افزایش تلفات ملکی با افزایش حملات انتحاری

یک روز پس از حمله انتحاری در ولایت خوست که باعث هلاکت ۱۶ کودک مکتبی شد، یک حمله انتحاری دیگر در شهر چاریکار ولایت پروان جان دو غیر نظامی را گرفت و ۲۰ تن دیگر را زخمی ساخت. این در حالی است که انفجار یک ماین کنترول از راه دور در شهر سپین بولدک ولایت کندهار نیز جان دو تن را گرفت و ۱۹ تن دیگر را زخمی ساخت. گفته می شود که در میان زخمی شدگان حال پنج تن وخیم است.
حمله انتحاری که روز یک شنبه در ولایت خوست رخ داد، هم چنان ۵۳ تن دیگر را زخمی ساخت. حمله انتحاری خوست در نزدیکی یک مکتب رخ داد و اکثر کشته و زخمی شدگان را دانش آموزان مکتب تشکیل می دادند.
طالبان مسوولیت این حمله را برعهده گرفتند.
شمار حملات انتحاری از سال ۲۰۰۶ به این سو تقریبا به نصف رسیده است. مقام های نیروی ایتلاف در افغانستان می گویند که کاهش در شمار حملات انتحاری به این دلیل است که پوسته های تلاشی در گوشه و کنار افغانستان افزایش یافته است و نیز اطلاعات استخباراتی به گونه ی موثقی در اختیار دولت افغانستان و نیروهای ایتلاف قرار می گیرد.
این در حالی است که حمله انتحاری در ولایت پروان درست در نزدیکی دفتر والی این ولایت رخ داد و باعث جان باختن دو فرد ملکی و زخمی شدن ۲۰ تن شد که از جمله زخمی شدگان دوتن آنها کارمندان خدماتی نیروهای امریکایی در بگرام بوده اند. در همین حال عبدالجبار تقوا، والی پروان گفته است که او درست دو دقیقه قبل از حمله انتحاری وارد ساختمان ولایت شده بود. افزایش حملات انتحاری و استفاده از ماین های کنترول از راه دور از سوی طالبان، در حالی است که هفته قبل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی خاطر نشان کرد که گروه طالبان با کشتار افراد ملکی به ترتیبی عمل می کند که به صورت آشکارا شاخصه های جنایات جنگی و جنایات سازمان یافته در آن به چشم می خورد.

دکمه بازگشت به بالا