اظهارات ناامیدانه درباره ی پیروزی در افغانستان

استیفن هارپر، نخست وزیر کانادا در مصاحبه ای با رسانه های غربی گفته است باور ندارد که جنگ در افغانستان کاملا به پیروزی برسد.
آقای هارپر گفته است:» ما نمی خواهیم این جنگ را فقط با باقی ماندن در افغانستان ببریم». نخست وزیر کانادا همچنین گفته است:»صادقانه می خواهم بگویم ما نمی توانیم تا همیشه با شورشیان در افغانستان مبارزه کنیم. مطالعه ی من از تاریخ افغانستان این است که احتمالا این کشور همیشه به نحوی با شورش همراه بوده است».
آقای هارپر گفته است خواست کانادا این است که افغانستان حکومتی داشته باشد تا توانایی مبارزه با شورشیان را داشته باشد.
کانادا بیش از ۲۰۰۰ نیرو در افغانستان دارد و قراراست ماموریت این نیروها در افغانستان در سال ۲۰۱۱ خاتمه یابد.
این اظهارات آقای هارپر با اظهارات متناقض وزیر داخله افغانستان همراه است.
حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان در گفتگو با رسانه های خارجی گفته است که طالبان دارای ۱۰ تا ۱۵ هزار جنگجو هستند.
اما تحلیلگران در افغانستان اظهارات نخست وزیر کانادا را درست نمی دانند.
خالد پشتون، نماینده ولایت قندهار در ولسی جرگه می گوید اظهارات نخست وزیر کانادا درست نیست زیرا تمام مراکز، پناهگاه ها و منابع تمویل و تجهیز جنگجویان طالبان که در افغانستان می جنگند، باید هدف قرار گیرند. به گفته ی آقای پشتون اگر مناطقی که طالبان در آنجا آموزش و تمویل می شوند تحت تهدید قرار نگیرد و از بین نرود، طالبان در افغانستان شکست نخواهند خورد. آقای پشتون می افزاید:»من با نخست وزیر کانادا در این مورد موافقم که اگر طالبان  به صورت مسلسل سلاح و پول دریافت کنند و نهاد های دولتی و خارجی را در افغانستان هدف قرار دهند، شکست ناپذیر خواهند بود».
اما آقای پشتون می گوید در صورتی که پناهگاه‌های طالبان در کشور های همسایه تهدید شوند و از بین برده شوند، دیگر طالبان در بین مردم افغانستان و قریه‌ها و دره‌ها محبوبیت و جایی نخواهند داشت.
به نظر آقای پشتون اگر سخنان نخست وزیر کانادا جنبه‌ی تاکتیکی نداشته باشد، درست نیست. زیرا بعضا وزیران خارجه یا وزیران دفاع کشور های غربی چنین اظهاراتی را به منظور اهداف خاصی که دارند اظهار می دارند و می خواهند که طالبان از پناهگاه های شان بیرون شوند و تهدید های بیشتری را به وجود آورند. به نظر آقای پشتون در حال حاضر طالبان در میان ۸۰ درصد مردم افغانستان محبوبیت ندارند. حالا به تدریج محبوبیت طالبان در بسیاری مناطق نیز کمتر می شود اما به خاطر این که همین مقدار مقاومت طالبان هم از بین برود، باید مراکز آنها از بین برده شود.
اظهارات متناقض
در همین حال حنیف اتمر، وزیر داخله کشور گفته است که طالبان تا حدود ۵ا هزار نیروی جنگی در افغانستان دارند.اما آقای داد نورانی، تحلیلگر مسایل سیاسی می گوید این اظهارات آقای اتمر جنبه تبلیغاتی دارد.زیرا خود آقای اتمر گفته است که طالبان در ۱۷ ولایت حضور دارند، در حالی که به گفته ی آقای نورانی طالبان در برخی از ولایات مانند هلمند با نیروهای جنگی بیشتری با نیروهای داخلی و خارجی می جنگند. آقای نورانی می گوید:» در صورتی که طالبان حدود ۱۰ الی ۱۵ هزار نفر باشند و آن هم در هفده ولایت افغانستان حضور داشته باشند، پس این تعداد نیرو نمی تواند در برابر بخشی از نیروهای خارجی هم بجنگد، در حالی که دیده می شود طالبان در برخی از ولایات مانند هلمند و قندهار با دسته‌های هزار نفری در برابر نیروهای داخلی و خارجی می‌جنگند».
نورانی می افزاید، بعضا خود امریکایی ها اعتراف می کنند که هزار تن از طالبان در فلان حمله شرکت کرده بودند. بر این اساس اظهارات آقای اتمر نشان دهنده ی تناقض میان این اظهارات و گزارش هایی که از رویارویی ها داده می شود می باشد. نورانی می گوید در حال حاضر حدود ۸۰ هزار پولیس و بیش از این تعداد اردوی ملی به شمول نیروهای خارجی در افغانستان می جنگند.  در این صورت این اظهارات اشتباه است زیرا چگونه این تعداد از نیروهای دولتی و خارجی نمی تواند نیروی کوچک ۱۵ هزار نفری را شکست دهد.
اما چرا باگذشت هرسال طالبان قوی تر می شوند. آقای نورانی می گوید امریکا در استراتژی منطقه ای خود به افغانستان به صورت یک نقطه می نگرد و اهداف خود را در این کشور دنبال می کند تا این که به دنبال راه حل ناامنی ها یا شکست طالبان در افغانستان باشد، زیرا آنها می خواهند پایگاه هایی برای دراز مدت در افغانستان داشته باشند. نورانی می افزاید:»امریکایی ها می خواهند بر  حوادث سیاسی – اقتصادی بعدی آسیا مخصوصا کنترول نفت، کنترول روسیه، کنترول چین و کنترول سلاح های هسته ای، در افغانستان حضور داشته باشند».
به نظر آقای نورانی وجود طالبان برای حضور امریکا در افغانستان لازم و ملزوم است.
نورانی می افزاید همان گونه که امریکا در نخستین روز های جنگ طالبان را در افغانستان در مدت ۱۵ روز شکست دادند، حالا نیز می توانند این کار را انجام دهند.

دکمه بازگشت به بالا