بحران غزه؛ صحنه ی جنگ کشورهای عربی

روزنامه ایندیپندنت در شماره روز چهارشنبه گذشته ای خود نگاهی تحلیلی دارد به بهره برداری دولت‌های سوریه و مصر از مذاکرات با گروه حماس، برای تحکیم اقتدار و رهبری خود در جهان عرب.
ندیم شهادی، کارشناس خاورمیانه در مرکز تحقیقات راهبردی چتم هاووس درلندن، به روزنامه ایندیپندنت می‌گوید: «بر سر کنترول بحران غزه اکنون جنگ سردی در جهان عرب به راه افتاده است. در یک سو دولت مصر و متحدان امریکا در منطقه ی مثل اردن و عربستان سعودی قرار گرفته‌اند و در سوی دیگر دولت سوریه است که قطر، یمن، الجزایر و البته ایران از آن حمایت می کنند».
ندیم شهادی اضافه می کند که « تا کنون دولت مصر گزینه ی اول گروه حماس برای انجام مذاکره بوده است، ولی در حال حاضر سوریه می کوشد این نقش را از مصر برباید و اگر مصر در این بازی قدرت ببازد، این تغییر در تعادل قدرت منطقه نقش مهمی خواهد داشت».
 مذاکرات فشرده دولت مصر با رهبران حماس در نوار غزه و رهبران تبعیدی گروه در سوریه تاکنون هیچ نتیجه‌ای به بار نیاورده است. به نوشته ی روزنامه ایندیپندنت مصر و غرب معتقدند که حماس باید با جناح رقیب یعنی گروه فتح مصالحه کند. اما پایان دشمنی بین این دو جناح فلسطینی کار ساده ای نیست.
هم‌زمان با ادامه ی مشکلات در مذاکرات پیرامون بحران غزه روز سه شنبه گذشته حسنی مبارک همراه با میانجی اصلی در مذاکرات با حماس، یعنی رییس سازمان امنیت مصر، راهی ریاض شد تا با رهبران عربستان در این مورد گفتگو کند.
روزنامه ایندیپندنت در ادامه به امکان بروز شکاف‌هایی بین رهبری عملگرای گروه حماس در غزه و رهبران تندرو آن در دمشق اشاره کرده و یاد آوری می کند که در پایان ملاقات هفته ی گذشته رهبران حماس در غزه با مقام های مصری در قاهره، آنها با طرح مصر موافقت کردند اما پس از سفر علی لاریجانی، رییس مجلس ایران به دمشق و دیدار با رهبران تندرو این گروه، حماس طی بیانیه‌ای این طرح را رد کرد.
در دنباله این مقاله تحلیلی آمده است که برخی از تحلیلگران جهان عرب معتقدند که دولت مصر شاید میانجی مناسبی برای مذاکره با گروه حماس نباشد. حسنی مبارک رهبر مصر همواره موضع خصمانه ای علیه حماس داشته و حتا هفته ی پیش از قول وی نقل شد که نباید گذاشت که حماس پیروزمندانه از این بحران خارج شود.
روزنامه ایندیپندنت سپس به مواضع غرب در قبال این بحران اشاره دارد و از قول آلیستر کروک، مدیر مرکز تحقیقاتی بنیاد بحران در بیروت، می نویسد: « مشکل در نحوه تماس و شروط تفاهم  بین حماس و غرب است. غرب به شکل سختگیرانه‌ای بر معیارهای تنظیم شده توسط گروه چهار در مذاکرات خاورمیانه تاکید دارد، در صورتی‌ که حماس با دیدگاه‌های متفاوتی از جنبش فتح به قدرت رسیده و از این رو ضرورتی برای قبول تمامی تعهدات قبلی رهبران فلسطینی احساس نمی‌کند».
بر اساس پیش‌بینی این مقاله بعید است که گروه چهار ( سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، روسیه و امریکا) قصد داشته باشد معیارها و موازین خود برای حل بحران خاورمیانه را حتا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تغییر دهد.
مقاله ی روزنامه ایندیپندنت به این نتیجه ختم می شود که: «دیدگاه متمایل به مذاکره غرب با حماس رو به تقویت است. از نظر برخی سیاستمداران و تحلیلگران گروه حماس اکنون نماینده منتخب فلسطینی‌ها است اما پذیرش توافق رسمی با این گروه از سوی غرب می تواند به معنای تضعیف محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی و گروه الفتح تمام شود».

دکمه بازگشت به بالا