انتخابات در ماه سرطان سال آینده برگزار می شود

براساس معلوماتی که روزنامه ۸صبح به آن دست یافته است، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در اوایل ماه سرطان سال آینده خورشیدی برگزار شود. این در حالی است که داوود نجفی، رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات نیز در اظهاراتی بیان داشته است که آن کمیسیون هفته آینده تاریخ دقیق برگزاری انتخابات را اعلام خواهد کرد.
براساس ماده پنجاه و پنجم قانون انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است تا تاریخ برگزاری انتخابات را حداقل ۱۴۰ روز قبل از برگزاری انتخابات اعلام کند.
در حالی که براساس معلومات به دست  آمده ۸صبح ، قرار است انتخابات در اوایل سرطان سال آینده برگزار شود، قانون اساسی افغانستان تاکید می کند که دوره رییس جمهور فعلی در اول جوزای سال آینده  به پایان می رسد و کمیسیون انتخابات مکلف است تا انتخابات را در خلال دو ماه قبل از ختم دوره کاری رییس جمهور برگزار نماید.
در همین حال کای ایده، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان روز سه شنبه در جلسه عمومی مشرانو جرگه خواهان به تعویق انداختن انتخابات شد. او نبود وقت کافی برای تکمیل پروسه انتخابات، امنیت و شرایط اقلیمی را از دلایل تاخیر انتخابات عنوان کرد.
منبعی که معلومات در مورد تاریخ دقیق برگزاری انتخابات را در اختیار ۸صبح قرار داد، جزییات بیشتری در این زمینه ابراز نکرد.
در حالی که برخی گروه های سیاسی مبتنی بر مواد صریح قانون اساسی کشور، ادامه کار رییس جمهور حامد کرزی را پس از اول جوزای سال آینده غیرمشروع می پندارند، در برخی حلقات زمزمه هایی جریان دارد که گویا پس از ختم دوران کار رییس جمهور، ممکن است رییس مشرانو جرگه الی برگزاری انتخابات به عنوان سرپرست، مسوولیت های ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.  
در عین حال برخی دیگر می گویند که حتا اگر رییس جمهور کرزی به کناره گیری از قدرت پس از ختم دوره کاری اش موافقت نکند، در صورتی که خود را برای پست ریاست جمهوری مجددا نامزد نماید، ناگزیر است تا از پست خود کنار برود تا حضور وی در کرسی ریاست جمهوری باعث عدم توازن میان دیگر نامزدهای انتخابات نگردد.
این درحالی است که در برخی حلقات دیگر از عدم نامزدی آقای کرزی در انتخابات سال آینده سخن گفته می شود. هرچند به گفته ی برخی آگاهان رییس جمهور کرزی مصرانه در پی نامزدی مجدد خود به کرسی ریاست جمهوری است، اما به نظر نمی رسد که از نامزدی مجدد آقای کرزی شماری از متحدان داخلی و بسیاری از متحدان خارجی اش حمایت نمایند.

دکمه بازگشت به بالا