آتش به جان سینما

اگر درام تاریخی پرهزینه و پرسروصدای «استرالیا» نتوانست برای کشور استرالیا خبرسازی کرده و توجه محافل بین‌المللی را به آن جلب کند، آتش‌سوزی ۲ هفته قبل این کشور، این ماموریت را انجام داد!
با آن که این آتش‌سوزی هولناک خسارات بسیار زیادی به بخش مهمی از استرالیا وارد کرد، ولی با عث شد تا نام استرالیا به صورت تیتر اول رسانه‌ای درآید. سال قبل زمانی که باز لورمن (برجسته‌ترین فلم ساز استرالیایی) در حال آماده کردن دارم «بربادرفته» ی محلی خود بود، تصورش این بود که درام اجتماعی و عاشقانه‌اش باعث می‌شود استرالیا تبدیل به تیتر اول رسانه‌ها شود ولی مثل این که قرار بود با بربادرفتن سرمایه عظیمی از این کشور، اتفاق فوق رخ دهد.
صنعت توریسم استرالیا که کمک خیلی زیادی به تولید «استرالیا» کرد، امیدوار بود این فلم با بازی نیکول‌کیدمن و هیو جکمن به تقویت صنعت گردشگری در این کشور کمک کند. البته هیو جکمن توانست مجری‌گری هفته ی قبل مراسم سالانه اسکار را به‌دست بیاورد اما در نمایش بین‌المللی خود شکست تجاری خورد. حالا معلوم نیست با وجود عدم موفقیت مالی «استرالیا»، جاذبه‌های توریستی آن می‌تواند مردم کشورهای دیگر را جذب خود کند یا خیر.
«استرالیا» در یک منطقه تاریخی کشور استرالیا فلم برداری شد که تابه‌حال کمتر مورد توجه صنعت سینمای بین‌المللی (و حتا خود صنعت سینمای استرالیا) قرار گرفته است. خوشبختانه این منطقه ی قدیمی بسیار زیبا، از محل آتش‌سوزی اخیر خیلی دور بود اما با این حال، صنعت سینمای استرالیا از بابت این آتش‌سوزی لطمه ی بزرگی خورد. آتش‌سوزی در منطقه ی ویکتوریا صورت گرفت که در نزدیکی ملبورن است. دامنه ی این آتش‌سوزی خیلی زود گسترش یافت و تبدیل به یک فاجعه شد. مهار آتش‌سوزی چند روز طول کشید و زمانی که بالاخره ماموران آتش‌نشانی موفق به خاموش‌کردن آن شدند، میلیون‌ها دالر خسارت مالی به منطقه زده بود. بیش از ۲۰۰‌نفر هم در جریان این آتش‌سوزی جان خود را از دست دادند. در جریان مهار آتش، سردی هوا و بارش باران هم به کمک ماموران آتش‌نشانی آمد.
منطقه یا ایالت ویکتوریا که آتش‌سوزی در آن صورت گرفت، برای صنعت سینمای استرالیا اهمیت خیلی زیادی دارد. تعداد زیادی از استدیوهای فلم سازی و تلویزیونی در این منطقه قرار دارد و بسیاری از محصولات داخلی در این مکان فلم برداری  می‌شود. مسوولان رسمی اعلام کردند آسیبی جدی به این استدیوها وارد نشده است، ولی اهالی سینما چنین عقیده‌ای ندارند. آنها می‌گویند آتش‌سوزی آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری به تاسیسات آنها زده است و کار بازسازی آنها مدت‌ها طول خواهد کشید. از آنجا که برخی از این تجهیزات قدیمی و کهنه بوده، می‌توان به میزان زیاد خسارات پی برد. به گفته ی دست‌اندرکاران سینمایی،‌ شاید  نتوان تا مدت زمان نامحدودی هیچ فلم تازه‌ای را در این منطقه جلوی دوربین برد.
یکی از مسوولان رسمی در رابطه به تاثیر آتش‌سوزی بر روند فلم سازی می‌گوید: «استرالیا کشور بزرگی است و مناطق شهری و جنگلی آن شبیه هم هستند. از این‌رو، می‌توان فلم‌هایی را که تا پیش از این در منطقه ویکتوریا تولید می‌شد، در مکان‌های دیگری فلم برداری کرد. ما مشکل لوکیشن(موقعیت) نداریم و فقط بحث خسارات مادی وارده بر استدیوها باقی می‌ماند. این خسارات هم قابل جبران هستند».
سوالی که دست‌اندرکاران سینمایی مطرح می‌کنند، این است که این خسارات چگونه پرداخت می‌شوند؟ اداره پولیس این آتش‌سوزی را از همان ساعات اولیه عمدی اعلام کرد و چند نفر را هم در این رابطه دستگیر کرد. این افراد چه مقصر باشند و چه نباشند (و چه محاکمه و محکوم شوند و چه نشوند) دستگیری آنها تغییری در وضعیت موجود به وجود نمی‌آورد. خسارات وارده بر استدیوهای فلم سازی میلیون‌دالری است و رقم کمی را شامل نمی‌شود.
خود صنعت سینما به تنهایی توانایی بازسازی استدیوهای مخروبه ی خود را ندارد و دست‌اندرکاران آن می‌خواهند ببینند کمک‌های مالی در این رابطه چقدر و چگونه خواهد بود.
با شروع آتش‌سوزی و پخش مستقیم خبرهای مربوط به آن از شبکه‌های تلویزیونی، هنرمندان سینما هم در کنار دیگر چهره‌های سرشناس اجتماعی استرالیا، به یاری آسیب‌دیدگان آمدند و با قربانیان حادثه اعلام همدردی کردند. در یک برنامه زنده تلویزیونی که شبکه سراسری استرالیا پخش می‌کرد، ۱۵۰تن از سیاستمداران، آهنگ سازان، ورزشکاران و هنرمندان حضور پیدا کرده و مبالغی را به آسیب‌دیدگان و بازماندگان حادثه هدیه کردند. در بین این افراد، آنتونی لاپاگلیا، ریچل گریفیتس و اورلاندو بلوم هم حضور داشتند.
نیکول کیدمن که چندماه قبل برای اکران عمومی«استرالیا» مهمان هم وطنان خود بود (و همان زمان از رسانه‌های گروهی خواسته بود او را راحت بگذارند تا وی بتواند دختر کوچک اش را در سرزمین مادری‌اش به گردش ببرد) در  زمان آتش‌سوزی در امریکا بود. او از طریق ماهواره به این برنامه ی زنده تلویزیونی وصل شد و با اعلام همدردی با آسیب‌دیدگان حادثه، یک کمک ۵۰۰هزاردالری به صلیب سرخ استرالیا کرد. او رو به دوربین تلویزیون گفت:«در کنار مردمی قرار دارم که از این فاجعه بزرگ آسیب دیده‌اند. وقتی صحنه‌های آتش‌سوزی را از تلویزیون دیدم، وحشت کردم.
قلب من، همسر و فرزند کوچکم با شما می‌تپد و ما در کنار کسانی هستیم که در جریان این حادثه عزیزان خود را از دست داده‌اند. ما اطمینان داریم که آنها دوباره زندگی طبیعی خود را از سر می‌گیرند و خانه‌های شان را از نو می‌سازند. ما همه استرالیایی هستیم و اصلا اهمیتی ندارد که ما در کدام نقطه ی از جهان هستیم. همه ی ما هر کجا که باشیم، با یکدیگر هستیم و از همدیگر حمایت می‌کنیم. به همین دلیل است که ما حمایت خود را از هم وطنان به صورت رسمی اعلام می‌کنیم».
در همین رابطه است که هنرمندان سینما و تلویزیون – که در سطح وسیعی با بازماندگان فاجعه ابراز همدردی و حمایت مادی و معنوی‌شان را اعلام کردند- حالا از دولت مرکزی انتظار حمایت‌های مالی و معنوی برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده سینمایی را دارند. دولت به دنبال حادثه ی آتش‌سوزی یک روز عزای عمومی اعلام کرد و گفت خسارت‌های ناشی از آن را پرداخت خواهد کرد. اما هنوز میزان رقمی که دولت در این رابطه پرداخت می‌کند، مشخص نیست، ضمن این که هنوز معلوم هم نیست که این مبلغ چگونه پرداخت خواهد شد.
راسل‌کرو بازیگر استرالیایی تبار رباینده جایزه اسکار، به دنبال کمک‌های مالی به بازماندگان فاجعه، پیشنهاد تشکیل یک مرکز ویژه را برای اهالی آسیب‌دیده داد. بازیگر فلم‌های «گلادیاتور» و «بدنه دروغ‌ها» گفت:«این کار باید در دو مرحله انجام شود: مرحله ی اول که فوریت دارد اسکان موقت آسیب دیدگان در محل‌های مناسب است. در مرحله ی بعد باید به فکر اسکان دایمی و کامل آنها بود. آنهایی که در طول این فاجعه جان خود را از دست دادند با مشکل خاصی روبه‌رو نیستند، اما آنها که زنده مانده‌اند به مراقبت ویژه احتیاج دارند و باید فکری به حال آنها کرد».
کرو که از محل اسکان گروهی از بازماندگان دیدن کرده، ضمن قدردانی از نیروهای امدادگر صلیب سرخ، گفته باید توجه بیشتری به آسیب‌دیدگان و بازماندگان شود. اکثر مکان‌های عمومی، ورزشی و فرهنگی هنری در روزهای فاجعه، تحت اشغال نیروهای صلیب سرخ است و پذیرای مردمی شده که از فاجعه آتش‌سوزی جان سالم به در برده‌اند. گزارش‌های رسمی حکایت از آن می‌کند که حداقل ۲هزار خانه در جریان آتش‌سوزی از بین رفته است و جمع کثیری از مردم بی‌خانمان شده‌اند.
اهالی صنعت سینمای استرالیا که امیدهای خود را در رابطه با فلم «استرالیا»برباد رفته می‌بینند (این فلم نتوانست احیاکننده سینمای استرالیا در دو بخش داخلی و بین‌المللی باشد) حالا چشم امید خود را به قسمت جدید «مد مکس» دوخته‌اند.
تولید «مد مکس» جدید با کارگردانی جرج میلر با تشدید فعالیت‌های فلم سازی در سطح کشور همراه شده است. شرکت‌ها و استدیوی فلم سازی در شمال و جنوب کشور به دنبال تولید محصولات جدید هستند. چنین شتابی در کار فلم سازی در داخل استرالیا طی چند سال اخیر، بی‌سابقه بوده است. گفته می‌شود قرار است در محصولات جدید سینمای استرالیا، چهره‌های سرشناس بین‌المللی سینما هم حضور داشته باشند تا پخش بین‌المللی آنها راحت‌تر و بهتر صورت گیرد. بازار سینما در سال آینده نشان خواهد داد که صنعت سینمای استرالیا در این رابطه چقدر موفق بوده است.

دکمه بازگشت به بالا