انتصاب ۳۰ زن در مجلس شورای عربستان سعودی

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش داده که ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه این کشور برای نخستین‌بار، ۳۰ زن  را به‌عنوان اعضای مجلس  شورای سعودی منصوب کرد.

به گزارش رادیو فردا، مجلس شورای سعودی، نهادی انتصابی است که درباره قوانین کشور، نظر مشورتی به دولت و پادشاه ارایه می‌دهد.

پادشاه سعودی، سال ۲۰۱۱ میلادی اعلام کرده بود که زنان به مجلس شورای این کشور راه خواهند یافت. او اما در آن هنگام درباره تعداد زنانی که به این نهاد که ۱۵۰ عضو دارد خواهند پیوست، سخنی به‌میان نیاورده بود.

مجلس شورای سعودی، از سال ۲۰۰۶، ۱۲ مشاور زن داشت که در یکی از کمیسیون‌های مشورتی حضور داشتند. با وجود اقدام جدید ملک عبدالله بن عبدالعزیز، اما هم‌چنان نقش زنان در زندگی عمومی جامعه مخافظه‌کار عربستان سعودی، محدود است.

ملک عبدالله بن عبدالعزیز، جمعه دو فرمان صادر کرد که در یکی از آن‌ها، برخی مواد آیین‌نامه داخلی مجلی شورا، تعدیل شد. در فرمان دوم، ۱۵۰ عضو مجلس شورا منصوب شدند که ۳۰ تن آن‌ها زن هستند.

خاندان آل سعود، اکثر پست‌های کلیدی در عربستان سعودی را در دست دارند. پادشاه اعضای دولت را انتخاب می‌کند. در این کشور جز انتخابات شوراهای شهر، انتخابات دیگری برگزار نمی‌شود. شوراهای شهر هم اختیارات قابل توجهی ندارند.

اعضای مجلس شورا، بیشتر از میان شخصیت‌های دانشگاهی، روحانیون، تاجران و کارمندان سابق دولت انتخاب می‌شوند. این مجلس قوانین را بررسی می‌کند و پیشنهادهای اصلاحی خود را به دولت ارایه می‌دهد. پیشنهاد تصویب قوانین جدید نیز از دیگر اختیارات این مجلس است.

در فرمان سال ۲۰۱۱، پادشاه سعودی گفته بود که زنان، حق نامزدی و مشارکت در انتخابات شوراهای شهر را خواهند یافت.

لیبرال‌های سعودی می‌گویند که ملک عبدالله از زمان آغاز پادشاهی‌اش در سال‌های ۲۰۰۵ پس از حدود ۱۰ سال ولیعهدی، تغییرات اجتماعی اندکی در کشور ایجاد کرده است. آن‌ها خواهان ایجاد فرصت‌های بیشتری به زنان برای حضور در جامعه هستند.

اما در مقابل برخی از روحانیون که از قدرت و نفوذ در جامعه برخوردار هستند، گاهی با ایفای نقش سیاسی توسط زنان، مخالفت می‌کنند.

در فرمان جدید پادشاه سعودی آمده است که ساختمان مجلس شورا باید به‌گونه‌ای ترمیم شود که ورودی جداگانه‌ای برای زنان در آن تعبیه شود.

دکمه بازگشت به بالا