اسکار با طعم ادویه هندی

همه چیز نشان از آن دارد که بالیوود در نمایش امسال اسکار پایان مراسم را رقم خواهد زد. میلیونر زاغه نشین  در گلدن گلوب فلم فینچر را شکست داد و احتمال تکرار این اتفاق بسیار بالاست. اسکار امسال بوی کاری و ادویه‌های هندی می‌دهد.
تمام کسانی که منتظر دیدن مراسم اسکار در ۲۲‌ فبروری بودند می‌دانند از زمانی که فلم «میلیونر زاغه‌نشین» در اگوست گذشته در فستیوال فلم تلوراید در کلورادو به نمایش در آمد، پله‌های ترقی را طی کرد تا به نامزدی بهترین فلم اسکار رسید. 

این روند را می‌توان به تلاش موفقیت‌آمیز «جمال» قهرمان این فلم برای پاسخ دادن به سوال ها و دریافت ۲۰‌میلیون روپیه تشبیه کرد. البته هنوز نباید عجله کرد.
فلم میلیونر زاغه نشین در ۱۰‌رشته نامزد دریافت جایزه اسکار شده است و بعد از فلم« مورد عجیب بنجامین باتن» با ۱۳‌نامزدی در اسکار امسال در مکان دوم ایستاده است. این فلم ۴‌جایزه گلدن گلوب را نصیب خود کرد و افتخارات زیادی را در جوایز ویژه انجمن کارگردانان، تهیه‌کنندگان، نویسندگان و بازیگران به دست آورد.
با این حال نمی‌توان از موفقیت این فلم در اسکار چندان مطمین بود. درست سه سال قبل فلم «تصادف» ساخته ی پاهاگیس فلم «کوهستان برودبک» را در کسب جایزه بهترین فلم شکست داد. این درحالی بود که آنگ‌لی کارگردان فلم «کوهستان برودبک» جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد.
در سال ۱۹۹۹ نیز در حالی‌که همگان امیدوار بودند فلم «نجات سرجوخه رایان» جایزه بهترین فلم را بگیرد، فلم «شکسپیر عاشق» آرزوهای این فلم را برباد داد و در سال ۱۹۸۲ نیز فلم «‌ارابه‌های آتش» همین بلا را بر سر فلم«قرمزها» آورد.
فلم «ارابه‌های آتش» فلم مستقلی بود که به‌دلیل هزینه‌های بالای تولید در کانون توجه همگان قرار گرفت. اما اکنون وضعیت متفاوت است. فلم مورد عجیب بنجامین باتن که با هزینه ۱۶۰‌میلیون دالر ساخته شد، در برابر میلیونر زاغه نشین که هر روز بر کلکسیون افتخارات اش افزوده می‌شود، از هم اکنون شکست خورده به‌نظر می‌رسد.
از جنبه دیگری نیز می‌توان به انتخاب بهترین فلم اسکار امسال نگاه کرد. فلم مورد عجیب بنجامین باتن ساخته دیوید فینچر که با اقتباس از داستان کوتاهی نوشته اسکات فیتز جرالد ساخته شده، پشتوانه ی تاریخی دیگری نیز برای موفقیت دارد.
تنها دو فلم «همه چیز در مورد ایو» محصول۱۹۵۰ و«تایتانیک» محصول۱۹۹۷ تاکنون در تاریخ جوایز اسکار توانستند بیشترین نامزدی اسکار (۱۴ جایزه) را به دست آورند که هر دو نیز جایزه بهترین فلم را از آن خود کردند. از ۸ فلمی نیز که تاکنون ۱۳ نامزدی جوایز اسکار را در کارنامه خود دارند، ۵ فلم از جمله «فارست گامپ» محصول ۱۹۹۴ -که اریک روت فلم نامه‌نویس آن، فلم نامه ی مورد عجیب بنجامین باتن را نیز نوشته است- توانستند جایزه بهترین فلم را نیز نصیب خود کنند. علاوه بر این مورد عجیب… در رشته‌هایی نامزد دریافت اسکار شده است که حمایت همه جانبه اعضای آکادمی اسکار را در مورد آن نشان می‌دهد و می‌‌توان براساس آن بهترین فلم اسکار را پیش‌بینی کرد.
فلم میلیونر زاغه نشین در ۴ رشته بازیگری نتوانست نامزد اسکار شود، در حالی‌که فلم مورد عجیب بنجامین باتن برد پیت و تاراجی پی هنسون را در رشته ی بازیگری اسکار به‌عنوان نامزد دارد. در ۸ دهه فعالیت اسکار تنها ۱۰‌فلم از جمله فلم «ارباب حلقه‌ها بازگشت پادشاه» در سال ۲۰۰۳ توانستند بدون نامزدی در رشته‌های مختلف بازیگری جایزه بهترین فلم را از آن خود کنند. از سوی دیگر انجمن بازیگران شانس فلم میلیونر زاغه‌نشین را با دادن جایزه بیشتر کرده است.
در رشته‌های دیگر نیز مورد عجیب بنجامین باتن برگ برنده بیشتری دارد. این فلم در رشته‌های کارگردانی هنری، چهره پردازی، جلوه‌های ویژه و طراحی لباس نامزد اسکار است در حالی‌که میلیونر زاغه نشین در این رشته‌ها نتوانسته نظر هیات انتخاب آکادمی را جلب کند. در اصل در جلوه‌های ویژه و چهره‌پردازی باید فلم مورد عجیب بنجا مین باتن  را تنها مدعی دانست.
به‌نظر می‌رسد که بیشتر شاخه‌های هنری سینما فلم مورد عجیب بنجامین باتن را تحسین کرده‌اند، فلمی که با نهایت لذت به پایان می‌رسد. در مقابل فلم میلیونر زاغه‌نشین در مورد تلاش برای پیروزی آدم‌هاست. شخصیت اصلی فلم از زاغه‌های بمبیی سفری را برای رسیدن به عشق و پولدار شدن انجام می‌دهد.
فلم‌هایی که در ۵‌ رشته نامزد اسکار شده‌اند از جمله« فراست- نیکسون» محصول یونیورسال و «کتاب خوان» محصول شرکت واینشتاین رقابت دشواری را برای کسب جایزه دارند. هر دو فلم برای کسب جایزه بهترین کارگردانی نیز رقابت می‌کنند. رقابت ران هاوارد و استفان دالدری در حالی نامزد کسب جایزه بهترین کارگردانی اسکار خواهد بود که هر دو فلم یک نامزد در رشته بازیگری نیز دارند، کیت وینسلت و فرانک لانجلا؛ ضمن این که فلم نامه ی هر دو فلم نیز نامزد دریافت جایزه اسکار است.
این دو فلم حتا اگر در تمام رشته‌ها اسکار را بگیرند، این موضوع تضمینی برای دریافت جایزه بهترین فلم نخواهد بود.
در سال ۲۰۰۳ فلم «پیانیست» در ۷‌رشته نامزد بود و جوایز مهمی را چون جایزه بهترین نویسنده ی فلم نامه (ران هاوارد)، بهترین کارگردانی (رومن پولانسکی) و بهترین بازیگری (آدرین برودی) ‌ به دست آورد، ولی در کسب جایزه بهترین فلم رقابت را به فلم «شیکاگو» باخت.
در جدول فلم‌های پرفروش، فلم مورد عجیب بنجامین باتن که از کریسمس به اکران درآمد، ۱۲۰ میلیون دالر فروش داشته است و فروش دیگر فلم‌های اسکاری از جمله میلک، فراست-  نیکسون و کتاب خوان به‌ترتیب ۲۵، ۱۶ و ۱۶ میلیون دالر فروش داشته‌اند و هنوز هم امید به فروش بیشتر دارند، اما فلم میلیونر زاغه نشین از زمان اکران محدود آن توجه مخاطبان را جلب کرده است و تاکنون بیش از ۷۷ میلیون دالر فروش داشته است.
اما در میان فلم‌های انیمیشن اسکار رقابت فشرده است. امسال در حالی‌که ۵ فلم نیز می‌توانستند نامزد باشند تنها نام ۳ فلم اعلام شد. با وجودی که سال گذشته ۱۷فلم انیمیشن به اکران درآمدند و به‌نظر می‌رسید که انتخاب ۵  نامزد آسان باشد، اما به دلایلی مختلف تنها ۳‌فلم انتخاب شدند.
«وال‌یی» بیشتر از سایر نامزدان شانس دریافت جایزه را در هشتاد و یکمین مراسم اسکار دارد. این فلم تقریبا تمام جوایز ممکن را دریافت کرد. البته «کونگ‌فو پاندا» نیز انیمیشنی استادانه و «بولت» نیز فلمی لذت بخش است. فلم کنگ فو پاندا که با مشاوره ویی ژیایوپینگ و مدیریت هنری تانگ هنگ ساخته شده است، کاملا متاثر از معماری چین است و نتیجه ی آن هم در چین و هم در اکران جهانی موفق بود، به گونه‌ای که بیش از ۲۱۵ میلیون دالر در جهان تاکنون فروش داشته است.
بولت به کارگردانی کارگردان برنده اسکار، جان‌لاستر ساخته شده و محصول دیزنی است. این فلم با موسیقی موفق خود که جان تراولتا اجرای یکی از آنها را بر عهده داشته است، تاکنون حدود ۱۱۳‌میلیون دالر فروش داشته است.
وال‌یی تا نیمه ی فلم دیالوگ ندارد. صداگذاری این فلم استدیو‌ی پیکسار را بن بارت بر عهده داشته که دو بار برنده اسکار شده است و متخصص صدای روبات ‌ها‌ست. وال‌یی تاکنون بیش از ۲۲۴‌میلیون دالر فروش داشته است. باید منتظر بود و دید که آیا اسکار امسال شگفتی ساز است ‌ یا این که تاریخ مجددا تکرار خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا