فراه قربانی چه‌چیز می‌شود؟

- وحید پیمان

دیروز بزرگترین ولسوالی فراه توسط طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان دست به دست شد. این ولایت همواره در فصل زمستان سرخط بسیاری از بسته‌های خبری را به خودش اختصاص داده‌ است. اکنون نیز بسیاری از ولسوالی‌های این ولایت به شکل کم‌سابقه‌ای با تهدید سقوط رو‌به‌رو است.
فراه ولایت مرزی است، گمرک این ولایت می‌تواند برای افغانستان سودآور باشد، جغرافیای وسیع و حاصل‌خیز فراه توانایی تأمین بسیاری از محصولات زراعتی افغانستان را دارد. اما جنگ، آدم‌ربایی و ناامنی بر نقاط وسیعی از این ولایت سایه‌ افگنده و همه‌چیز را در مرکز این ولایت محدود کرده است.
طالبان چندبار تا دروازه‌های شهر فراه، مرکز این ولایت هم پیش آمده‌اند.
شماری از مکاتب در برخی از ولسوالی‌های این ولایت، به‌ ویژه ولسوالی‌های بالابلوک، گلستان، خاک سفید و بکوا مسدود ‌اند. پروژه‌های بازسازی و برنامه‌های توسعه‌ی روستایی در قریه‌جات این ولایت یا متوقف اند یا روند کندی را طی می‌کنند.
شاید یکی از عمده‌ترین دلایل این ناامنی‌ها به موضوعی برگردد که شاه‌جهان نوری، والی مستعفی این ولایت حین استعفای خود به آن اشاره کرد. آقای نوری گفته بود «طالبان قصد دارند که فراه دهلیز تدارکاتی آنان در سرتاسر افغانستان باشد.»
جنگ و ناامنی‌های اخیر در نقاط مختلف فراه در حدی اوج گرفته که همین چند هفته پیش، در پی حمله‌ی شدید طالبان برای سقوط فراه، بیش از ۷ هزار خانواده از نقاط دور و نزدیک این ولایت به مرکز شهر و ولایت‌های همجوار فرار کردند.
جنگ در فراه، در یک دهه‌ی گذشته به گونه‌ی بی‌وقفه جریان داشته است. شماری از ولسوالی‌های این ولایت بارها توسط حکومت و طالبان دست‎ به ‌دست شده و سرمایه‌گذاران زیادی، این ولایت را به مقصد هرات و یا حتا خارج از کشور ترک کرده‌اند.
دلیل این ناامنی‌ها هر چه باشد، فراه این‌روزها بالاترین آمار جان‌باختن نیروهای امنیتی را دارد، تمام ولسوالی‌های این ولایت در معرض تهدید سقوط قرار دارند و جنگ هرازگاهی تا دروازه‌های مرکز شهر کشیده می‌شود.
فراه با ۲۹۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران، به یکی از حساس‌ترین مناطق کشور بدل شده ‌است.
۴ سال پیش فراه به نخستین پایگاه داعش در افغانستان بدل شده بود.
فراه از شمال با ولسوالی ناامن شیندند هرات، از شرق با ولایت هلمند -که یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های مخالفان دولت است، از جنوب با نیمروز و ولایت به شدت بحران‌زده‌ی غور مرز مشترک دارد.
به این ترتیب، دسترسی به مسیرهای ارتباطی فراه به لحاظ جغرافیایی به معنای دسترسی به مهم‌ترین پایگاه‌های شورشیان طالب در غرب، جنوب و مرکز افغانستان است.
از میان ۱۰ ولسوالی فراه، کماکان هیچ ولسوالی امنیت کامل ندارد، تا پیش از دو ـ سه سال، اناردره امن‌ترین ولسوالی فراه بود. اما این ولایت از همان ابتدای سقوط طالبان، همواره یکی از بحث‌برانگیزترین ولایت‌های کشور به دلیل میزان بالای ناامنی‌ها بوده است.
یکی دیگر از دلایلی که می‌توان بر اساس آن بر اهمیت استراتیژیکی فراه تأکید کرد، موضوع پروژه‌ی تاپی است. فراه پس از هرات دومین ولایتی است که خط لوله‌ی تاپی از آن عبور خواهد کرد.
دلایل افزایش ناامنی‌ها در فراه
وجود فساد گسترده‌ی اداری، دخالت دست‌های بیرونی، کمبود نیروهای امنیتی، ترافیک مواد مخدر و موجودیت منابع عایداتی برای طالبان از عمده‌ترین دلایل افزایش ناامنی‌ها در فراه خوانده می‌شود.
در این میان، دخالت دست‌های بیرونی در فراه یکی از جدی‌ترین دلایل افزایش ناامنی‌ها در این ولایت است. نخستین خبرهای حضور داعش در افغانستان از ولایت فراه منتشر شد، موقعیتی در بیخ گوش ایران و در چند متری نقطه‌ی صفر مرزی با آن کشور.
هنوز مدت کوتاهی از ظهور داعش در این ولایت نگذشته بود که خبر تقویت طالبان از این ولایت منتشر شد. بسیاری‌ها تحلیل می‌کردند که ایران با تقویت طالبان در مرزهای خود، کمر داعش را شکستاند و حالا پس از شکست داعش به حمایت از این نیروها در مرزهای خود با فراه ادامه می‌دهد.
مسئولان دولتی فراه یکی دیگر از دلایل افزایش تحرکات طالبان را در این ولایت روی کار آمدن پروژه‌ی بند بخش‌آباد ذکر کرده‌ و گفته‌اند که گروه‌های طالبان وابسته به سپاه پاسداران ایران با ایجاد نا‌امنی و حملاتی بر نیروهای امنیتی فراه نمی‌گذارند که کار ساخت و ساز این بند آغاز شود.
به گفته‌ی مسؤلان محلی فراه سلاح‌و امکانات پیشرفته‌ی روسی این روزها در این ولایت به وفور یافت می‌شود و به گفته‌ی منابع رسمی، بارها سلاح‌های پیشرفته‌ی ساخت روسیه مانند سلاح‌های مجهز به دوربین شب‌بین، در میدان‌های جنگ با طالبان به دست نیروهای امنیتی افتاده است.
گفته شده که این دوربین‌ها قادر به تعیین مسافت، هدف‌گیری دقیق در تاریکی شب و نیز دارای لیزر است که دید را در شب را امکان‌پذیر می‌سازند.
چندی پیش رییس‌شورای ولایتی فراه در گفتگو با روزنامه‌ی ۸صبح تأیید کرد که اکثر تلفات نیروهای امنیتی توسط همین سلاح‌ها صورت گرفته است. گلبهار مجاهد، آمر امنیت پولیس فراه نیز این موضوع را تأیید کرد، اما آقای مجاهد چند روز بعد، جان خود حین اجرای وظیفه رسمی از دست داد.
طالبان از پیشرفته‌ترین ماین‌های ضد وسایط و ضد نفر در فراه استفاده می‌کنند، به گفته‌ی والی پیشین فراه، طالبان به تنهایی قادر به ساخت ماین‌های کنترول از راه دور نیستند. به گفته‌ی او: «در ولایت فراه ماین‌های جدیدی کار گرفته می‌شود که با اشعه‌ی آفتاب منفجر می‌شوند. در کنار آن، طالبان از شیوه‌های پیچیده‌ی جنگ استفاده می‌کنند.»
پاکستان از دیگر متهمان افزایش نبردها در فراه است. حضور جنرالان پاکستانی در مناطق ناامن فراه بارها خبر داده شده ‌است. با آن‌همه، حضور ۴۰۰۰ نیروی طالبان این گمانه‌زنی‌ها را افزایش داده که تجهیز و مصارف این نیروها بدون دخالت دست‌های بیرونی غیر ممکن است.
از دیگر دلایل افزایش ناامنی‌ها در فراه، فساد اداری عنوان می‌شود. فسادی که هم برخی از کارمندان حکومتی و هم برخی از افراد طالبان از آن نفع می‌برند. فراه هم برای کارمندان حکومتی و هم برای مخالفان حکومت به یکی از مراکز اصلی درآمد بدل شده ‌است. سودجویی‌ها و درآمدهای نامشروع برخی از نهادهای حکومتی منجر به افزایش بی‌باوری مردم شده و طالبان موجودیت فساد را بهانه‌ای برای جنگ بر علیه نیروهای امنیتی در این ولایت ساخته‌اند.
گزارش‌ها نشان می‌دهد که هر شب تعداد زیادی از موترهای ترانزیتی از گمرک شیخ ابو نصرفراهی وارد این ولایت می‌شود و مالیه‌ی آنان به جیب افراد زورمند می‌رود. گمرک این ولایت سال گذشته بیش از ۲۳۵ میلیون افغانی نسبت به هدف تعیین شده کاهش عواید داشته‌ است.
از سوی دیگر، گمرک فراه به یکی از منابع جنگ بر علیه حکومت افغانستان بدل شده است. بنا به گفته‌ی منابع، طالبان در ولسوالى پشت کوه این ولایت از موترهاى باربرى به عنوان محصول گمرکى، پول دریافت مى‌کنند و همین پول را در خرید سلاح و مهمات و جلب افراد به صفوف‌شان استفاده مى‌کنند. برخی منابع گفته‌اند که طالبان از هر موتر باربری مبلغی بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ افغانی مالیه دریافت می‌کنند. این مالیه در میان راننده‌گانی که از ایران و از بندر ابونصر فراهی وارد فراه می‌شوند، به نام «سهمیه‌ی طالبان» معروف ‌است.
به گفته‌ی منابع، طالبان پس از گرفتن پول مالیه، تکتی را که مهر امارت اسلامی با خود دارد به راننده‌گان وسایط باربری می‌دهند.
نبود تشکیلات نظامی کافی، کمبود سلاح و مهمات و تلفات سنگین نیروهای امنیتی نیز عاملی شمرده می‌شود که نقاط مختلفی از این ولایت را با تهدید سقوط رو به رو ساخته است.
رییس شورای ولایتی فراه در گفتگویی با ۸صبح، حکومت را به بی‌توجهی در قبال جنگ فراه متهم کرده و می‌گوید که با وجود فشارهای زیاد، حکومت هیچ‌گاه برای افزایش تشکیلات پولیس و فرستادن سلاح‌های بهتر و بیشتر به این ولایت همکاری نکرده ‌است. بر اساس آمار رسیده به روزنامه‌ی ‌۸صبح، از آغاز امسال تا ماه عقرب، ۶۰۲ نفر در پی نبردهای شدید و افزایش ناامنی‌ها به شمول سربازان پولیس، ارتش، غیر نظامیان و افراد طالبان کشته‌ و ۵۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. نیروهای امنیتی بیشترین تلفات را داده‌اند.
۲۶۷ سرباز پولیس و ارتش، ۲۶۰ تن از افراد طالبان و ۶۷ غیر نظامی در فهرست قربانیان جنگ سال جاری فراه قرار دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :