استقرار نیروهای بیشتر امریکایی در اطراف کابل

قرار است در سال جدید میلادی حدود ۲۰ هزار نیروی جدید امریکایی وارد افغانستان شوند و تعدادی از آنها در ولایات میدان وردک و لوگر جابجا گردند. این در حالیست که پیش از این مقام های دولت افغانستان تاکید داشتند تا نیروهایی که جدیدا به افغانستان می آیند، در مناطق مرزی با پاکستان جابجا شوند و جلو رفت و آمد شورشیان از پاکستان به داخل افغانستان را بگیرند. چندی پیش آقای کرزی گفته بود که افزایش نیروهای جدید امریکایی تنها با رضایت دولت افغانستان صورت خواهد گرفت او تاکید کرده بود که  نیروهای تازه وارد در مناطقی جابجا شوند که شورشیان از آن رفت و آمد می کنند.

سوال اساسی این است جابجا شدن نیروهای جدید امریکایی در دو ولایت همجوار کابل تاچه اندازه می تواند در تامین امنیت کشور کمک کند، با توجه به این موضوع که طالبان در سال جاری نیروهای بیشتری را در این دو ولایت جابجا کردند و اهداف دولتی را در نزدیک ترین نقاط پایتخت هدف قرار دادند.
داود هاشمی یکی از نمایندگان پارلمان می گوید امریکایی ها و مقام های دولت افغانستان دارای خواست های متفاوت هستند چنانچه خارجی ها به این باورند که طالبان به دروازه های کابل رسیده اند و در این فکر هستند که چگونه امنیت کابل را تامین نمایند. به نظر آقای هاشمی جامعه ی جهانی در کنفرانس بن مسوولیت تامین امنیت را به عهده گرفته اند و به همین منظور آنها تلاش می کنند که پایتخت را از تعرض مخالفان در امان نگهدارند. هاشمی می گوید در ابتدا توافقی که در رابطه به تامین امنیت افغانستان در بن صورت گرفت، سیاست مداران افغانستان نتوانستند طرح قانع کننده ای را برای جامعه ی جهانی ارایه دهند زیرا بهتر بود تا تامین امنیت کشور توسط اردوی ملی و سایر نیروهای امنیتی تامین می شد نه نیروهای خارجی. به باور آقای هاشمی، افزایش نیروهای خارجی نمی تواند منجر به بهبود امنیت در افغانستان شود چنانچه هزینه ای که در حال حاضر برای نیروهای امریکایی در افغانستان به مصرف می رسد، صرف افزایش و تجهیز اردوی ملی افغانستان می شد، این کشور حالا به مراتب امن تر از آنچه بود که حالا هست.
موقعیت سوق الجیشی افغانستان و مهارت های رزمی افغانها در برابر مخالفان به نظر آقای هاشمی موضوعاتی است که باید به آنها اهمیت داده شود و فرصت بیشتری به نیروهای دولت افغانستان داده شود تا مخالفان را شکست دهند و این مساله زمانی امکان دارد که جامعه ی جهانی نیروهای امینتی افغانستان را به صورت درست تجهیز کنند.
اما خالد پشتون نماینده ولایت قندهار  در رابطه به موثر بودن جابجایی نیروهای جدید امریکایی در دو ولایات همجوار کابل می گوید بدون شک افزایش نیرو در این دو ولایت موثریت خود را دارد اما بهتر است تا این نیروها در ولایات ناامن دیگر مانند هلمند،‌ قندهار،‌ ارزگان، زابل و خوست جابجا شوند.
آقای پشتون می گوید مخالفت های کنونی با دولت افغانستان ریشه مردمی ندارد و عناصر مربوط به القاعده که در زمان شکست طالبان به پاکستان فرار کردند حالا در مناطق مختلف جابجا شده و تهدید های امنیتی را متوجه نیروهای دولتی و خارجی می کنند. به نظر آقای پشتون محرک اصلی ناامنی ها در افغانستان اعضای خارجی القاعده هستند و برخی از عناصر طالبان نیز با آنها همکاری دارند. او می گوید تازمانی که امریکا بر فرماندهان خارجی مخالفان دولت فشار وارد نکند ناامنی ها همچنان افزایش خواهد یافت. این نماینده پارلمان می گوید باید تلاش شود تا فرماندهان خارجی القاعده از طالبان جدا ساخته شوند و به این ترتیب برای آوردن امنیت در کشور تلاش گردد. در غیر آن بهبود امنیت در افغانستان امکان پذیر نیست.
به نظر آقای پشتون یگانه راه تامین ثبات در کشور آن است تا آن عده از اعضای القاعده که مهم ترین عوامل ناامنی در افغانستان هستند از کشور خارج ساخته شوند و با طالبانی که با آنها همکاری دارند گفتگو شود و به نظام کنونی جذب گردند.
پیش از این مقامات نظامی غربی بر افزایش نیرو به افغانستان تاکید کرده بودند چنانچه اخیرا سرمنشی عمومی ناتو در سفرش به افغانستان گفت که این کشور انتخابات مهمی را در سال ۲۰۰۹ پیش رو دارد و برای برگزاری موفق این انتخابات باید نیروهای بیشتری برای تامین امنیت آن در مناطق مختلف جابجا شوند. از سوی دیگر فرماندهان نیروهای خارجی در افغانستان گفته اند که این کشور سال حساسی را پیش رو دارد و باید نیروهای بیشتری برای تامین امنیت ارسال شوند.
در حال حاضر حدود شصت وپنج هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور دارد و حدود سی ویک هزار تن آنها نظامیان امریکایی است.

دکمه بازگشت به بالا