با وجود توافق های صورت گرفته؛ ایران به اخراج مهاجرین ادامه می دهد

گزارش ها حاکی از آن است که روزانه حدود ۵۰۰ تن از مهاجرین افغان مقیم ایران از آن کشور اخراج می شوند.‌ بیشتر این مهاجرین از شهر های قم، کاشان و اراک اخراج شده اند.
چندی پیش کریم خلیلی، معاون دوم رییس جمهور به ایران سفر کرد و در این سفر مقام های دولتی ایران توافق کردند تا مهاجرین افغان مقیم آن کشور را تا ماه ثور سال آینده اخراج نکنند.
سید اعلا رحمتی، رییس دفتر عبدالکریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور افغانستان، می گوید در صورت اخراج مهاجرین در فصل زمستان، افغانستان با مشکلات زیادی برای تهیه سرپناه و پذیرش مهاجرین مواجه می شود و براساس همین مشکلات بود که معاون دوم رییس جمهور به ایران سفر کرد و از مقام های آن کشور خواست تا اخراج پناهندگان فاقد مدرک را تا گرم شدن هوا در سال آینده، توقف دهند.
آقای رحمتی در این مورد می گوید:»توافقاتی که بین مقام های عالی رتبه دوکشور صورت گرفته و به خصوص در سفری که معاون دوم رییس جمهور به ایران داشت، بسیار به روشنی و با حسن نیت روی این مساله توافق شده و ما امیدوار هستیم که این توافق عملی شود و مشکلاتی که اگر پیش آمده باشد، با توجه به توافق هایی که میان هردو کشور صورت گرفته، حل شود».
رییس دفتر آقای خلیلی اظهار امیدواری می کند که اگر مشکلاتی هم برای مهاجرین پیش آمده باشد، به زودی حل شود.
در حالی که  نگرانی ها از نبود سرپناه، مواد غذایی و سایر نیازمندی های مهاجرین اخراج شده از ایران در مرز های افغانستان وجود دارد، اما آقای رحمتی می گوید اداره مبارزه با حوادث و ریاست امور مهاجرین در نیمروز آمادگی پذیرایی از مهاجرین را دارند.
به گفته ی آقای رحمتی، دولت افغانستان تنها در محدوده ی توان خود امکانات زندگی را برای اخراج شدگان مهیا می کند. او قبول می کند که مشکلاتی وجود دارد و دولت افغانستان نمی تواند آن گونه که لازم است، از اخراج شدگان پذیرایی نماید.
در همین حال نادر فرهاد، سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید که اخراج پناهندگان افغان از ایران تقریبا به یک امر عادی بدل شده و تنها در روز های عاشورا، این روند کمی کند  شده بود.
به گفته ی آقای فرهاد، وضعیت اخراج شدگانی که  در مرز اسلام قلعه (منطقه ی مرزی افغانستان و ایران) و شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، به افغانستان می آیند، زیاد نگران کننده نیست. اما او افزود که بیشتر کسانی که از ایران اخراج می شوند، بار دیگر به آن کشور می روند.
براساس اظهارات آقای فرهاد، کسانی که از ایران اخراج می شوند، جوانان مجردی  هستند که مدارک قانونی اقامت در ایران را ندارند، دارای اسناد نیستند و «یوان اچ سی آر» نیز در قبال آنان مسوولیت ندارد. او گفت هنوز ایران دست به اخراج کسانی که دارای مدارک قانونی هستند، نزده است.
آقای فرهاد در مورد رساندن کمک ها به اخراج شدگان می گوید «یو ان اچ سی آر»، دفتر ملل متحد در امور مهاجرین در حالی که مستقیما مسوولیت کمک رسانی به اخراج شدگانی که به صورت غیرقانونی در ایران زندگی می کنند را ندارد، اما با آن هم کمک هایی را برای آن عده از اخراج شدگانی که آسیب پذیرند، انجام می دهد و مقداری مواد غذایی و غیر غذایی به شمول پول نقد به منظور رسیدن به روستاهای اصلی شان داده می شود.
اخراج مهاجرین افغان از ایران در حالی صورت می گیرد که برف و سرما به شدت زمینه های زندگی اخراج شدگان را در افغانستان مشکل ساخته است. سال گذشته نیز دولت ایران در فصل زمستان و در اوج سرما، اخراج کتله ای مهاجرین افغان از آن کشور را آغاز کرد. اخراج مهاجرین افغان از ایران تاحال واکنش هایی جدی را در داخل افغانستان در قبال داشته است. سال گذشته ولسی جرگه در پی اخراج کتلوی مهاجرین از ایران، وزیران خارجه و مهاجرین را استیضاح کرد و حتا وزیر پیشین مهاجرین از سوی ولسی جرگه رای عدم اعتماد داده شد و از سمت اش برکنار گردید.
دولت ایران چندی پیش پذیرش مهاجرین افغان در امتحان ورودی کانکور در آن کشور را ممنوع اعلام کرد، اما مقام های ایرانی در سفر آقای خلیلی به ایران توافق کردند تا این ممنوعیت مهاجرین ایران در امتحان کانکور را لغو کنند. این در حالی است که هنوز هم حکم ممنوعیت شرکت مهاجرین افغان در امتحان کانکور در سایت وزارت تحصیلات عالی آن کشور وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا