نهادهای جامعه‌ی مدنی: هیأت‌های اعزامی حکومت به قره‌باغ دست‌آورد قابل توجه نداشته است

- فاطمه فرامرز

اعضای نهادهای جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر می‌گویند که حکومت دو بار برای جنجالی که در ولسوالی قره‌باغ غزنی جریان دارد، هیأت اعزام کرده است اما این هیأت‌ها بدون هیچ دست‌آورد قابل توجهی به کابل باز گشته‌اند.
اعضای نهادهای جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر در یک نشست خبری اعلان کردند که با وجود بازگشت هیأت دومی از ولسوالی قره‌باغ، هنوز راه‌ مواصلاتی به ولسوالی‌های جاغوری و مالستان، و راه باشنده‌گان قره‌باغ به بازار ولسوالی قره‌باغ و مرکز شهر غزنی مسدود است.
به گفته‌ی فعالان نهادهای جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر وضعیت حاکم بر قره‌باغ حالت شکننده دارد، بیش از یک هفته است که اهالی قریه‌های چونی، ماشی، نوآباد بازار، قره‌چه، جمال و میرگ در اسارت خانه‌گی به سر می‌برند و شماری دیگر به قریه‌های کوهستانی قره‌باغ متواری شده‌اند. هیچ یک از این قریه‌ها به ‌شمول قریه‌های کوهستانی به مرکز بازار یا شهر غزنی دسترسی ندارند. بنا بر گزارش مردم محل، آن‌ها با کمبود خوراک و آذوقه مواجه استند.
بر اساس سخنان اعضای جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر، از وضعیت موجود تنها کسانی که سود می‌برند، طالبان و سایر گروه‌های تروریستی اند. به قول اعضای جامعه‌ی مدنی: «از وضعیت شکننده‌ی حاضر طالبان و دیگر گروه‌های هراس‌افگن بیشترین سود را به دست می‌آورند. گروه‌های مختلفی که از تفرقه و نزاع کنونی منفعت می‌برند، رسیدن به هر گونه توافق عادلانه و همه‌جانبه را سبوتاژ می‌کنند و طرف دیگر، آن‌هایی‌ که در تحریم اقتصادی و محاصره‌ی خانه‌گی به سر می‌برند یا در معرض کوچ اجباری قرار دارند، بیشترین زیان را متحمل می‌شوند. تنش‌های حاضر که اکنون بعد قومی گرفته و در صورت نبود مدیریت، هزاره‌ها و پشتون‌های قره‌باغ و بیشتر ولسوالی‌های غزنی را رویارویی هم قرار می‌دهد.»
اعضای نهادهای جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر همچنان یادآور شدند هیأتی که بار دوم به قره‌باغ اعزام شده بود، با رویکرد جانب‌دارانه سه تن از نیروهای اربکی را زیر نام شورشی با خود به کابل آورده‌اند، در حالی ‌که این سه تن بعد از هفت روز ماندن در محاصره‌، به خاطر نداشتن آذوقه پسته‌های امنیتی را ترک کرده بودند.
فعالان نهادهای جامعه‌ی مدنی تصریح کردند که حکومت افغانستان به ویژه هیأت اعزامی دولت مکلف است که در روشنایی قوانین نافذه‌ی کشور، به خواسته‌های موجه دو طرف رسیده‌گی کرده و به صورت فوری از ادامه‌ی منازعه و خصومت طرفین جلوگیری کرده، به عنوان پاسبان شهروندان باید زمینه‌ی رهایی گروگان‌های دو طرف و اسکان مجدد متواری‌شده‌گان را مساعد ساخته و با محاکمه‌ی عاملان قتل و گروگان‌گیری، زمینه‌ی تأمین عدالت و آشتی دایمی را فراهم سازد.
پیشنهاد دیگر اعضای جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر به حکومت، تشکیل کمیته‌ی حقوقی بی‌طرف است. آنان می‌گویند: «در زمینه‌ی دعوای حقوقی دو طرف، حکومت مؤظف است که با تشکیل یک کمیته‌ی حقوقی بی‌طرف و با رویکرد عادلانه‌ای که از یک طرف از اجرایی شدن «رویکرد طالبانی» جلوگیری کند و از طرف دیگر ریشه‌های منازعات بر سر آب را مبتنی به قوانین نافذه‌ی کشور بررسی کند، زمینه‌ساز راه حل دایمی و قابل قبول برای دو طرف شود.»
گفته می‌شود ضعف حاکمیت حکومت و فرصت برای مداخلات مغرضانه‌ی طالبان تنش‌ها را در قره‌باغ تشدید می‌بخشد، طوری ‌که ناامیدی از حکومت باعث شده است که باشنده‌گان قریه‌ی شیرآباد همیشه به طالبان متوسل شوند و طالبان با استفاده از فرصت، تنش‌ها را رنگ و بوی قومی بدهد.
به باور فعالان جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر، تجهیز نیروهای امنیتی مستقر در ساحه می‌تواند مانع ایجاد همچو تنش‌ها شود. آن‌ها می‌گویند که برای تأمین صلح و امنیت دایمی و کوتاه کردن مداخلات گروه‌های تروریستی در دامن زدن تنش‌ها، حکومت باید نیروهای امنیتی مستقر در ساحه را تجهیز و تقویت کند تا بتوانند در مقابل بحران‌های تروریستی مقابله کنند.
یکی دیگر از چالش‌های کنونی که از جنجال جاری در قره‌باغ نشأت گرفته است، مسدود بودن راه مواصلاتی ولسوالی‌های دیگر ولایت غزنی است، طوری‌که باشنده‌گان ولسوالی‌های مالستان، جاغوری و قسمت‌های کوهستانی قره‌باغ مجبور اند مسیرهای طولانی و خطرناک‌ را طی کنند تا بتوانند به مرکز شهر غرنی و یا کابل برسند. به همین دلیل اعضای جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر از حکومت می‌خواهد که برای تأمین امنیت راه‌ها و شاه‌راه‌های کشور تدابیر جدی و لازمی را اخذ کند.
نهادهای جامعه‌ی مدنی افغانستان همچنان از طرف‌های درگیر می‌خواهد تا از خود خویشتن‌داری نشان داده و مثل گذشته به وحدت، یک‌پارچه‌گی و همسایه‌داری حسنه‌ی خود ادامه دهند. همچنان از بزرگان و متنفذین دو طرف خواهش می‌کنند که با هیأت اعزامی دولت همکاری کامل و لازم را به خرج دهند.
خواستیم نظر وزارت داخله را در این رابطه داشته باشیم اما با وجود تماس‌های مکرر با آقای نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله و آقای رحیمی، معاون سخنگوی این وزارت، نتوانستیم نظر آنان را در مورد گفته‌های اعضای نهادهای جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر و یا نتیجه‌ی اعزام هیأت به قره‌باغ غزنی به دست آوریم.

اشتراک گذاري با دوستان :