امریکا تعلل می کند کرزی طیاره می خواهد

رییس جمهور کرزی روز گذشته در سخنان هشدار آمیزی به غرب گفت: «اگر  به ما طیاره های جنگی و تانک داده نشود، ما ناگزیریم تا از جای دیگر درخواست کمک نماییم». این سخنان آقای کرزی درست پس از آن مطرح گردید که طی روز های اخیر خبر ها از درخواست رسمی کمک  از سوی وی عنوانی مقام های روسی و پاسخ مثبت آنان حکایت داشت.

توجه آقای کرزی به کشور های منطقه مانند ایران، روسیه و پاکستان، پس از آن صورت می گیرد که وی ظاهرا از روی کار آمدن اوباما در امریکا نگران شده است. به نظر می رسد که هم غرب و هم آقای کرزی به دنبال گزینه های جدیدی بر آمده اند. به نقل از رسانه ها هم اکنون چهار تن از چهره های مطرح سیاسی کشور در امریکا به سر می برند تا در فرصت مناسب با رییس جمهور جدید امریکا ملاقات نمایند. این چهره ها عبارت از داکتر عبدالله عبدالله، گل آقا شیرزی، علی احمد جلالی و اشرف غنی احمدزی می باشند. گفته می شود که این چهره ها گزینه های مناسبی اند، که غرب احتمالا روی آن تامل خواهد کرد. آقای کرزی با پیام های هشدار دهنده ی سیاسی  خود می خواهد به غربی ها تفهیم نماید که هنوز هم وی به عنوان محور اساسی در معادلات به شمار رفته و هر گونه رویکرد آنان می تواند برای شان خطرناک به شمار آید.
تجربه های گذشته نیز نشان داده است که رویکرد های رهبران افغان از شرق به غرب و یا برعکس خود به جدال بزرگ و بحران های  خونین و پیامد های منفی همراه شده است. طرح درخواست کمک نظامی از روسیه در حالی از سوی آقای کرزی مطرح می شود که اردو و پولیس افغانستان مستقیما از سوی مشاوران و آموزگاران غربی تربیه می گردند. با این وصف آموختگان مکتب نظامی غرب با جنگ افزار های روسیه آشنایی نخواهند داشت و اگر هم آشنایی داشته باشند، معلوم نیست که آیا از سوی هم پیمانان غربی آقای کرزی مورد قبول واقع خواهد شد یانه.
به نظر برخی آگاهان هشدارهای آقای کرزی بیش از آن که ناشی از نیازمندی افغانستان به تجهیزات روسی باشد، بیشتر یک فشار سیاسی و پاسخ به انتقاد های صورت گرفته از سوی مقام های غربی می باشد. آقای کرزی طی ماه های اخیر با موجی از انتقادها از سوی غربی ها رو به رو شد که برای نمونه می توان به گزراشی دیده بان حقوق بشر، خانه آزادی، خبرنگاران بدون مرز و گفته های دبیر کل ناتو و هیلاری کلینتون اشاره کرد.

دکمه بازگشت به بالا