آغاز چهارمین دور کاری پارلمان

پس از تعطیلات زمستانی و با بیشتر شدن انتقادهای بین المللی از عدم توانایی دولت افغانستان، گسترش خشونت ها و مشکلات اقتصادی و اجتماعی، و همچنین بیشتر شدن اختلافات میان مجلس نمایندگان و ریاست جمهوری برسر زمان برگزاری انتخابات سال آینده، شورای ملی روز پیش چهارمین دور تقنینی خود را آغاز کرد.
محمد یونس قانونی، رییس مجلس نمایندگان در ابتدای محفل آغاز کار دوره چهارم تقنینی شورای ملی، با ابراز ناخوشایندی از وضع امنیتی سال گذشته و کشته شدن چندتن از اعضای مجلس، گفت که سال چهارم تقنینی درشرایطی باید پایان یابد که مردم از خطر تروریزم مصوون باشند.
رییس مجلس نمایندگان عملکرد مجلس نمایندگان را در رسیدگی به مشکلات بی شمار مردم و نظارت برعملکردهای حکومت خوب ارزیابی کرده، افزود که تجارب شورای ملی در سال گذشته نسبت به سال های اول و دوم به مراتب بهتر بوده است.
شورای ملی که در مراسم خاصی با تدابیر شدید امنیتی و با حضور رییس جمهور حامد کرزی، اعضای کابینه و نمایندگان سازمان های بین المللی و کشورهای خارجی، پس از تعطیلات زمستانی آغاز به کار کرد، به گفته ی رییس جمهور، نظارت خوبی بر کارکرد حکومت در دوره تقنینی گذشته ی خود داشته است.
رییس جمهور حامد کرزی برخلاف سخنرانی های گذشته ی خود، در مراسم آغاز به کار دوره چهارم تقنینی شورای ملی، بیشتر بر دستاوردها و برنامه های بعدی بازسازی خود تکیه کرد. آقای کرزی در بیانیه ی خود از کارکرد نهادهای مربوط به حکومت یادآور شد و تاکید کرد که طی چند سال اخیر تلاش های زیادی در راستای بهبود کیفیت کاری، تربیه ماموران امنیتی، احداث سرک های حلقوی و راه اندازی تعلیمی وآموزشی صورت گرفته است.
رییس جمهور، دربخشی از بیانیه خود از روابط یکسان با کشورهای منطقه وکشورهای غربی یاد آور شد، اما روابط با کشور عربستان سعودی را  برای پیدا کردن راه بیرون رفت از نا امنی ها »خاص» خواند. او گفت: «ما در حال حاضر با بیش از نود کشور روابط دیپلوماتیک داریم».
با این حال، رییس جمهور افغانستان روابط با کشور روسیه را نیز درحال بهبود خواند و گفت سیاست خارجی این کشور با کشورهای دیگر براساس دوستی عیارشده است.
اعتراف به ناکامی
دولت افغانستان که اخیرا از سوی جامعه بین المللی بیشتر به دلیل فساد گسترده در ادارات و ناکامی در امر مبارزه با کشت و ترافیک مواد مخدر مورد انتقاد قرار گرفته است، به این ناکامی ها به نحوی اعتراف کرده و جامعه بین المللی را نیز در این راستا مقصر می داند.
آقای کرزی در مورد محو فساد از ادارات دولتی گفت: «در طول چهار سال راه های مختلف را برای مبارزه بافساد در پیش گرفتیم، اما بازهم فساد وجود دارد». وی، دراین سخنرانی خود از جامعه جهانی خواست تا به نحوه ی دادن کمک های خود به افغانستان تغییر وارد کند. به گفته ی وی، بیشترین کمک ها از سوی نهادهای بین المللی درافغانستان به مصرف می رسد که این کمک ها باید موثریت خود را داشته باشد.
همچنین رییس جمهور کشور کشت و قاچاق مواد مخدر را یکی از چالش های اساسی خواند و گفت: «مشکل مواد مخدر در افغانستان مساوی به مشکلات تروریزم و فساد اداری است». آقای کرزی می گوید در ولایاتی که دولت حاکمیت دارد، کشت کوکنار درحال صفر شدن است.
آقای کرزی حمایت قاطع خود را از پیگرد قانونی قاچاقبران مواد مخدر اعلام کرد و با اظهار نگرانی گفت که « اعتیاد کم کم به هرخانه می رسد».
در این مراسم، رییس جمهور کشور تلفات غیرنظامیان را درحملات نیروهای ناتو و ایتلاف یکی از مشکلات اساسی دیگر خواند و گفت: «ما هیچ وقت از شهادت ماموران امنیتی و حتا وزیران خود شکایت نکردیم و نمی کنیم، اما تلفات ملکی را قبول نداریم».
حامد کرزی، رییس جمهور کشور در بیانیه خود تلاشی خانه ها ازسوی نیروهای ناتو و ایتلاف را ناراحت کننده توصیف کرد با این حال، وی ابراز داشت که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان درحملات نیروهای ناتو و ایتلاف، چندین بار کتبی به سازمان ناتو و دولت امریکا شکایت کرده است. وی گفت که مبارزه با تروریزم باید موثریت داشته باشد و جامعه جهانی در این راستا صادقانه عمل کند.
کشتار غیرنظامیان درحملات نیروهای ایتلاف و ناتو دراین اواخر باعث ناراحتی های زیاد مردم و رییس جمهور شده است. اما آقای کرزی می گوید که شکایت از تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای ناتو و ایتلاف، اختلاف با کشورهایی نیست که دراین کشور نیرو فرستاده اند.
صبغت الله مجددی، رییس مجلس سنا نیز، با سخنان کوتاهی در این مراسم از مردم و اعضای شورای ملی خواست بر وحدت شان تلاش کنند تا مانند فلسطین که از سوی اسراییل مورد آتش باری سه هفته ای قرار گرفت، مورد حمله قرار نگیرند. آقای مجددی که آغاز دوره مجاهدین، مدتی ریاست جمهوری کشور را برعهده داشت، گفت: «دل من داغ داغ است. من را نگذاشتند و اگرنه افغانستان آباد می شد».
به هرحال، شورای ملی درحالی پا به دوره چهارم تقنینی می گذارد که مردم از کارکرد سه ساله پارلمان به دلیل بی توجهی اعضای آن به مشکلات شان،  راضی نیستند.

دکمه بازگشت به بالا