اتاتورک و دردسرهای می خوارگی و شهوت‌رانی

سینماهای ترکیه فلمی مستند در مورد زندگی مصطفی کمال اتاتورک، بنیان‌گذار نظام سکولار آن کشور، را به نمایش گذاشته‌اند که در عین پربیننده بودن با انتقادهایی همراه شده است.
این فلم مستند که «مصطفی» نام دارد، نخستین مستندی است که بر «زندگی خصوصی» اتاتورک متمرکز شده و از این زاویه به بنیادگذار ترکیه نوین نگریسته است.
به نوشته ی روزنامه گاردین، از اتاتورک با عنوان «یکی از موفق‌ترین طراحان مدرن‌سازی جامعه در قرن بیستم» یاد می‌شود، اما نحوه ی ترسیم زندگی و عملکرد او در این فلم با انتقاد هایی روبه رو شده است.
گاردین می‌نویسد: فلم «مصطفی»، که نام خود را از نام کوچک اتاتورک برگرفته است، اگرچه خط قرمزها را در مورد اتاتورک رعایت می‌کند، اما او را مردی به شدت شهوت‌ران، می‌خواره و در نهایت فردی غمگین تصویر می‌کند که نسبت به کشوری که خود اش ساخته بود، به طور فزاینده‌ای احساس بی‌علاقگی می‌کرد.
جان دوندار، کارگردان فلم «مصطفی»، می‌گوید: «می‌خواستم کمال اتاتورک را در فضایی صمیمانه و تاثیرگذارتر نشان دهم».
این فلم تنها طی پنج روز اول اکران خود نزدیک به نیم میلیون تماشاگر داشته و در عین انتقادهایی که به آن وارد شده، استقبال گسترده‌ای از آن صورت گرفته است.
اسرافیل کومباسار، نویسنده روزنامه به شدت ملی‌گرای «ینی جاغ» به گاردین گفته است: «اتاتورک چهره شاخصی به مردم ترکیه در تاریخ جهان بخشید؛ اما  این فلم او را می‌خواره و شهوت‌ران نشان می‌دهد. آیا شما چنین تصویری از چرچیل را می‌پذیرید؟»
به نوشته ی گاردین، شماری از سکولارهای تندرو ترکیه پا از این فراتر گذاشته و فلم را قسمتی از برنامه‌ریزی برای تضعیف ارتش ترکیه و حذف کمالیست‌ها و سکولارها از آن می‌دانند و بر این باورند که غرب از این برنامه پشتیبانی می‌کند و اسلام‌گرایان نیز بدان سو می‌روند.
ییت بولوت، از روزنامه سکولار «وطن»، به گاردین می‌گوید: «امریکا با سربازان ما مانند مجرمین در عراق رفتار می‌کند.(اشاره ی او به اقدام نیروهای نظامی امریکا در بازداشت سربازان ترکیه در سال ۲۰۰۳ است که در روابط میان دو کشور تنش ایجاد کرد.) این فلم نیز بخشی از همان سیاست است».
مقاله بولوت، که در شماره روز جمعه «وطن» منتشر شده، با این جملات آغاز می‌شود: «این مستند را نگاه نکنید! دیگران را هم از دیدن آن باز بدارید! نگذارید اتاتورک در ذهن کودکان‌تان تحقیر شود».
نمایش فلم قبلی جان دوندر، کارگردان مستند «مصطفی»، در سال ۱۹۹۳ با استقبالی گسترده روبه‌رو شده بود و کودکان دانش‌آموز را به دیدن آن می‌برده‌اند.
همچنین روز پنج‌شنبه دو  طبیب هم اعلام کردند به دلیل نمایش دو صحنه از سیگار کشیدن اتاتورک در این فلم، قصد دارند از سازنده مستند «مصطفی» شکایت کنند. اورهان کورال، یکی از این دو طبیب، می‌گوید: «اتاتورک الگوی ملی است. گفتن این که او سه پاکت و نیم سیگار در روز می‌کشید، به تصویر او لطمه می‌زند و کاری غیرقانونی به شمار می‌رود».
پرداختن به شخصیت فردی کمال اتاتورک در ترکیه گاه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود. دو سال پیش ایپک چاییشلر به خاطر نوشتن زندگی‌نامه اتاتورک به پرداخت جریمه محکوم شد. او می‌گوید: «این جرم است که نگذاریم مردم بفهمند اتاتورک چگونه احساس خود را بیان می‌کرد». کالیزلر همچنین می‌افزاید: «عشق ورزیدن اگر با فهمیدن همراه نباشد، کار احمقانه‌ای است».
مصطفی کمال اتاتورک، بنیان‌گذار نظام حکومتی سکولار  ترکیه در سال ۱۹۳۸ درگذشت.
اتاتورک در حاشیه متن آخرین سخنرانی خود با دست خطی لرزان نوشته بود: «مرا به یاد آورید».

دکمه بازگشت به بالا