انتقادهای دو جانبه جامعه جهانی و دولت افغانستان

 همزمان با افزایش انتقاد های مقام های حکومت جدید امریکا از دولت افغانستان، مقام های افغانستان نیز برخی از مسوولیت های ناکامی دولت افغانستان در عرصه های تولید مواد مخدر و افزایش روز افزون فساد را به گردن خارجی ها می اندازند.
آشکار ترین انتقادی که تاکنون از سوی مقام های اداره جدید امریکا  نسبت به دولت افغانستان ابراز شده، اظهارات هیلاری کلینتون، وزیر خارجه دولت آقای اوباما است. خانم کلینتون دولت افغانستان را دولت مواد مخدر خواند.
یاپ دیهوپ شیفر، سرمنشی عمومی ناتو نیز در اظهاراتی در مورد دولت افغانستان گفت که ناکامی دولت به اندازه‌ی قدرت‌گیری شورشیان در بدتر شدن اوضاع افغانستان نقش داشته است.
اما این انتقادها واکنش‌هایی از سوی مقام‌های دولت افغانستان را نیز در پی داشته است. در تازه‌ترین مورد، داکتر رنگین دادفر سپنتا، وزیر خارجه کشور، جامعه جهانی را به باد انتقاد گرفت و گفت که مسوولیت بیشتر فساد اداری و مواد مخدر را باید خود جامعه جهانی به عهده گیرد و از این که چرا در این دوعرصه پیش رفت هایی رونما نشده، پاسخ دهد.
آقای سپنتا روز یک شنبه طی کنفرانسی که از بازگشت سفرش به اروپا سخن می گفت، در پاسخ به این سوال که آیا حکومت آقای اوباما حمایت اش را از دولت افغانستان ادامه خواهد داد یانه، گفت که برای دولت افغانستان این مهم است که حمایت مردم خود را داشته باشد. سپنتا افزود دولت افغانستان نباید به خاطر جرمی که انجام نداده مجازات گردد. به گفته ی آقای سپنتا در هفت سال گذشته بیشترین قسمت کمک هایی که به افغانستان صورت گرفته، از سوی کشور های کمک دهنده مصرف شده، نه توسط دولت افغانستان.
وزیرخارجه کشور گفت: «آنانی که ۸۰ در صد کمک‌های جامعه ی جهانی را در افغانستان مصرف کرده اند، در مورد فساد در کشور پاسخ دهند».
وزیر خارجه افزود، افغانستان تنها ۲۰ درصد کمک های بین المللی را مصرف کرده است و تنها از این مقدار باید حساب دهد.
او افزود که در هفت سال گذشته تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد کمک های جامعه جهانی از طریق دولت افغانستان مصرف شده، در حالی که ۷۰ در صد این کمک ها توسط خود کشورهای کمک دهند مصرف شده است. بنا بر آن این کشورها باید از وجود فساد پاسخ دهند: «بعضی وقت ها از ما به خاطر جرمی که ما نکردیم انتقاد می شود. وقتی که ما ۲۰ درصد کمک های خارجی را در هفت سال گذشته گرفته باشیم، بهتر که از ما به خاطر ۲۰ درصد حساب گرفته شود که در کجا مصرف کردیم. مشکل این است که از ما از ۱۰۰ درصد پرسیده می شود».
آقای سپنتا گفت که دولت افغانستان مورد حمایت ایالات متحده امریکا قرار دارد، اما افزود که هم مقام های افغانستان  و هم مقام های حکومت امریکا حق دارند که از یک دیگر انتقاد کنند و در سیاست این یک امر معمول است، زیرا انتظاراتی ما داریم و انتظار هایی هم آن‌ها دارند. آقای سپنتا در مورد شکننده بودن روابط امریکا با افغانستان گفت، افغانستان به داشتن فساد اداری متهم می شود و بدون شک که دارد. وزیر خارجه افزود که در رده های گوناگون دولت فساد وجود دارد و باید با آن مبارزه شود، اما آنچه که مربوط به کمک های بین المللی می شود، بیشترین درصدی این کمک ها از سوی نهادهای غیر دولتی به مصرف می رسد و دولت افغانستان کنترولی براین کمک ها ندارد. وزیر خارجه گفت آنچه مربوط به دولت افغانستان است، یعنی از ۲۰ درصد کمک های جامعه ی جهانی، دولت افغانستان حاضر است که به مردم افغانستان و جامعه جهانی حساب پس دهد.
آقای سپنتا در رابطه به کشت مواد مخدر گفت در این عرصه نیز دولت افغانستان تلاش های کافی برای محو کشت مواد مخدر انجام داده، چنانچه دست آورد هایی نیز داشته است. اما تنها در یک ولایت که عبارت از هلمند است، ۷۰ درصد کوکنار افغانستان کشت می شود. وزیر خارجه علاوه کرد جامعه جهانی باید حساب کشت کوکنار در ولایت هلمند را از کسانی بگیرد که در آن ولایت تسلط دارند. او گفت که دولت افغانستان صرف در لشکر گاه، مرکز این ولایت، و بخشی از یک ولسوالی آن تسلط دارد و در مناطق دیگر آن تنها قرارگاه های نظامی وجود دارد و بس: «شما می دانید که نزدیک به هفتاد درصد مواد مخدر یا تریاک افغانستان در یک ولایت تولید می شود و من می خواهم یک بار دیگر تکرار کنم که من خودم از این ولایت دیدار کردم. در لشکر گاه که مرکز ولایت هلمند است ما وقتی می توانیم مسوول پنداشته شویم، از آنچه که در هلمند صورت می گیرد، که هلمند در کنترول ما باشد».
در همین حال شماری از نمایندگان ولایت هلمند نیز می گویند که مناطق محدودی در هلمند در کنترول دولت است و بقیه در اختیار طالبان و نیروهای انگلیسی. معلم میر ولی، نماینده ولایت هلمند در ولسی جرگه، می گوید که دولت افغانستان در اطراف ولایت هلمند و در مناطق مرزی این ولایت کنترول ندارد. او می افزاید که دولت در منطقه ی هزار جفت کنترول دارد و بقیه مناطق آزاد است و خارجی ها و مخالفین فقط رفت و آمد می کنند. به گفته ی آقای میرولی در ولسوالی های دیشو، بهرامچه و خانشین تنها مخالفین حضور دارند و نیروهای خارجی گاهی رفت و آمد می کنند. به گفته ی آقای میرولی مخالفین ۵۰ تا ۶۰ موتر را از مواد مخدر بار می کنند و در مرز های ایران به ایرانی ها می فروشند. او می گوید خارجی ها در قاچاق مواد مخدر دست دارند: «هواپیماهایی که از بریتانیا می آیند، مستقیما در هلمند نشست می کنند و دوباره از این ولایت به بریتانیا می روند. مردم چه خبر دارند که در طیاره چه برده می شود و چه آورده می شود».
این در حالی است که یوناما و وزارت مبارزه با مواد مخدر، اظهار خوش بینی کرده اند که کشت کوکنار در سال آینده کاهش خواهد یافت.
وزیر مبارزه با مواد مخدر روز یک شنبه در کنفرانس در مقر یوناما گفت که در سال ۲۰۰۹ کشت کوکنار در افغانستان ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت. او گفت تبلیغات در مورد ضرر های مواد مخدر و افزایش قیمت گندم سبب شده تا کشت کوکنار در افغانستان کاهش یابد. او افزود که در سال آینده تعداد ولایاتی که کشت کوکنار در آنها صفر می شود، از ۱۸ ولایت به ۲۲ ولایت افزایش خواهد یافت.

دکمه بازگشت به بالا