آنچه در‌باره غزه نمی‌دانید

تقریبا همه ی آنچه شما از غزه می‌دانید، اشتباه است. در زیر حقایقی از غزه و حمله اسراییل به نوار غزه را خواهید دید که کمتر در رسانه‌ها انعکاس داده می‌شوند.
۱- در مورد مردم غزه:
اکثریت مردم غزه نه به اختیار خود، بلکه به اجبار در این منطقه سکنی گزیده‌اند. بسیاری از جمعیت ۱٫۵ میلیونی غزه که به زحمت در سرزمینی با مساحتی کمتر از ۳۶۰ کیلومتر مربع اسکان داده شده‌اند، در اصل به شهرها و روستاهای خارج از غزه تعلق دارند؛ شهرهایی مثل اشکلون و برشبا. آنها به اجبار توسط ارتش اسراییل به غزه کوچانده شدند.
۲- در مورد اشغال غزه:
مردم غزه از زمان جنگ‌های شش‌روزه سال ۱۹۶۷ تحت اشغال اسراییل زندگی کرده‌اند. به باور بسیاری از مردم، علی‌رغم خروج نیروهای اسراییلی از نوار غزه در سال ۲۰۰۵، این کشور همچنان یک نیروی اشغالگر در غزه محسوب می‌شود.

چرا که اسراییل همچنان راه‌های دسترسی، صادرات و واردات غزه را در اختیار خود دارد. اسراییل بر هر آنچه از طریق آسمان و دریا به غزه وارد و از آن خارج می‌شود، نظارت دارد. نیروهای اسراییلی هر وقت تمایل داشته باشند می‌توانند وارد نوار غزه شوند. لازم به ذکر است که بر اساس معاهده چهارم ژنیو، اسراییل به عنوان نیروی اشغالگر مسوولیت رفاه مردم غیرنظامی را بر عهده دارد.
۳- در مورد محاصره نوار غزه:
محاصره نوار غزه، که با حمایت امریکا و اتحادیه اروپا انجام شده است، پس از پیروزی حماس در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین در جنوری ۲۰۰۶ شدیدتر شد. سوخت، الکتریسیته، واردات، صادرات و رفت‌وآمد مردم به نوار غزه به قدری دچار مشکل شده است، که سلامتی مردم، سیستم فاضلاب و حمل و نقل را با تهدیدهای جدی مواجه کرده است.
محاصره غزه توسط اسراییل منجر به بیکاری، فقر مطلق و سو تغذیه ساکنان آن شده است. این مشکلات، ارمغان حمایت‌های ضمنی سازمان ملل متحد از مجازات شهروندان غیرنظامی است؛ کسانی که فقط می‌خواهند از حقوق دموکراتیک برخوردار باشند.
۴- در مورد آتش‌بس:
لغو محاصره، به همراه توقف پرتاب موشک، یکی از کلیدی‌ترین واژه‌های آتش‌بس ماه جون بین اسراییل و حماس بود. این توافق منجر به کاهش چشمگیر راکت‌های حماس از صدها راکت در ماه می و جون به تنها ۲۰ راکت در ۴ ماه پس از آن شد. (بر طبق آمار و ارقام دولت اسراییل.) این آتش‌بس تنها زمانی شکسته شد که نیروهای اسراییلی حمله همه‌جانبه هوایی و زمینی خود را علیه حماس در اوایل ماه نوامبر آغاز کردند. شش تن از نیروهای حماس در این حملات کشته شدند.
۵-  در مورد جنایات جنگی:
کشتن شهروندان غیرنظامی، چه توسط حماس و چه توسط اسراییل، می‌تواند جنایت جنگی قلمداد شود. جان هر انسانی ارزشمند است اما آمار و ارقام در این مورد بسیار گویا هستند. تقریبا ۸۰۰ فلسطینی که اغلب آنان شهروندان عادی و غیرنظامیان هستند، از لحظه ی شروع درگیری‌ها در پایان سال گذشته کشته شده‌اند. در مقابل، تنها ۱۲ اسراییلی طی همین مدت کشته شده‌اند. بدون شک مذاکره راه موثرتری برای مقابله با شلیک موشک و خشونت است. اگر اسراییل به مفاد موافقت نامه آتش‌بس در ماه جون پایبند بود و طبق آن به محاصره نوار غزه پایان داده بود، شاید امروز ما شاهد این درگیری‌ها نبودیم.

جنگی که ما امروز در غزه نظاره‌گر آن هستیم، در واقع هیچ ارتباطی با موشک‌ها [ی حماس] ندارد؛ همان طور که هیچ ارتباطی به سیاست مهار حماس توسط اسراییل ندارد؛ برخلاف آنچه رسانه‌های اسراییلی شاید به شما باورانده‌اند.
شاید سخنان افشاگرانه موشه یعلون در سال ۲۰۰۲، که در آن زمان سرپرست نیروهای دفاعی اسراییل بود، جالب‌تر باشد. او گفت: فلسطینی‌ها باید مجبور به درک این حقیقت با گوشت و پوست‌شان شوند که آنها بی‌تردید مردمانی شکست‌خورده هستند.

 

دکمه بازگشت به بالا