هالیوود؟

بحران اقتصادی امریکا و ضرر‌های میلیاردی شرکت‌ها، مراکز تجاری و بانک‌ها این روز‌ها در راس اخبار مهم جهانی قرار گرفته است. از جمله تجارتی که ممکن است تحت تاثیر این بحران قرار بگیرد، تجارت فلم یا صنعت ساخت فلم در امریکاست که گردش مالی سنگینی دارد و سالانه سود سرشاری را نصیب صاحبان آن می‌کند. نشریه فوربس اخیرا در مقاله‌ای به ابعاد این بحران و تاثیر آن بر صنعت فلم سازی‌ امریکا پرداخته است.
اگر بخواهیم با توجه به میزان فروش فلم‌های سینمایی وضعیت اقتصادی هالیوود را ارزیابی کنیم، آمار فروش فلم‌هایی چون «شفق» و «کوآنتوم آرامش» نشان می‌دهد که هالیوود وضعیت خوبی دارد. اما نگاهی عمیق‌تر نشان می‌دهد که وضعیت تینزل تاون(هالیوود) وضعیت تیره‌ای است.
تمام ۱۰ استدیوی هالیوود که فلم‌های پر فروش را تهیه می‌کنند و ۹۱ درصد از بازار فروش فلم‌ها را در اختیار دارند، طی چند ماه کوچکتر شده و یا در هم ادغام شده‌اند. استدیوی بزرگسال برادران وارنر اینترتینمنت دو بازوی مستقل فلم سازی‌ خود پیکچر هاوس و وارنر ایندیپندنت پیکچرز را تعطیل کرد و نیو لاین سینما نیز برای کاهش هزینه‌ها ادغام شد.
امسال تعداد کل فلم‌های تولیدی این استدیو به ۲۰ عدد رسید که نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. پارامونت و فاکس قرن بیستم نیز وضعیت مشابهی دارند. البته هنوز اقتصاد سینما به وضع وحشتناک خود نرسیده است و مردم هنوز به سینما می‌روند.
مشکل بزرگ، وال استریت است. بدون سرمایه‌گذاری بانک‌های بزرگ و سرمایه گذاری‌های خصوصی که حدود ۱۰ تا ۱۸ میلیارد دالر طی ۴ سال گذشته به هالیوود تزریق کرده‌اند، استدیو‌ها باید روش بیزینس خود را تغییر دهند.
دیوید تامسون منتقد فلم و نویسنده کتاب «آیا تاکنون دیده‌اید؟» در این خصوص می‌گوید: با وجودی‌که هالیوود هنوز زنده است، ولی من به آینده آن شک دارم.
هارولد وجل، نویسنده کتاب اقتصاد صنعت سرگرمی و مدیرکل وجل کپیتال نیز در این مورد چنین می‌گوید: صنعت فلم امریکا نمی‌تواند با وضعیت فعلی در یکی دو سال آینده رشد بالایی داشته باشد و سرمایه‌ها را جذب کند. تمام خطرات در این سرمایه‌گذاری باید دوباره تعیین شود.
نکته ی دیگر افزایش هزینه‌های تولید فلم است که موجب شده تا فلم‌های کمتری تولید شوند. بنا بر پیش‌بینی ویجل تا سال ۲۰۱۰ نمی‌توان انتظار داشت ‌ در تعداد فلم‌ها در جدول فروش تغییر محسوسی ایجاد شود، اما طی سال‌های آینده تعداد کل فلم‌های تولید شده در هالیوود ۵ تا ۱۰ درصد کاهش خواهد داشت. تعداد کل فلم‌های سینمایی به نمایش در آمده در هالیوود از ۴۷۸ فلم در سال ۲۰۰۰ به ۶۳۱ فلم در سال گذشته رسید که ۳۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد. این در حالی است که تعداد تکت های فروخته شده در این زمان تنها افزایش یک درصدی را نشان می‌دهد.
صنعت سینمای مستقل ضرری به‌مراتب بیشتر دید. بنا برگفته ی مارک جیل، رییس دپارتمنت فلم در فستیوال فلم لس آنجلس، سال گذشته از ۵۰۰۰ فلمی که برای شرکت در فستیوال سان دنس ثبت نام کردند، تنها ۵ مورد ‌‌توانستند در فروش موفق باشند.
بنا بر اعلام اتحادیه سینما و تلویزیون مستقل نیز در سال ۲۰۰۷، ۴۷۷ فلم مستقل ساخته شد‌ند که متوسط بودجه ساخت هر یک از آنها ۵/۱۶ میلیون دالر بود. به گفته ی جان فیتهام، رییس انجمن ملی صاحبان سالون‌های نمایش، جریان پول در هالیوود یک جریان باز است و فلم‌ها همدیگر را نابود می‌کنند، به همین دلیل نمی‌توانیم تعداد فلم‌های تولید شده را پیش‌بینی کنیم.
افزایش سرمایه‌گذاری بین‌المللی
با توجه به این وضعیت اکنون سرمایه گذاری‌های بین‌المللی در هالیوود اهمیت زیادی پیدا کرده است. اخیرا ابوظبی اعلام کرد که طی ۵ سال آینده یک میلیارد دالر برای تولید فلم‌های امریکایی سرمایه‌گذاری خواهد کرد. شرکت جدید فلم سازی‌ استیون اسپیلبرگ نیز با بودجه‌ای بالغ بر ۵/۱ میلیارد دالر با همکاری یک شرکت فلم سازی‌ هندی تاسیس شده است.
صنعت نمایش فلم نیز اکنون دچار تحول شده است. باند مایو، رییس‌کل «اکسس آی تی» که ۷۰ درصد از اکران‌های دیجیتال در امریکا را بر عهده دارد در این خصوص می‌گوید که با تغییراتی که در تکنیک ساخت فلم‌ها به‌وجود آمده، اکنون شیوه‌های سنتی نمایش فلم دیگر کاربرد نخواهند داشت.
پاییز گذشته این شرکت اعلام کرد که تا پایان ۳ ماهه اول سال ۲۰۱۱ قرار است ۱۰ هزار سالون نمایش را تجهیز کند.
قرضه ‌هایی که بانک‌های سرمایه‌گذار به شرکت‌هایی چون «اکسس آی تی» می‌دهند به آنها امکان نصب تجهیزات جدید را می‌دهد و این در حالی است که استدیو‌ها قرض‌های خود را از طریق گرفتن هزینه‌های مربوط به تهیه کاپی دیجیتال فلم‌ها برای اکران در سالون‌های سینما تامین می‌کنند. معمولا این هزینه برای هر فلم حدود ۱۰۰۰ دالر است. به گفته ی مایو تا زمانی که سالن‌های نمایش، فلم نشان می‌دهند پول به آنها پرداخت می‌شود. وی در ادامه می‌گوید: ما در این صنعت خیلی سر سخت هستیم.
طبق برآورد‌ها هزینه ی تجهیز دیجیتال کلیه سالون‌های سینما در امریکا ۳ میلیارد دالر هزینه خواهد داشت. توزیع‌کنندگان و صاحبان سالون‌های نمایش در سال می‌توانند با جایگزین کردن روش‌های پرهزینه نمایش حلقه فلم با روش‌های دیجیتال حدود یک میلیون دالر در سال صرفه جویی کنند. در حال حاضر تنها ۱۳ درصد از حدود ۵۲۰۰ سالون نمایش در امریکا امکان نمایش دیجیتال فلم‌ها را دارند. همزمان با این تغییرات، به‌دلیل افزایش تقاضا‌‌ از سوی تماشاگران برای نمایش دیجیتال فلم‌ها و افزایش تعداد فلم‌های ۳ بعدی استدیو‌هایی که این امکانات را نداشته باشند، ضرر می‌کنند. با آغاز سال ۲۰۱۰، ۲۰ درصد از فلم‌ها را تنها می‌توان با پروجکتور‌های دیجیتال با مبدل‌های اضافی نمایش داد.
با این وجود رییس انجمن ملی صاحبان سالون‌های نمایش امریکا در این خصوص خوش‌بین است و می‌گوید: تاریخ نشان می‌دهد که تجارت سینما در دوران رکود اقتصادی بهتر عمل می‌کند. ما باید فلم‌های خوبی ‌ بسازیم تا مردم را به سینما‌ها بکشانیم.

دکمه بازگشت به بالا