افغانستان یخ‌های موجود در روابط امریکا و روسیه را می شکند

رسانه ها به نقل از یک روزنامه روسی خبر داده اند که مقام های دیپلوماتیک امریکایی و روسی در مسکو به بررسی جهت‌گیری آتی همکاری ها در زمینه ی افغانستان پرداختند که مناسب ترین موضوع برای همکاری ای است که مسکو و واشنگتن کمتر اختلاف نظر دارند.
با توجه به رقابت سنتی که از دیر زمان میان روسیه و امریکا وجود داشته است و علی رغم پایان یافتن جنگ سرد و از هم پاشیدن امپراتوری بزرگ کرملین و برتری محسوس امریکایی ها، هنوز این رقابت سنتی از بین نرفته است.

برخی از صاحب نظران گمانه زنی می کنند که افغانستان بتواند بهانه ای برای شکستن یخ های موجود بر روابط امریکا و روسیه گردد.
زیرا افغانستان یگانه موضوعی می باشد که روسیه و امریکا بر آن نظر یکسانی دارند، زیرا وضعیت به گونه ای عیار شده که اوضاع افغانستان تاثیرات خاصی را بر روی هر دو کشور دارد که اگر در تغییر آن کاری صورت نگیرد، هر دو کشور به مشکلات خاصی که از اوضاع افغانستان ناشی می شود، گرفتار می شوند و همین مساله باعث گردیده تا حد اقل استقرار ثبات و امنیت در افغانستان به نفع هر دو کشور محسوب شده و به حیث یک موضع مشترک برای هر دو کشور تلقی گردد.
نا امنی در افغانستان باعث می گردد تا امنیت روانی کشورهای غربی به شمول ایالات متحده امریکا بر هم بخورد. به خصوص اگر نا امنی با اقتدار طالبان و بازگشت احتمالی این گروه بر صحنه ی سیاسی توام باشد، می تواند برای کشورهای غربی مخاطره آمیز باشد. روسیه نیز از این ناحیه احساس ترس می کند. زیرا نا امنی در افغانستان و قدرت یابی طالبان می تواند به تشدید روحیه نا آرامی در برخی از بخش های این مجموعه فدرالی منتهی گردد.
از سوی دیگر یکی از عمده ترین ضررهایی که بی ثباتی و نا امنی افغانستان بر روسیه وارد می کند، قرار گرفتن این کشور در مسیر قاچاق مواد مخدری است که در افغانستان تهیه و تولید می گردد. چندی پیش یک مقام روسی ادعا کرده بود که خسارت تریاک و مواد مخدر وارداتی از افغانستان به مراتب زیانبار تر از جنگی که روسیه در افغانستان داشته است، می باشد.
همین مساله باعث گردیده تا افغانستان یک موضوع قابل توافق برای روسیه و امریکا باشد و این کشورها را ترغیب کند تا علی رغم مخالفت های اساسی ای که در خصوص سیاست گذاری های جهانی و منطقه ای دارند، در خصوص افغانستان به طرح یک استراتژی کار آمد توافق کنند.
اگرچه موضوع استقرار سپر موشکی امریکا در شرق اروپا و حمله ی روسیه بر گرجستان و  به تبع آن استقلال برخی از ملحقات گرجستان و به رسمیت شناخته شدن آن، باعث می گردد تا دستیابی روسیه و امریکا به حل اختلاف روی مسایل عمده ی جهانی به آسانی قابل تصور نباشد، اما از آن جایی که وضعیت افغانستان و تداوم بحران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در این کشور تاثیر مستقیم منفی بر امنیت اجتماعی و روانی هر دو کشور دارد، برای رهبران کاخ سفید و کرملین امکان پذیر خواهد بود تا در خصوص افغانستان به یک استراتژی قابل جمع دست یابند.
اعلام همکاری روسیه با امریکا در انتقال تجهیزات مورد ضرورت نیروهای سازمان ناتو و امریکا به افغانستان، نشان می دهد که امریکا و روسیه می توانند با استفاده از اشتراک نظرات سیاسی که در خصوص افغانستان می توانند داشته باشند، حد اقل در خصوص افغانستان یک سیاست همکاری مشترک را روی دست گیرند.
از همین رو، گزارش ها حاکی از آن است که روز چهار شنبه هفته ی گذشته نخستین رایزنی های مقام های روسیه و امریکا  در مسکو بعد از روی کار آمدن دولت جدید در واشنگتن صورت گرفته و  یک هیات دیپلوماتیک امریکایی به سرپرستی «پاتریک مون «، معاون مشاور وزیر خارجه آمریکا به روسیه سفر کرده است تا راه های قابل اشتراک در جهت‌گیری آتی همکاری های دو کشور در زمینه ی افغانستان را به بررسی بگیرند و در نخستین دیدار رهبران دو کشور که  احتمالا در حاشیه نشست سران گروه بیست « جی۲۰» که قرار است در دوم اپریل سال جاری میلادی   در لندن برگزار شود، مورد بحث قرار گیرد.
خبرگزاری فارس ایران به نقل از روزنامه کامرسانت گزارش داده است که هر دو جانب روسیه و امریکا تمایل دارند که نخستین دیدار سران روسیه و امریکا نتیجه‌بخش باشد. به همین دلیل موضوع مناسبی نیاز است که امکان همکاری دو کشور در خصوص آن بیشتر بوده و اختلاف نظرات کمتری بین مسکو و واشنگتن در خصوص آن وجود داشته باشد. به نوشته ی این روزنامه در جهت دستیابی به این هدف، افغانستان مناسبترین موضوع برای همکاری های آتی دو کشور است.
روسیه تا کنون بارها از همکاری با کشورهای دیگر در خصوص افغانستان سخن گفته است. سرگیی لاوروف، وزیر خارجه این کشور به روز پنجشنبه هفته گذشته بعد از دیدار با مقام های بلندپایه اتحادیه اروپا که به مسکو سفر کرده بودند، دریک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: ما حاضریم در زمینه ی افغانستان همکاری های گسترده‌ای با نیروهای بین‌المللی داشته باشیم.
کارشناسان این آمادگی از سوی وزیر امور خارجه روسیه را به معنای مشارکت روسیه و غرب در یک پروسه مشترک منطقه ای و سیاسی دانستند که می تواند سر آغاز آب شدن یخ ها میان امریکا و کشورهای غربی به خصوص امریکا باشد.

دکمه بازگشت به بالا