اوباما فریب چشمان آرام پوتین را نخورد

گری کاسپاروف، قهرمان سابق شطرنج جهان، رهبر «ایتلاف روسیه دیگر»، و از مخالفان برجسته ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، روز جمعه در مقاله ای در روزنامه امریکایی وال استریت جورنال به باراک اوباما توصیه کرد که فریب چشمان آرام پوتین را نخورد و در برخورد با وی به سابقه ی او توجه کند.
توصیه آقای کاسپاروف با این جمله آغاز می شود و سپس پرسش اصلی را پیش می کشد: آقای اوباما باید با رییس جمهور رسمی یعنی دمیتری مدودیف و رهبر اصلی روسیه  یعنی ولادیمیر پوتین چه برخوردی داشته باشد؟
قهرمان سابق شطرنج جهان سپس خود پاسخ می دهد که انتخاب کاملا روشن است: آقای اوباما می تواند با این دو مانند رهبران کشورهای دموکراتیک رفتار کند یا می تواند رفتارش با آنها مانند «دیکتاتور بعد از این» باشد، صفتی که شایسته این دو است.
 گری کاسپاروف معتقد است نحوه ی مواجهه باراک اوباما با پوتین و مدودیف نشان خواهد داد که اوباما تا چه حد در قرار خود برای ایجاد تغییر جدی است.
گری کاسپاروف  می نویسد کرملین بسیار مایل است که به عنوان قدرتی برابر پذیرفته شود. ظاهرا امیدوار هم هست که این پیام از جانب رییس جمهور منتخب ارسال شود  که وجود دموکراسی در روسیه چندان اهمیتی ندارد و سرکوب مخالفان و آزادی بیان موضوعی بی اهمیت است.
قهرمان سابق شرنج جهان به آقای اوباما یادآور می شود که وی منتخب ۶۶ میلیون نفر است اما مدویدیف تنها به رای یک نفر برای رسیدن به ریاست جمهوری احتیاج داشت، آن هم رای آقای پوتین بود.
انتخابات روسیه ارزشی پایینتر از انتخابات ایران دارد
به نظر آقای کاسپاروف جای تردیدی وجود ندارد که انتخابات روسیه ارزشی پایین تر از انتخابات ایران و ونزویلا داشته است. وی می گوید  اگر دولت جدید امریکا می خواهد در موضوع های حقوق بشر و آزادی در کشورهای دیگر برای خود اعتباری دست و پا کند، نباید «رهبر معظم» روسیه را برگزیده انتخاباتی دموکراتیک بداند.
آقای کاسپاروف با اشاره به سخنرانی پنجم نوامبر آقای مدودیف  که در آن خواستار بیشتر شدن دوره ریاست جمهوری و نمایندگی پارلمان شد، می نویسد: «این سخنرانی حامل دو پیام بود؛ نخست آن که قانون اساسی کشور که به مثابه ی اساس قوانین کشور است را می توان به راحتی تغییر داد. دوم آن که آقایان پوتین و مدودیف به اختیار خود از قدرت کناره نمی گیرند».
گری کاسپاروف معتقد است هر روز که می گذرد، احتمال انتقال آرام قدرت در روسیه کمتر می شود و به نقل از جان اف کندی  می گوید «آنهایی که وقوع انقلابی آرام و بدون خشونت را غیرممکن می سازند، انقلاب خشونت بار را به امری محتوم تبدیل می کنند».
وی به باراک اوباما یادآوری می کند که این سخن در مورد رژیم پوتین خواب و خیال نیست، چون افراد متخصص زیادی بودند که نتوانستند سقوط شوروی را نیز پیش بینی کنند.
گری کاسپاروف در پایان مقاله ی خود به رییس جمهور منتخب امریکا می گوید که رفتار وی زیر ذره بین است، اگر دیکتاتوری پوتین را به درستی نشناسد در مواجهه با آن شکست خواهد خورد و اگر در این کار موفق شود شاید بتواند کاری کند که امید و تغییر به زندگی ۱۴۲ میلیون روس نیز برسد.

دکمه بازگشت به بالا