آمار واقعی یا تخمین هوایی

در حالی فصل که کشت کوکنار در کشور آغاز شده است، براساس یک گزارش دفتر سیاست ملی کنترول مواد مخدر کاخ سفید، تولید تریاک در افغانستان حدود ۳۱ درصد کاهش یافته است. این گزارش می گوید که در سال ۲۰۰۷ تولید تریاک افغانستان حدود ۸۰۰۰ تن بود و اکنون با افتی ۳۱ درصد به ۵۵۰۰ تن رسیده است.

گزارش تازه کاخ سفید تنها بر یک تخمین استوار است و با گزارش اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد که در ماه اگوست منتشر شده بود، تناقض دارد. گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌داد که تولید تریاک در سال ۲۰۰۸ تنها ۶ درصد کاهش خواهد یافت.

در حالی که دلیل عمده‌ی کاهش تولید، خشک‌سالی و عملیات مبارزه با مواد مخدر خوانده شده است، در این گزارش به دلایلی دیگری که سبب این مساله شده، اشاره ای نگردیده است. گفته می شود دلایل دیگری که باعث شده است تا کشت خشخاش و تولید تریاک کم شود، روی آوردن شماری از کشاورزان به کشت چرس یا حشیش است، چون گفته می شود که قیمت چرس در بازار جهانی در سال جاری افزایش یافته است.

در وضعیتی که بررسی شرایط کشت خشخاش و تولید تریاک در مناطق اصلی آن بعید و ناممکن است، ارایه‌ی چنین آمارهایی نمی‌تواند زیاد قابل اعتماد باشد. همه شاهدیم که مسوولین مبارزه با مواد مخدر، پولیس و کسانی که به تهیه آمارها در این زمینه می‌پردازند، بعید است که بتوانند به محلات اصلی کشت و تولید تریاک بروند تا براساس آن آمارهای خود را تهیه کنند.

از جانب دیگر اکثر مناطق عمده ترین مرکز کشت و تولید تریاک، یعنی ولایت هلمند زیر سیطره طالبان قرار دارد که براساس تخمین ها در آنجا حدود ۶۶ درصد تریاک کل افغانستان تولید می گردد.

با این حال وزیران دفاع ناتو در جلسه‌ای در اوایل ماه جاری میلادی در بوداپست، پایتخت مجارستان تصمیم گرفتند که نیروهای آن کشور در افغانستان در مبارزه علیه مواد مخدر نیز سهم بگیرند.

در همین حال جان والترز، رییس بخش سیاست ملی کنترول مواد مخدر در کاخ سفید نیز تاکید کرده است که « در کوتاه مدت، ما در افغانستان صاحب امنیت نخواهیم بود، مگر این که به مبارزه علیه مواد مخدر بپردازیم».

با این وجود فقدان حمایت های موثر از کشاورزان یکی دیگر از دلایلی خواهد بود که هم چنان میزان کشت خشخاش و تولید تریاک را در افغانستان بالا نگه خواهد داشت.

سال جاری محصول اکثر باغداران کشور به دلیل نبود راه ترانزیت جهت انتقال به خارج کشور یا فاسد گشت و یا این که به قیمت بسیار نازلی به بازارهای داخلی عرضه شد. همین اکنون قیمت سیب در بازارهای کشور چنان پایین آمده است که در طول چندسال گذشته کاملا بی سابقه است.

دولت افغانستان و جامعه جهانی در کنار مبارزه علیه کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، باید زمینه های حمایت های موثر از کشاورزان را نیز فراهم کنند، در غیر آن صورت درآمد بی دردسر تریاک همیشه به عنوان یک عامل اصلی کشاورزان را وسوسه خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا