اوباما و چالشی به نام افغانستان

با برگزاری مراسم تحلیف باراک اوباما، وی به عنوان چهل و چهارمین رییس جمهور امریکا رسما کارش را آغاز کرد. اوباما در مراسم تحلیف خود در مورد دو چالش عمده ی بین المللی که در عراق و افغانستان پیش رو دارد، گفته است که عراق را به مردم آن واگذار می کند و صلح را در افغانستان تقویت می کند. وی همچنین اعلام کرده است که عاملان خشونت و ترور را شکست می دهیم.
باراک اوباما که سه‌شنبه شب به عنوان چهل و چهارمین رییس جمهور امریکا سوگند یاد کرد، هم چنین در امور داخلی مربوط به ایالات متحده امریکا نیز به مردم این کشور وعده داد که با امید به مشکلات این کشور غلبه کند. این سناتور دموکرات که با شعار «تغییر» رقابت‌های انتخاباتی‌اش را آغاز کرده بود، در روز پنجم نوامبر ۲۰۰۸ توانست در یک پیروزی تاریخی بر جان مک‌کین، رقیب جمهوری خواه اش غلبه کند.  پیروزی آقای اوباما با استقبال جهانی همراه شد، چون پیروزی این سیاه پوست به معنای نهادینه شدن دموکراسی و از بین رفتن تفاوت های نژادی در امریکا به حساب می آمد.
خبرگزاری ها اعلام کردند که  مراسم تحلیف باراک حسین اوباما، اولین رییس جمهور سیاه‌پوست امریکا و چهل و چهارمین رییس جمهور این کشور، در کنگره‌ی امریکا و با حضور جیمی کارتر، جورج بوش پدر، بیل کلینتون و جورج واکر بوش (بوش پسر) رییسان جمهور سابق که به همراه همسران شان و نیز بسیاری از مقام های بلندپایه‌ی کنگره حضور داشتند، برگزار گردید؛ در حالی که بیش از یک میلیون تن از مردم  این کشور در محوطه ی اطراف برگزاری مراسم حاضر شده بودند که نشان می داد، به قدرت رسیدن اوباما از نظر مردم امریکا نیز یک تحول به حساب می آید.
شبکه  سی.ان.ان در گزارش خود آورده است که باراک اوباما با همان انجیلی سوگند یاد کرد که آبراهام لینکلن (رییس جمهوری که به برده داری در امریکا پایان داد) در سال ۱۸۶۱  با آن سوگند خورده بود. اوباما گفت: «من باراک حسین اوباما قاطعانه سوگند می‌خورم که با وفاداری وظیفه‌ی ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا را انجام دهم و نهایت توان خود را برای حفظ، حراست و دفاع از قانون اساسی ایالات متحده به کار بندم. از خدا کمک می‌خواهم». وی پس از تحلیف در سخنانی از اعتماد مردم امریکا به خود، قدردانی کرد.
در این میان آنچه قابل طرح است، این که رییس جمهور امریکا به چالش های موجود در برابر خود نیز اشاره کرد و یاد آوری نمود که چالش‌هایی که امریکا و امریکایی‌ها با آن روبه رو هستند، واقعی است. این چالش‌ها جدی و شمار آنها زیاد است، این نشان می دهد که اوباما از همین آغاز دستیابی به قدرت متوجه این موضوع می باشد که دوره ریاست جمهوری وی توام با مقابله با چالش هایی خواهد بود که در برابر وی به حیث رییس جمهور ایالات متحده امریکا قرار دارند.
در این میان موضوع خاورمیانه ( به خصوص بعد از جنگ سه هفته ای حماس با اسراییل) مساله ی عراق و موضوع افغانستان از عمده ترین چالش هایی می باشد که این مقام امریکایی باید با آنها به مقابله بپردازد. اوباما گفته است که عراق را به مردم آن واگذار می کنیم. این موضوع نشان دهنده ی اعتماد رییس جمهور امریکا بر دستاوردهایی است که در عراق نصیب دولت این کشور شده است. واگذاری عراق به مردم آن کشور شاید به معنای خارج کردن سربازان امریکایی از این کشور باشد که قبلا نوری المالکی، رییس جمهور عراق نیز بارها از آن یاد آوری کرده و گفته بود که عراق حتا تا پایان سال ۲۰۰۹ می تواند متکی به نیروهای ملی خود باشد.
باراک اوباما در خصوص افغانستان گفته است که از صلح در افغانستان حمایت می کنیم. حمایت از صلح می تواند نشان دهنده ی نگرانی رییس جمهور ایالات متحده نسبت به افغانستان باشد. تعبیر آقای اوباما نشان می دهد که وی متوجه این مساله است که صلح موجود در افغانستان آن گونه که باید و شاید، ثابت و پایدار نیست و حفاظت از آن نیاز به مراقبت دارد.
شاید بتوان این تعبیر آقای اوباما را با شعارهایی که وی در جریان رقابت های انتخاباتی در خصوص افغانستان داده بود، مرتبط دانست. اوباما اعلام کرده بود که در صورت دستیابی به قدرت به مناطق خطرخیز در ماورای سرحدات جنوبی افغانستان بدون اجازه ی پاکستان حمله خواهد کرد. از سوی دیگر اوباما از رهبری ضعیف دولت افغانستان نیز انتقاد کرده بود. شاید اکنون بتوان قابل پیش بینی دانست که از سوی دولت تحت رهبری اوباما انگشت گذاردن روی نقطه های خطر خیز جنوب دیورند و کمک به توانمند سازی رهبری دولت افغانستان ( که ممکن است با تقویه و یا تغییر قابل تحقق باشد)، از راه هایی شمرده شود که می تواند به حفاظت از صلح در افغانستان کمک کند.
شکی نیست که تمرکز بر جنوب دیورند باعث خواهد گردید تا توانمندی مخالفان دولت افغانستان کاهش یابد و از جانب دیگر اقتدار دولت افغانستان یا قوی شدن رهبری دولت افغانستان نیز باعث می گردد تا به تطبیق قانون در جامعه کمک شود و طبیعی است که تطبیق قانون یکی از زمینه های تثبیت صلح، ثبات و امنیت اجتماعی و سیاسی در افغانستان خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا