اوباما برای عدم حمایت از کرزی آماده می شود

ورود باراک اوباما به کاخ سفید و جریان تغییرات در واشنگتن، ممکن است به برکناری رییس جمهور کرزی منجر شود. روزنامه ایندپندینت از این مساله آگاه شده است.
حمایت بین المللی از رییس جمهور کرزی، که زمانی دوست نزدیک غرب به شمار می رفت به گونه ای غیرعادی ای رو به کاهش گذاشته است؛ آن هم به این دلیل که خشونت ها افزایش یافته اند، فساد همه گیر شده و رهبری موجود فاقد توانایی است. اما ، دیپلومات ها می گویند که هیچ گزینه مناسب در حاضر وجود ندارد. اما باور بر این است که چهار شخصیت کلیدی که برای ملاقات با اوباما به واشنگتن آمده اند، کرزی را به چالش خواهند کشید. اکنون زمزمه های وجود دارد که اتحاد این افراد به مثابه یک گروه ایدال می تواند اقوام گوناگون افغانستان را متحد نموده و کرزی را از قدرت کنار بزند.
یک تحلیلگر ارشد در کابل می گوید: «امریکایی ها در نتایج انتخابات دست نخواهند زد، اما ممکن است به مردم مشوره بدهند تا برای یک گروه ایده آل، اختلافات خود را کنار بگذارند».
آقای اوباما در حال حاضر با چالش های افغانستان اندک اندک آشنا می شود؛ او از جنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای امریکایی، یک روز کامل کاری در مورد یک موج جدید از عملیات به روز چهارشنبه آگاه شد. هم چنان شب گذشته، آقای اوباما، ریچارد هالی بروک، دیپلومات کهنه کار را به عنوان نماینده ویژه خود برای پاکستان و افغانستان گماشت.
هیات غیررسمی فعلی در واشنگتن، شامل سه وزیر اسبق و یک والی برحال افغانستان است. داکتر  عبدالله عبدالله که وزیر خارجه بود، داکتر اشرف غنی احمدزی که وزیر مالیه بود، علی احمد جلالی که وزیر داخله بود و گل آغا شیرزی که والی ننگرهار است، جایی که در آنجا یک پایگاه نیروهای امریکای موقیعت دارد. وقتی که آقای اوباما در ماه جولای سال گذشته به افغانستان آمد، با گل آغا شیرزی در جلال آباد دیدار کرد، این در حالی بود که وی قبل از آن با رییس جمهور کرزی در کابل  نیز ملاقات کرده بود.  
جان دیمپسی، مسوول انستیتوت صلح امریکا در کابل می گوید: «آنها دیگر به صورت کورکورانه هم مانند اداره رییس جمهور بوش که از کرزی برای مدت طولانی حمایت کردند، حمایت نخواهند کرد». در این جا، پایگاه بیهستوین در ولایت هلمند به سمبول تلاش های امریکا برای جنگ در جنوب افغانستان مبدل شده است. نیروهای اضافی امریکایی در حال ورود به افغانستان اند و شمار زیاد دیگر نیز به آنها خواهند پیوست. یک پایگاه هوایی نیز ساخته می شود که امکانات ترانسپورتی را برای ۳۰ هزار نیروی جدید و جنگنده های امریکا فراهم خواهد ساخت.
مقام های رسمی کرزی امیدوار بودند که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه جدید امریکا خود را به مثابه متحد شان در کاخ سفید تثبیت کند. اما این امیدها هفته گذشته در حالی به یاس مبدل شد که وی در سخنان خود دولت افغانستان را «دولت موادمخدر» خواند که «فاقد توانایی بوده و به شدت فاسد گشته است».
احمد ولی کرزی، برادر رییس جمهور کرزی در اکتوبر سال گذشته در گزارش استخباراتی امریکا به عنوان یک تاجر مهم موادمخدر خوانده شد. با وجودی که این اتهامات، از سوی هردو (یعنی رییس جمهور و احمدولی کرزی) رد شد،  این مساله در سراسر افغانستان پس از آن شایع شد که مقام های غربی از رد کردن و نپذیرفتن آن، خودداری کردند. اما این مساله به مثابه یک ضربت از سوی اداره رییس جمهور بوش به آقای کرزی تعبیر شد تا وی اطراف خود را پاک سازی نموده و جلوی برادراش را بگیرد. از موج انتقادهای حاضر چنین بر می آید که جامعه بین المللی به اظهار نظر در این مورد علاقه ای ندارد. اظهارات خانم کلینتون همزمان با انتقادهایی بود که سرمنشی ناتو، یاپ دی هوپ شیفر گفت که دولت ناتوان و فاسد افغانستان باعث بی ثباتی و افزایش شورش ها در این کشور شده است. او در مقاله اش در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود: «مشکل عمده در افغانستان به گونه زیاد طالبان نیستند؛ بلکه کمبود حکومت داری خوب است».
به صورت انفرادی، رقیبان آقای کرزی از  پایگاه های قوی حمایتی برخودار نیستند. در حالی که دیپلومات خوشبین اند که آنها مشترکا قادر به پیروزی در انتخاباتی که انتظار برده می شود در تابستان سال آینده برگزار شود، خواهند بود. سید هارون میر می گوید: «ما ناگزیرم که یک زمینه مناسب، همانند سال ۲۰۰۱ ایجاد نماییم، زیرا تغییر باعث ایجاد امید می شود، در حالی که همین اکنون زمینه به دست طالبان است».
برنامه ریزی در مورد افغانستان از چند ماه به این سو در وزارت امورخارجه امریکا و پنتاگون جریان دارد. یک مقام رسمی می گوید: «ما طرح های جدید و بدیع را در زمینه مبارزه با شورش ها، مبارزه با مواد مخدر، حکومت داری و توسعه تهیه خواهیم کرد. در حال حاضر بخش های دیگر نیز مشغول این کار اند. در این شکی وجود ندارد که ما پس از طالبان در مورد افغانستان غفلت کردیم، اما حالا گمان بر این است که ما بیشتر از آنچه که انجام دادیم، به زودی انجام دهیم».
یک مجموعه ای از ابتکارات در راه است. این شامل مسلح سازی گروه های قومی بر ضد طالبان نیز است، هم مانند آن که ملیشه های سنی بر ضد القاعده با ابتکار جنرال پتریوس در عراق جنگیدند.
نیروهای امریکایی، بریتانیایی و ناتو نیز تلاش می کنند که نقش مستقیمی را در مبارزه علیه موادمخدر برعهده بگیرند.
با این حال برخی کارشناسان سیاسی در عین حال از انتقاد بیش از حد از رییس جمهور کرزی که بار تمام مشکلات را به گردن وی می اندازند، راضی نیستند. آنها می گویند که جامعه بین المللی در افغانستان غیر موثر بوده و اغلب اوقات دودستگی در تلاش های نظامی و تمرکز محض به گرفتاری تروریستان، باعث شده که مشکل طالبان در افغانستان به گونه ی بنیادین حل نگردد.

دکمه بازگشت به بالا