با وجود نگرانی کرزی از آمدن دموکرات ها به کاخ سفید افغانستان هنوز اولویت اوباما است

باراک اوباما، رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا در نخستین گفتگوی تلویزیونی خود پس از انتخاب شدن به عنوان رییس جمهور امریکا با تلویزیون سی بی اس، گفت که القاعده را در افغانستان شکست خواهد داد و نیروهایش را از عراق خارج خواهد کرد.
او در این گفتگوی ۶۰ دقیقه ای در برنامه ای به همین نام که از معروف ترین برنامه های سیاسی و تاثیر گذار در ایالات متحده امریکا است، گفت که زندان گوانتانامو را خواهد بست و افزایش نیروها را در افغانستان مورد توجه قرار خواهد داد.
او گفت: «به صورت مشخص در مورد مشکلاتی که ما در افغانستان با آن مواجه هستیم و وضعیت هر روز در آنجا بدتر شده می رود، ما باید تلاش خود را در آنجا بیشتر نماییم».
اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی اش گفته بود که نیروهای امریکایی را از عراق بیرون خواهد کرد و شماری از آنها را به افغانستان خواهد فرستاد. به نظر اوباما اولویت اصلی امریکا در جنگ علیه ترور، افغانستان است. او به گزارشگر تلویزیون سی بی اس گفت: «اولویت اصلی ما این است که القاعده را به صورت یکبارگی و همیشگی از میان برداریم».
در حالی که به نظر می‌رسد رییس جمهور حامدکرزی از انتخاب شدن باراک اوباما به عنوان رییس جمهور امریکا خوشحال نیست و نگران آینده خود در پست ریاست جمهوری افغانستان است، به نظر می رسد که توجه باراک اوباما به افغانستان، نگرانی‌های آقای کرزی را بیشتر خواهد کرد. بی دلیل نیست که روز گذشته آقای کرزی صحبت از تامین امنیت ملاعمر برای مذاکرات کرد و گفت که اگر خارجی ها با این کار مخالف است می توانند از این کشور خارج شوند و یا او را برطرف نمایند.
این گونه اظهارات از سوی رییس جمهور کرزی در حالی که باراک اوباما، افغانستان را اولویت مبارزه علیه تروریزم می خواند و گفته می شود که دیویدپتریوس، فرمانده نیروهای امریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی نیز با مساله مذاکره با طالبان حیثیت و وقار جامعه جهانی را در مبارزه علیه تروریزم خدشه دار می سازد و اعتماد مردم افغانستان را کم می کند، تلاش های کاذبانه و کاملا از روی استیصال آقای کرزی در این زمینه، نشان می دهد که او با فرارسیدن دوره زمامداری رییس جمهور ایالات متحده امریکا، تلاش می کند که از خود قهرمانی بسازد که به خاطر صلح مورد غضب جامعه جهانی، به ویژه ایالات متحده امریکا قرار گرفته است، تا به این صورت اشتباهات سه دور ریاست جمهوری وی نیز از سوی مردم با خشم و نفرت مورد قضاوت قرار نگیرد.
البته این مساله را می توان بر مبنای یک موضوع دیگر  تفسیر و تحلیل کرد. چندی قبل یک گروه از سناتوران امریکایی از حزب دموکرات و جمهوری خواه به کابل آمده بودند که در جمع آنها، جو بایدن، کسی که فعلا سمت معاونت منتخب ریاست جمهوری امریکا را به عهده دارد، شامل بود.  در جریان دیدار این گروه، جو بایدن، که به قاطعیت در میان سیاستمداران امریکایی معروف است، با آقای کرزی در اتاق کار اش مشاجره لفظی کرده بود و آقای کرزی را به دلیل اشتباهات و فقدان مدیریت در مسایل کشوری، مورد طعن قرار داده بود. جوبایدن هم چنان کسی است که در جریان جهاد مردم افغانستان، بارها به پاکستان سفر کرده بود و با شماری از رهبران سیاسی افغانستان از نزدیک آشنایی دارد.
به این خاطر است که می توان تاکید اوباما به مساله‌ی افغانستان را با توجه به پیش‌زمینه‌های یاد شده، خوش‌بینانه توصیف کرد و امیدوار بود که با آمدن باراک اوباما در کاخ سفید، تغییرات گسترده‌ای در استراتژی امریکا در جنگ علیه ترور و نیز نوع حمایت آن کشور از سیاستمداران افغانی تغییراتی ایجاد خواهد شد که احتمالا به نفع آینده افغانستان خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا