ولسوالی اناردره میان طالبان و حکومت دست ‎به‎ دست شد

- سیدحسن حسینی

ولسوالی «اناردره» در شمال ولایت فراه پس از ۱۲ ساعت حکمرانی طالبان، با عملیات کوماندوهای ارتش در همراهی دیگر نیروهای امنیتی دوباره به کنترول دولت در آمد.
این ولسوالی دو شب پیش با حمله‌ی گسترده‌ی طالبان سقوط کرده بود. طالبان در آن حمله موفق شدند که مقر فرماندهی پولیس و ساختمان اداری ولسوالی اناردره را تصرف کنند.
آنان پس از سقوط ولسوالی اناردره اعلام کردند که ۱۵ نیروی امنیتی را کشته و ۳ تانک هاموی را در اختیار گرفته‌اند.
حبیب‌الله آخندزاده، فرمانده پولیس ولسوالی اناردره که در جریان حمله‌ی طالبان از ناحیه‌ی پا زخمی شده بود، با چند تن از افرادش به خانه‌های اطراف ولسوالی پناه برده بود.
ولسوال اناردره در شب حمله‌ی طالبان بر این ولسوالی برای تعطیلات در کابل به سر می‌برد.
با این‌همه اما ناصر مهری، سخنگوی والی فراه در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که نیروهای امنیتی افغانستان با اجرای عملیات رزمی و اعزام نیروی زمینی و هوایی از مرکز فراه، دوباره کنترول ولسوالی اناردره را به دست گرفتند.
در همین حال وزارت داخله اعلان کرد که در جریان نبرد در ولسوالی اناردره‌ی فراه، ۵۶ طالب کشته شدند و ۳۲ طالب دیگر زخم برداشته‌اند. پایگاه ۲۰۷ ظفر ارتش هم گزارش داده که در بین کشته‌شده‌های طالبان ملا صادق، از فرماندهان مشهور طالبان دیده شده است. در این نبرد ملا هجرت و ملا ترابی از دیگر فرماندهان مشهور طالبان نیز زخمی شده‌اند.
به نقل از خبرنامه‌ی پایگاه ۲۰۷ ظفر ارتش، یک تانک هاموی که به دست طالبان افتاده بود هم از سوی نیروهای امنیتی منهدم شده است.
منابع مردمی به روزنامه‌ی ۸صبح گفتند که نزدیک به ۳۰ تن از طالبان حین فرار از ولسوالی اناردره با مراجعه به یگانه مرکز درمانی در روستای «ذهکین» این ولسوالی، برای درمان زخمیان خود دارو گرفتند.
در خبرنامه‌ی وزارت داخله آمده است که در این نبرد ۸ تن از نیروهای امنیتی کشته و به شمول فرمانده پولیس ولسوالی اناردره، ۱۰ نیروی امنیتی زخمی شده است.

هفته‌ی خونین فراه

فراه این هفته را با رویداد خونین کشته شدن کوماندوهای ارتش شروع کرد. نیروهای امنیتی خبر دادند که شامگاه روز شنبه بیش از ۱۶ سرباز نیروهای امنیتی به شمول ۹ کماندوی ارتش در منطقه‌ی فراه‌رود، مربوط ولسوالی بالا بلوک ولایت فراه در حمله‌ی طالبان کشته شدند. هرچند منابع مردمی تعداد کشته شده‌های نیروهای ارتش را ۳۰ نفر می‌خواندند.
کمی پیش‌تر از آن و یک روز پس از افتتاح تاپی، بزرگترین پروژه‌ی اقتصادی منطقه در هرات، طالبان با حمله‌ی شبانه بر پایگاه نیروهای ارتش در روستای «کنسک» ولسوالی بالا بلوک در ولایت فراه، ۲۰ سرباز را به گلوله بستند و تمامی جنگ‌افزارهای آن‌ها را غارت کردند. در این حمله ۶ سرباز ناپدید شد و هنوز خبری از آنان در دست نیست.

چرا طالبان به انار دره حمله کردند؟

شورای ولایتی فراه می‌گوید اجرای پروژه‌های انکشافی، بازسازی نسبی راه‌ها، وجود مردم یکدست از لحاظ ترکیب قومی و حاصل‌خیزبودن خاک انار دره سبب شده که این ولسوالی برای طالبان منطقه‌ای «استراتیژیک» به حساب آید.
این ولسوالی ۶۵ کیلومتر از مرکز شهر فراه فاصله دارد و به جز مرکز ولسوالی، بیشتر روستاهای آن زیر کنترول مستقیم طالبان قرار دارد.
ولسوالی اناردره در ۱۵ کیلومتری نقطه‌ی مرزی افغانستان و ایران قرار دارد. شورای ولایتی فراه این نزدیکی جغرافیایی را انگیزه‌ای برای «مداخله»ی ایران و حمایت نظامی این کشور از طالبان می‌داند.
فرید بختور، رییس شورای ولایتی فراه در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی ۸صبح از سیاست‌های ایران در قبال افغانستان انتقاد می‌کند.
آقای بختور می‌گوید: «ساخت بند بخش‌آباد، آغاز پروژه‌ی تاپی و قاچاق مواد مخدر انگیزه‌های قوی‌ای به ایران می‌دهد که در ناآرامی‌های ولایت فراه دست داشته باشد.»

ضعف نیروهای امنیتی

با سقوط ولسوالی اناردره، شماری از نماینده‌گان فراه در مجلس هشدار دادند که امکان سقوط شماری از ولسوالی‌های دیگر این ولایت وجود دارد.
فراه، از لحاظ مساحت پنجمین ولایت افغانستان است و نزدیک به ۲ میلیون نفر را در خود جای داده است.
بریالی غفاری، آگاه امور سیاسی و از ساکنان فراه به ۸صبح می‌گوید که مرکز شهر فراه دو حوزه‌ی امنیتی دارد و با داشتن هفت ناحیه، نیروهای امنیتی توانایی مقابله با شورشیان طالب را ندارند.
آقای غفاری سقوط ولسوالی اناردره را «فاجعه‌ی حکومتی» خوانده، می‌گوید مخالفان مسلح نسبت به دولت در ابتکار عمل بهتری قرار دارند.
این آگاه امور می‌افزاید که به جز ساختمان ولسوالی‌ها و قوماندانی‌های نیروهای امنیتی، تمامی خاک ولسوالی‌های فراه در کنترول طالبان قرار دارند.
گفته می‌شود که کمبود نیروهای امنیتی و نبود تجهیزات جنگی مدرن از علت‌های دیگر جنگ‌های دوام‌دار فراه است.
با آغاز فصل جنگ در افغانستان، بیم آن می‌رود که نیروهای امنیتی کنونی در فراه توانایی رویایی با طالبان را نداشته باشند. با این وصف باید دید که دولت مرکزی برای تأمین امنیت ولسوالی‌های فراه و افزایش نیروهای امنیتی، چه برنامه‌ای روی دست دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :