اوضاع در افغانستان رو به خرابی است

جوبایدن، معاون رییس جمهوری امریکا از اعضای ناتو خواسته است تا در مبارزه علیه گروه های افراطی سهم بیششر بگیرند، زیرا به گفته ی او تهدید این گروه ها به صورت مساویانه متوجه تمام اعضای ناتو است.
بایدن این سخنان را در بروکسل پایتخت بلجیم و در مقر ناتو بیان کرد. سفر آقای بایدن به بروکسل در ادامه تلاش های است که اداره بارک اوباما برای تغییر استراتژی مبارزه علیه تروریزم در افغانستان راه اندازی کرده است.
او هشدار داد که وضعیت افغانستان و پاکستان در حال خراب شدن است و اضافه کرد که خراب شدن اوضاع در افغانستان نه تنها یک تهدید برای ایالات متحده امریکا نیز است، بلکه تهدیدی است برای تمام کشورهای که در اطراف این میز گردهم آمده اند.
بایدن در ادامه ی سخنرانی خود گفت که اداره اوباما تلاش می کند تا نقش متحدان ناتو را در امنیت جهانی بیشتر سازد، یعنی از تکروی های واشنگتن در طی هشت سال گذشته که اکثرا باعث نارضایتی شده، در طول دوره اداره اوباما کاسته خواهد شد.
 او گفت که خودش و رییس جمهور اوباما عمیقا به همکاری با ناتو متعهد اند. او در ادامه افزود که  هرگونه حمله ای بر اروپا ” حمله ای است بر ایالات متحده امریکا. این مبالغه نیست… ما فکر می کنیم که هرگونه حمله احتمالی بر اروپا، نشانه ای است از حمله بر ایالات متحده امریکا. بنابراین لطفا بدانید که تنها ایالات متحده امریکا هدف تروریستان نیست”.
او گفت که من این جا آمده ام تا از متحدان مان بشنوم که ناتو چگونه می تواند در افغانستان ثبات را تامین کند. به گفته ی او “این منطقه ی است که از آن جا القاعده و افراط گریان تجدید سازمان می شوند و اهداف مردمی را در سراسر جهان و افغانستان، پاکستان و هندوستان  و امریکا نشانه می گیرند”.  سفر بایدن به اروپا یک هفته پس از سفر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه امریکا به اروپا مصادف شده است. قرار است معاون رییس جمهوری امریکا با شماری از مقام های عالی ناتو در مقر فرماندهی این سازمان نیز دیدار کند.
مقام های حکومت امریکا پس از روی کار آمدن اداره جدید تلاش می کنند که استراتژی مبارزه علیه تروریزم را در افغانستان تغییر دهند. انتظار می رود که استراتژی جدید در مبارزه علیه تروریزم تا اواخر ماه جاری میلادی تکمیل شود.
در حالی که بایدن در جلسه سفیران ۲۶ کشور عضو ناتو خواستار  اقدام های بیشتر از سوی کشور های عضو ناتو در افغانستان شده است، با این وجود یک مقام امریکایی که با آقای بایدن سفر می کند گفته است که او هیچ گونه درخواست مشخص را  برای افزایش نیروهای اروپایی عضو ناتو در افغانستان مطرح نخواهد کرد.
با این حال آقای بایدن این سخنان را در حالی بیان کرده است که چند روز قبل، بارک اوباما، رییس جمهوری امریکا در گفتگوی با روزنامه نیویارک تایمز گفته بود که ایالات متحده در مبارزه علیه تروریزم در افغانستان موفق نیست. او هم چنان در این مصاحبه از ایده مذاکره با طالبان میانه رو نیز حمایت کرده بود.
در حالی که انتظار می رود که جلسه سالانه ناتو در ماه اپریل عمدتا بر سر مساله افغانستان متمرکز باشد، حکومت امریکا تلاش می کند تا قبل از نشست مذکور  توافق متحدان ناتو را برای انجام اقدام های بیشتر برای افغانستان جلب کند.

دکمه بازگشت به بالا