اقدام های امید بخش اوباما در نخستین روزهای کاری اش

باراک اوباما، رییس جمهور امریکا گفته است که اسلام گرایان افراطی در پاکستان و افغانستان خطر عمده اند و اداره وی با این مشکل با یک استراتژی جامع برخورد خواهد کرد.
این در حالی است که آقای اوباما، ریچارد هالی بروک، نماینده پیشین امریکا در بوسنیا در اداره بیل کلینتون از به عنوان نماینده ویژه آن کشور در امور افغانستان و پاکستان گماشته است.

آقای اوباما گفته است که وضعیت در این منطقه «خراب» است و جنگ در افغانستان نمی تواند بدون در نظر داشت مناطق خشونت خیز مرزی پاکستان که القاعده و طالبان در آنجا قادر به قدرت گیری مجدد شده اند، در نظر گرفته شود.
به گفته ی آقای اوباما، این منطقه جبهه مرکزی جنگ امریکا بر علیه تروریزم است و آن کشور نمی تواتد با چشم پوشی از آن، بر این مشکل غلبه کند.
آقای اوباما که چهار روز می شود به عنوان رییس جمهور امریکا سوگند وفاداری یاد کرده است، می گوید که استراتژی امریکا در جنگ علیه تروریزم  به گونه ی دقیقی بازبینی خواهد شد.
او گفته است که هیچ سوالی در این زمینه که افغانستان دیگر نباید از مناطق مرزی خود با مشکل القاعده و طالبان مواجه باشد، وجود ندارد. به گفته ی اوباما، هیچ گونه صلحی در افغانستان به وجود نخواهد آمد، مگر این که مجموعه ای از فرصت ها در اختیار مردم افغانستان و پاکستان قرار گیرد. به نظر او این مساله حالا مهمترین چالش جهانی در مبارزه علیه تروریزم است.
این در حالی است که رییس جمهور جدید امریکا گفته است که نماینده ویژه آن کشور، ریچار هالی بروک، کمک های آن کشور را در این منطقه هماهنگ خواهد کرد و زمینه های قابل تطبیق را برای تطبیق استراتژی آن کشور در این منطقه جستجو خواهد نمود.
آقای اوباما هم چنان گفته است که اداره وی به احیای توجه و فرستادن منابع  بیشتر به این منطقه متعهد است و این که این منابع به گونه درستی مورد استفاده قرار گیرند.
با این حال برخی از تحلیلگران غربی گفته اند که اظهارات آقای اوباما در ارتباط به افغانستان و پاکستان، توام با این هشدار برای مردم امریکا و جهان است، تا آنها بدانند که تغییر در این منطقه زمانگیر خواهد بود.
رییس جمهور امریکا گفته است می داند که افزایش خشونت ها به دلیل حضور القاعده و طالبان در مناطق قبایلی پاکستان است.
او هم چنان گفته است که هرچند امریکا از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تا کنون با هیچ حمله تروریستی دیگر مواجه نشده است، اما تروریستان القاعده هنوز قادر به اجرای برنامه هایی هستند.
این در حالی است که سیا، سازمان اطلاعات مرکزی امریکا می گوید که اسامه بن لادن در مناطق کوهستانی پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان مصروف فعالیت است.
در همین حال ریچار هالی بروک، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان که به دلیل فعالیت های اش در بالکان و بحران بوسنیا در سال ۱۹۹۵ معروف است، گفته که افغانستان و پاکستان دو کشور «متمایز» از هم اند، ولی روابط مشترک تاریخی و قومی میان شان وجود دارد.
او هم چنان در مورد انتصاب خود به حیث نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان گفته است این یک ماموریت مشکل خواهد بود.
در همین حال آقای اوباما گفته است که ایالات متحده امریکا تلاش های دیپلوماتیک خود را با متحدان ناتو و دیگر کشورهای منطقه افزایش خواهد داد که شامل کشورهای آسیای میانه و هندوستان خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا