امریکا نباید ما را از عینک پاکستان نگاه کند

ریچارد باچر، معین وزارت امور خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی پس از دیدار از اسلام آباد روز گذشته وارد کابل شد و با شماری از مقام های عالی رتبه حکومت کابل دیدار کرد.

آقای باچر هرچند در یک نشست خبری در کابل از افزایش نیروهای امریکایی خبر داد، اما در عین حال بر همکاری بیشتری پاکستان در امر مبارزه با تروریزم تاکید کرد.
قرار است در اوایل ماه جنوری سال آینده میلادی حدود ۸۰۰۰ سرباز جدید امریکایی به افغانستان اعزام شوند که عمدتا در ولایت نا امن هلمند، جایی که ۷۰۰۰ سرباز  بریتانیایی مستقر‌اند، جا به جا شوند.
در حالی که انتظار می رود با آمدن باراک اوباما، رییس جمهور جدید ایالات متحده امریکا به کاخ سفید، نگاه آن کشور به وضعیت افغانستان و نقش پاکستان متحول شود، اما سفر ریچاردباچر از اسلام آباد به کابل، آنهم با این پیام که ارتش پاکستان با تعهد در برابر تروریزم می رزمد، نشان می دهد که هنوز هم دیدگاه کاخ سفید نسبت به مسایل افغانستان از منظر پاکستان شکل می گیرد.
مشکل اصلی این است که در طول هفت سال گذشته نگاه متاثر کاخ سفید نسبت به افغانستان آنهم  از عینک پاکستان، باعث شده است تا اوضاع در افغانستان رو به وخامت برود و احیای مجدد طالبان در مناطق قبایلی پاکستان از نظر دور داشته شود. در شرایطی که طراحی عمده ترین حملات تروریستی در افغانستان از مناطق قبایلی صورت می گیرد و گمان غالب آن است که رهبران ارشد القاعده در این مناطق مخفی شده اند، باور داشتن به تعهدات پاکستان در زمینه‌ی مبارزه علیه تروریزم اندکی غیر قابل باور به نظر می رسد.
پاکستان در طول هفت سال گذشته به گونه ای بارزی در مبارزه علیه تروریزم از خود صداقت نشان نداده است. سهل انگاری و در موارد دیگر همکاری و همسویی با گروه های افراط گرا از سوی استخبارات و ارتش آن کشور باعث شد که این گروه با استفاده از فرصت به بازسازی خود بپردازند و شدیدترین حملات تروریستی را بر افراد ملکی و سربازان خارجی مستقر در افغانستان انجام دهند.
تاکید آقای باچر برای همکاری مشترک افغانستان و پاکستان در صورتی ممکن است که پاکستان واقعا در این زمینه صادقانه عمل کند. افغانستان به دلیل این‌که از حملات تروریستی و نا امنی بیشتر آسیب می بیند، همیشه آماده همکاری در این زمینه بوده است، اما نگاه آقا منشانه و  در عین حال آزمندانه پاکستان به افغانستان باعث شده است تا همکاری میان دوکشور ریشه نگیرد و به یک روند موثر بدل نگردد.
تا زمانی که ارتش و استخبارات پاکستان نسبت به افغانستان به عنوان حوزه منافع خود نگاه کنند، همکاری صادقانه و موثر نمی تواند میان دو کشور شکل بگیرد. این نا ممکن است که دو کشور مستقل در کنار هم کار کنند ولی یکی از آنها تصور آقا منشانه داشته و به کشور همسایه و همکار خود به عنوان یک طعمه نگاه کند.
بهتر است امریکا در زمینه‌ی همکاری با پاکستان به بهبود اوضاع فکر کند، نه این‌که محض به مساله‌ی همکاری تاکید نموده و به مسایلی که باعث می گردد این همکاری شکل نگیرد، توجه ننماید. اگر پاکستانی ها واقعا به مبارزه علیه تروریزم متعهد اند، باید این مساله را در عمل نشان دهند و تضمین های قوی در این زمینه هم به افغانستان و هم به امریکا ارایه بدارند. در شرایطی که عملیات ارتش پاکستان در منطقه باجور دور از چشم رسانه های معتبر خارجی صورت می گیرد و گاهی هم اگر خبرنگاری به این مناطق می رود، تنها با اجازه ارتش آن کشور می‌توانند گزارش تهیه کند، چگونه می شود به صداقت پاکستان در زمینه‌ی مبارزه علیه تروریزم باورمند بود؟

 

دکمه بازگشت به بالا