افزایش عزل و نصب ها در آستانه ی انتخابات

حکومت افغانستان اخیرا دست به جابه جایی ها در سطح والیان ولایات زده و به نظر شماری از صاحب نظران، هدف این جابه جایی ها، گماشتن کسانی در راس ولایات است که در انتخابات آینده ریاست جمهوری بتوانند به نفع آقای کرزی فعالیت نمایند.
کناره گیری ارسلا جمال والی خوست، تعیین والی جدید بغلان، و تبدیل آقای جگدلک از ریاست المپیک به ریاست اداره امور، از جمله ی این جابه جایی ها است. همچنان  گزارش های تایید نشده حاکی از آن است که سید حسین انوری، والی هرات از سمت اش عزل شده و به عنوان رییس المپیک معرفی خواهد شد.
پیش از این مقام های دولت افغانستان گفته بودند که تلاش  دارند تا افراد شایسته را در پست های مهم دولتی بگمارند، اما نظر ها براین است که تاکنون هر تغییری که صورت گرفته، بر اساس مصلحت ها و به منظور تامین اهداف سیاسی، مقام های حکومتی بوده است.
احمد ضیا رفعت، استاد دانشگاه کابل و معاون شورای متحد ملی به این نظر است که آقای کرزی در انتخابات قبلی نیز دست به جابه جایی هایی زد و از این راه موفق شد تا به قدرت برسد: «اگر به یاد داشته باشیم، در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری گذشته هم آقای کرزی دست به جابه جایی های گسترده ای در سطح والی ها زد و از این والی ها به عنوان عناصر اساسی کمپاین انتخاباتی استفاده کرد». رفعت می گوید با توجه به گذشته ی جابه جایی ها در کابینه ی حکومت افغانستان، دیده شده که اکثرا این جابه جایی ها اهداف سیاسی داشته تا مسایلی مانند اهلیت و شایستگی.
به نظر آقای رفعت این جابه جایی ها نه تنها براساس شایستگی و درایت صورت نگرفت، بلکه همه شاهد واکنش های کتلوی مردم علیه این والی ها بود. در برخی از ولایات، همین والی ها سبب افزایش شکاف های اجتماعی شدند. آقای رفعت می گوید حالا که افغانستان در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد، باز هم حکومت تلاش دارد تا جابه جایی های بیشتری  را در سطح وزیران و والیان کشور به وجود آورد و از آنها برای کمپاین ریاست جمهوری استفاده نماید.
در همین حال انجنیر محمد عاصم، نماینده ولایت بغلان در ولسی جرگه می گوید دولت افغانستان پس از هرچند گاهی دست به تغییرات در رهبری ولایات می زند و بیشتر این تغییرات به هدف بهبود امور مربوط به همان ولایات صورت می گیرد.
آقای عاصم می گوید هنوز مشخص نشده که تا چه اندازه در عزل و نصب والی ها اصل شایسته سالاری در نظر گرفته شده، اما به نظر او تغییری که در رهبری ولایت بغلان صورت گرفته، براساس خواست مردم و بهتر شدن امور دولتی بوده است: «در رابطه به ولایت بغلان دقیقا برای تان گفته می توانم که مردم ولایت بغلان و یک عده از بزرگان این ولایت، مسوولین و نمایندگان نیز از دولت تقاضا داشتند که یک تغییر باید در رهبری بغلان به وجود بیاید، زیرا پیش از این امور دولتی به صورت درستی در این ولایت پیش نمی رفت و ضعف،‌ خلا و کم کاری در ادارات بغلان و جود داشت».
به گفته ی آقای عاصم، مردم بغلان را دولت این خواست را  داشتند که به جای والی قبلی شخصی را که توانایی کاری بهتری داشته باشد، به این ولایت تعیین نماید.
آقای عاصم می گوید امکان دارد که اهداف سیاسی نیز در این جابه جایی ها وجود داشته باشد، ولی هر دولتی تغییراتی را در تشکیلات پس از مدتی به وجود می آورد.
ولایت بغلان از جمله ولایاتی است که پیش از این شاهد تظاهرات و اعتراض های گسترده ی مردم در برابر رهبری ولایت، به خصوص شخص والی بوده است. جمعه خان همدرد، که دوسال پیش سمت والی ولایت بغلان را به عهده داشت، در اثر تظاهرات چندین روزه مردم برکنار و از سوی حکومت مرکزی به عنوان والی ولایت جوزجان منصوب شد و از آن جا نیز در اثر تظاهراتی که منجر به کشته شدن چند از مظاهره کنندگان گردید، عزل شد و به عنوان والی پکتیکا تعیین گردید.
در همین حال برخی ها به این نظر اند که در اکثر عزل و نصب ها به جای این که شایسته سالاری و توانایی اشخاص در نظر گرفته شود، بیشتر مصلحت ها تعیین کننده معیار گزینش افراد می گردد.

دکمه بازگشت به بالا