نی: دسترسی به اطلاعات دشوارتر شده است

۸صبح، کابل: نی یا نهاد حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، می‌گوید که دسترسی به اطلاعات در حکومت وحدت ملی دشوارتر شده است. مسئولان این نهاد، مقام‌های حکومت را متهم کردند که نمی‌خواهند برای خبرنگاران و رسانه‌ها اطلاعات بدهند.
این سازمان در عین حال از انواع ابزارهای فشار بر خبرنگاران و رسانه‌ها سخن گفته، اعلام کرده است که در مواردی چون مذاکرات حکومت با جمعیت اسلامی، روند صلح با طالبان، آمار تلفات حملات تروریستی و عقد قراردادهای کلان ملی اطلاعات به دسترس خبرنگاران قرار نمی‌گیرد.
نی از نهادهای بسیاری چون شفاخانه‌ها و ریاست پاسپورت به صورت مشخص نام گرفته و گفته است که این نهادها در صورت رجوع خبرنگاران، از آن‌ها خواهان مکتوب شده، از ارایه‌ی اطلاعات خودداری می‌کنند.
این سازمان ضمن انتقاد شدید از محدودیت بر دسترسی به اطلاعات، از حکومت خواستار همکاری با رسانه‌ها شده است. این دفتر دسترسی نداشتن به اطلاعات و همچنان اعمال فشار بر رسانه‌ها و خبرنگاران را غیر‌قانونی دانسته، از تداوم آن ابراز نگرانی کرده است. مسئولان این دفتر از رهبران حکومت وحدت ملی خواسته اند که برای حل این موضوع اقدام جدی کنند.
با این حال، شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به این نگرانی مسئولان دفتر حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان واکنش نشان داده، در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که «نی سیاسی عمل می‌کند.»
آقای مرتضوی در ادامه نوشته است: «نی بار بار بر اساس معلومات غلط، غیر حرفه‌ای و بر بنیاد سلیقه‌های سیاسی دست به نظرسنجی‌های غیرمعیاری و تهیه‌ی گزارش در بخش دسترسی به معلومات زده است. تداوم این شیوه جایگاه نهاد نی را در معرض سوال قرار داده و از اعتبار این نهاد می‌کاهد. حکومت آماده‌ی شنیدن انتقاد و پیشنهاد سازنده‌ی نهادهای زیربط بوده و از آن همیشه استقبال خواهد کرد.»

اشتراک گذاري با دوستان :