ایتالیا سربازان بیشتر به افغانستان می‌فرستد

۸صبح، کابل: وزیر خارجه‌ی ایتالیا می‌گوید کشورش تصمیم دارد رقم سربازان خود در افغانستان را تا اواخر ماه اپریل به ۲۸۰۰ نفر برساند. برعلاوه، وی یاد آور شد که کشورش در صدد راه حل دیپلوماتیک، دخیل ساختن کشورهای منطقه و به‌خصوص ایران برای حل مشکل افغانستان می‌باشد.
 وی در سفری که دیروز به افغانستان داشت، با قوماندان نیروهای این کشور در هرات و والی هرات دیدار کرد. هم‌چنان وی گفتگوهایی با رییس جمهور و وزیر خارجه‌ی کشور نیز داشت.
آقای فرانکو فراتینی، وزیر خارجه‌ی ایتالیا از تعهدات کشورش نسبت به افغانستان یاد آوری نموده، گفت در عرصه‌های تقویت حکومت‌داری خوب، بازسازی- خصوصا در بخش قضایی ، و برگزاری انتخابات دولت افغانستان را کمک می‌نماید.
ایتالیا فعلا ۲۳۰۰ سرباز در افغانستان دارد که بیشتر در ولایت غربی هرات مصروف فعالیت اند.
به گفته‌ی وزیر خارجه‌ی ایتالیا، در کنار این که قرار است شمار نیروهای این کشور به ۲۸۰۰ نفر برسد، شماری از سربازان خود را در زمان برگزاری انتخابات به صورت موقت نیز به افغانستان گسیل خواهد نمود. اما وی گفت در مورد فرستادن نیروی موقت برای انتخابات که در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ سرباز خواهند بود، تصمیم نهایی گرفته نشده است، اما در نظر است که این تعداد نیرو در زمان برگزاری انتخابات به افغانستان فرستاده شود.
وی از تصمیم حکومت افغانستان در مورد برگزاری انتخابات در ۲۹ اسد حمایت نمود. این درحالی است که به گفته‌ی برخی رسانه‌ها و نهادهای مدنی، تعیین این تاریخ برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خلاف قانون اساسی کشور است. براساس قانون اساسی کشور، دوره‌ی کاری رییس جمهور کرزی در اول جوزای سال آینده تکمیل می‌شود.
آقای فرانکو فراتینی می‌گوید کشورش ۱۰ میلیون دالر کمک به افغانستان وعده نموده است، اما کمک‌هایش به این رقم منحصر نمی‌شود. وی یاد آور شد که در کنار افزایش شمار سربازان کشورش، در بخش تربیه صدها نفر از پولیس نیز سهم گرفته است.
ایتالیا در سال جاری میلادی ریاست گروه هشت (جی‌۸) را به عهده می‌گیرد. وزیر خارجه‌ی این کشور این مساله را نکته‌ی مهم سیاسی می‌داند که فرصتی است تا این کشور اعضای شامل جی‌۸ را ترغیب نماید تا تلاش‌های شان در افغانستان را سرعت بخشند.
وزیر خارجه‌ی ایتالیا، با ابراز تاسف از خشونت‌های جاری و تلفات افراد ملکی در جریان درگیری‌ها، به راه حل سیاسی قضیه‌ی افغانستان تاکید کرد. بر اساس گفته‌های وی، ایتالیا می‌خواهد استراتژی درازمدت سیاسی برای حل مشکلات افغانستان و منطقه داشته باشد.
وی هم‌چنان نقش ایران در آوردن ثبات به افغانستان را مهم خواند و گفت تلاش‌های سیاسی آغاز شده است تا این کشور را به کمک به حل معضله‌ی افغانستان ترغیب نماید.
در حالی‌که رییس جمهور کرزی نیز بارها به راه‌حل سیاسی مشکل افغانستان اشاره کرده و از طالبان دعوت به گفتگو نموده است، و گفته می‌شود برخی کشورهای غربی نیز مذاکرات جداگانه‌ای با این گروه داشته اند، وزیر خارجه‌ی ایتالیا می‌گوید از تلاش‌های دولت افغانستان حمایت می‌کند و به گفتگو با طالبان، بدون مشورت دولت افغانستان ، به‌خصوص با گروپ‌های افراطی، مبادرت نمی‌ورزد.
وزیر خارجه‌ی ایتالیا نقش عربستان سعودی در جستجوی راه حل سیاسی مشکل افغانستان را، به دلیل شناخت عربستان سعودی از  این گروه‌ها، مهم خواند. این درحالی است که قبلا خبر گفتگوهای پنهانی با طالبان در عربستان سعودی فاش شده بود و گفته می‌شود عربستان روابط نزدیکی با برخی سران طالبان دارد. در زمان حکومت طالبان نیز عربستان یکی از سه کشوری بود که این حکومت را به رسمیت شناخته بودند و کمک‌هایی نیز به طالبان می‌نمود.

دکمه بازگشت به بالا