با وجود همسرم زنده‌گی را به تنهایی می‌گذرانم

- سحر رحیمی

پس از یک سال و اندی جدایی، هنوز پیوسته با خاطراتی سرد به خودش می‌لرزد. او قربانی انتخابی ا‌ست که پیامدی جز شکست برایش نداشته، پیوند اشتباهی که سرخورده‌گی زیادی در او به جا گذاشت.
جاوید ۲۲ ساله، یک سال می‌شود که از همسرش جدا شده است. در مورد آشنایی و ازدواج با همسر سابقش می‌گوید: «خانواده‌های‌ ما از قبل با هم آشنا بودند. آنها در شهر دیگری زنده‌گی می‌کردند و پدرم بعد از چندین بار رفت و آمد به آن شهر برای مقاصد کاری، به خانه‌ی آنها رفته و بدون اطلاع من در مورد خویشاوندی دو خانواده صحبت‌های اولیه‌ را انجام داده بود. من با آن خانواده هیچ آشنایی نداشتم و دختر را پیش از آن ندیده بودم. بعد از مدتی، این مسئله را با من در جریان گذاشتند و بعد از تعریف و توصیف‌های فراوان از من خواستند که فقط او را ببینم و لازم نیست به این زودی ازدواج کنم. من ۱۷ ساله بودم و هیچ اراده و اختیاری در مقابل تصمیم پدر نداشتم. بلاخره راضی‌ام ساختند که آنجا بروم و دختر را ببینم، فردای همان روز در حالی ‌که تنها یکبار دختر را از فاصله‌ی دور دیده بودم، بدون اینکه با هم حرفی زده باشیم، مجلس نامزدی برپا شد و من در عمل انجام شده قرار گرفتم.»
آنطور که معلوم است، تنها سهم جاوید و همسر سابقش از این پیوند، آسیب عمیقی‌ است که بر روان آن دو وارد شده است. گذشته‌ی سیاه و تجربه‌ی بد پیوستن به رابطه‌ای که چیزی به آنها اضافه نکرده و هر روز چیزهایی از آن دو کاسته است. می‌گوید: «به دنیای دیگری داخل شده بودم، رسیده بودم به پله‌ی صدم یک آپارتمان در حالی که به پله‌ی اول قدم نگذاشته بودم.»
در ادامه می‌گوید: «من نه قصد ازدواج و نه هم اطلاعاتی درباره‌ی مسایل زناشویی داشتم. بعد از دو سال نامزدی که بیشتر از همدیگر دور بودیم و سه سال زنده‌گی تأهل، مخالفت‌ها و تفاهم نداشتن ما هر روز بیشتر نمایان می‌شد. اختلافات و دعواهای ما روزافزون بود. احترام و نزاکت‌های زناشویی، روز به‌ روز کم می‌شد و هیچ‌کدام از ما در کنار دیگری احساس خوشبختی نمی‌کرد.»
ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های زنده‌گی و پذیرش تعهدی است که هر فرد در قبال همسر و زنده‌گی مشترک به عهده می‌گیرد. در واقع ازدواج باید بستری برای آرامش و مسیری برای پیشرفت زوج فراهم کند.

ازدواج سنتی و مدرن

جوانان امروزی بیشتر ترجیح می‌دهند، خودشان انتخاب‌کننده باشند و تصمیم بگیرند. ازدواج مدرن با آشنایی و رابطه‌ی عاشقانه شکل می‌گیرد و جوانان بعد از شناخت و تفاهم با هم تصمیم به ازدواج می‌گیرند که گاه با مخالفت‌ خانواده‌ها نیز رو‌ به‌ رو می‌شود، اما در ازدواج سنتی که بیشتر با انتخاب خانواده‌ها صورت می‌گیرد، فرصت تعامل و شناخت کافی بین دو طرف به میان نیامده، جوانان در فضای از قبل آماده شده برای ازدواج، قرار می‌گیرند و به گونه‌ای حق انتخاب از آنان سلب می‌شود.

معاینات گوناگون برای ازدواج

شرف‌الدین عظیمی، روانشناس و استاد دانشگاه در مورد چگونه‌گی شکل‌گیری ازدواج‌ها می‌گوید: «سیستم خانواده‌گی افغانستان از هم پاشیده و با بحران رو به‌ رو است. در چنین وضعیتی باید به خانواده‌ها آگاهی داده شود، تا بدانند ازدواج یک پدیده‌ی معمولی نیست. ازدواج‌ها باید آگاهانه، منطقی، مسلکی و روشن صورت بگیرد، آن هم پس از مشوره و مراجعه به روانشناس، مشاور خانواده‌گی و معاینات گوناگون. باید شخصیت دختر و پسر مورد بررسی قرار بگیرد و در نتیجه دیده شود که آیا این دو شخصیت با هم سازگار استند و می‌توانند با هم زنده‌گی کنند یا خیر. سن و سال، اصالت‌های خانواده‌گی، بررسی خصلت‌ها‌، تفاوت‌های تحصیلی، مسائل عقیدتی و سلامتی جسمی و روانی دو طرف از فکتورهایی استند که در اقدام به ازدواج باید در نظر گرفته شوند. همچنان ازدواج با افراد دچار مشکلات روانی و عصبی و افراد معتاد نیز توصیه نمی‌شود.»
به گفته‌ی آقای عظیمی: «آمار مشخصی در دست نیست. ممکن حدود ۱۵ تا ۱۷ درصد جوانان خواهان این باشند که خانواده برا‌ی‌شان همسر انتخاب کند، ولی در کل درصد زیادی از جوانان دوست دارند خودشان با عشق برای انتخاب همسر اقدام کنند. در هر دو صورت، هم ازدواج‌هایی که با جبر و اکراه از سوی خانواده صورت می‌گیرد و هم ازدواج‌هایی که از روی وابسته‌گی‌ها، تمایلات و علاقه‌مندی‌های‌‌‌ سطحی رقم می‌خورد، اگر آگاهانه و منطقی اقدام نشود، عواقب ناگواری در پی داشته، باعث می‌شود که در آینده روابط زوج سرد شده، مشکلات جنسی، جسمی، ذهنی، عاطفی و ارتباطی پیدا کنند. چنین ازدواج‌هایی در نهایت منجر به خیانت، طلاق و روابط موازی خواهد شد.»
آقای عظیمی در ادامه می‌گوید: «فقر، تجمل‌گرایی‌، ظاهربینی‌ها، فرهنگ‌ها و موارد اجتماعی نیز مسبب ازدواج‌های اجباری، عجولانه و ازدواج‌ در سنین پایین استند که از بزرگ‌ترین عوامل خشونت‌ها و مشکلات زناشویی در افغانستان به شمار می‌‌روند.»

ازدواج‌های موفق

شبنم و حامد زوج دیگری استند که از خوشبختی و موفقیت ازدواج‌شان حظ لحظه‌ها را می‌برند. وقتی از آشنایی‌‌شان قصه می‌کنند، چشم‌های‌شان برق می‌زند.
حامد می‌گوید: «در ابتدا با هم رفیق بودیم، رفته رفته این رفاقت و آشنایی بیشتر شد و به میزان صداقت و صمیمت دوستی، عشقی به میان آمد که به ازدواج‌ انجامید. شش سال از ازدواج‌ ما می‌گذرد و هر روز بیشتر از روز قبل به هم عشق می‌ورزیم و از بودن در کنار هم لذت می‌بریم. البته که زنده‌گی بدون دغدغه و جنجال نیست، آدمی هم گاهی ضعیف و خسته می‌شود، اما ما همیشه با تفاهم در کنار هم استیم و با همکاری و حمایت یکدیگر با تمام چالش‌ها مبارزه می‌کنیم.»
شبنم با تأیید حرف‌های حامد می‌گوید: «من فکر می‌کنم آدمی تا زمانی ‌که از خوشبختی خودش مطمین نشده، نباید موجودی را به دنیا بیاورد. ما بعد از چهار سال زنده‌گی مشترک پر از عشق و تفاهم بلاخره در سال پنجم ازدواج ما تصمیم گرفتیم صاحب فرزند شویم. دختر زیبایی به دنیا آوردم که زنده‌گی مادر و پدرش را زیباتر ساخت.»
در ادامه می‌گوید: «از کارهای خانه گرفته تا وظیفه، در جمع‌ خانواده و یا اجتماع بیرون همیشه همکار و در کنار هم بوده‌ایم. زیباترین قسمت داستان زنده‌گی ما این است که همچنان با گذشت سال‌ها رفیق مانده‌ایم و همیشه خواهیم ماند.»

ازدواج اجباری و خشونت‌های خانواده‌گی

زهرا یگانه مدافع حقوق زن در رابطه به ازدواج‌ها در افغانستان می‌گوید: «با توجه به تغییرات اجتماعی و مدرنیزه‌شدن زنده‌گی‌ها تصمیم‌گیری جوانان در مورد مسایل مختلف زنده‌گی تا حدی به دست خودشان است. صد البته این عمومی نیست، در بسیاری از مناطق کشور و در خانواده‌هایی که از باورها و سنت‌های قدیمی پیروی می‌کنند، جوانان زیادی هنوز نمی‌توانند برای خود و زنده‌گی‌شان تصمیم بگیرند، به ویژه در مورد مسایل مهمی چون تحصیل و ازدواج. در این موارد بیشتر تصمیم اصلی را خانواده می‌گیرد و اگر جوانی بخواهد در این بخش مستقلانه عمل کند با چالش‌های متعددی از طرف خانواده رو به ‌رو خواهد شد.»
او همچنان ازدواج‌های اجباری را یکی از عوامل خشونت‌های خانواده‌گی دانسته، می‌گوید: «در ازدواجی که با تصمیم خانواده‌ها و بدون هیچ نوع عشق و علاقه صورت می‌گیرد، طبعی است که زوج زنده‌گی سختی را سپری کرده، همیشه بهانه‌ای برای ابراز عقده و خشونت به وجود خواهد آمد. خشونت چاشنی چنین خانواده‌ها خواهد بود. نبود درک و علاقه باعث می‌شود تا زمینه‌ی درک و تفاهم به وجود نیاید و گاه به خیانت و یا فروپاشی خانواده‌ منجر خواهد شد.»
در ادامه می‌افزاید: «ازدواج‌هایی که با عشق و علاقه صورت می‌گیرند، طبیعی است که درک، همدیگر‌پذیری و دلخوشی‌های بیشتری را به همراه خواهند داشت. تفاوت‌های رفتاری دو طرف بیشتر قابل پذیرش خواهد بود. البته نمی‌توان گفت این نوع ازدواج‌ها صد در صد موفق‌ترین نوع ازدواج است، گاهی این ازدواج‌ها هم پایان خوشی ندارد. می‌توان این مسئله را در مورد ازدواجی که به مصلحت خانواده صورت گرفته نیز ذکر کرد، که گاه اتفاق افتاده در این نوع ازدواج نیز عشق و علاقه به وجود آمده و زنده‌گی موفقی را رقم زده است.»

راه حل

بانو یگانه در مورد راه حل این معضل اجتماعی می‌گوید: «بهترین راه، آگاهی‌دهی در مورد عواقب ازدواج اجباری برای خانواده‌ها است، تا از پیامد و آسیب‌های ازدواج اجباری آگاه شوند و اجازه ندهند دختران و پسران‌شان قربانی تصامیم و باورهای غلط و سنتی آنها شوند. خود جوانان نیز باید تلاش کنند با صحبت‌کردن و ارایه‌ی دلایل قانع‌کننده، خانواده را قناعت داده، با مشورت، استفاده از تجربیات آنها و به میل خود برای زنده‌گی تصمیم بگیرند.»
مدینه نیز قربانی پیوندی ناموفق است. او از زنده‌گی و ازدواج‌اش چنین می‌گوید: «وقتی ۱۶ سال داشتم، بدون هیچ آشنایی قبلی و کامل سنتی با همسرم نامزد شدم. در زمان خواستگاری، همسرم خارج از افغانستان به سر می‌برد و ما دو ماه بعد از جواب مثبت برای اولین بار یکدیگر را دیدیم. البته در این تصمیم صد در صد بی‌نقش نبودم اما باز هم در زمان ما دختران جرأت نه گفتن به تصمیمات والدین را نداشتند. در دوران نامزدی هر روز بیش از پیش شیفته‌ی عشق‌ورزی و مهربانی او می‌شدم. تا اینکه از اطرافیان‌‌شان شنیدیم که نامزدم مشکلات عصبی دارد، خیلی پیش آمده بود که به خود و خانواده‌اش آسیب بزند و صدای داد و بیداد و فحاشی‌اش بلند شود. روی این دلیل و با دروغ ثابت شدن معرفی و تعاریف مادر و خواهران همسرم از او، خانواده‌ام تصمیم گرفتند که نامزدی بهم بخورد و این رابطه به پایان برسد، ولی من خیلی وابسته‌ی او شده بودم و با این تصمیم مخالفت کردم. بعد از دو سال با هم عروسی کردیم. تیره‌روزی‌ من دقیق چند هفته بعد از عروسی‌ ما شروع شد، آن زمان اولین طفلم را باردار بودم.»
در ادامه می‌گوید: «حالا ده سال از ازدواج‌ ما گذشته و وضعیت همانگونه که شروع شده بود ادامه دارد. گاهی هفته‌ی یکی دو بار و گاه کمتر یا بیشتر مثل آتشفشان فوران می‌کند و بدون دلیل، یا به خاطر مسایل خیلی پیش پا افتاده، اقدام به فحاشی، داد و بیداد، ترساندن من و طفل‌ها و شکستن هر چی دم دستش باشد می‌کند. تحصیلات دانشگاهی‌ام را در همین وضعیت به پایان رساندم و مشغول کار شدم، از نگاه مادی مستقلم، اما همسرم هیچ حرفه و شغلی ندارد و اکثر اوقات بیکار است.»
«بعد از سال‌ها غریبی و به دوش کشیدن بار زنده‌گی و بزرگ کردن دو فرزند، دیگر تاب و توانی برایم نمانده است. هر قدر سعی می‌کنم قوی باشم، روز به ‌روز غمگین‌تر و سرخورده‌تر می‌شوم، تا جایی که یادم رفته که یک زن جوان هستم و به شاد بودن و تفریح احتیاج دارم. در این سال‌ها فقط مادر بوده‌ام و سعی کرده‌ام زنده‌گی را با تمام مشکلاتی که داشت به تنهایی اداره کنم و همسرم را با تمام کمبودی‌ها و خشونت‌هایش تنها به خاطر اینکه فرزندانم بی‌پدر بزرگ نشوند تحمل کنم، ولی هر روز که می‌گذرد، آثار خشونت و سرکوب کردن او را در خود و فرزندانم بیشتر احساس می‌کنم. می‌ترسم که روزی بابت تصمیم با او ماندن خودم را لعنت کنم و شاهد بیماری‌های روحی و ناکامی فرزندانم باشم.»
مدینه به آرمانی که از زنده‌گی مشترک داشته دست نیافته است. می‌گوید: «زنده‌گی مشترک استقلال و برابری زن و شوهر در تمام زمینه‌ها است. هیچ‌چیزی به اندازه‌ی تفاهم نمی‌تواند ضامن خوشبختی زوجی باشد. تنها درد من زنده‌گی با مردی است که در هیچ زمینه‌ای با هم تفاهم نداریم. اختلاف سنی پانزده سال و اختلاف تحصیلی ابتدایی و دانشگاهی، اختلاف عقیدتی و اختلاف در شیوه‌ی برخورد و تربیت فرزندان. ما هیچ نقطه‌ی مشترک و هیچ‌گونه تفاهمی با هم نداریم.»
ادامه می‌دهد: «به خاطر فرزندانم سعی کرده‌ام فکر جدایی را از سرم به در کنم اما برای من همه‌چیز تمام شده و هیچ احساس و انتظاری از همسرم ندارم. با وجود او زنده‌گی را به تنهایی می‌گذرانم.»
با این حال شاید ازدواج موفق تلفیقی از ازدواج مدرن و سنتی یعنی ترکیبی از عشق و منطق، و بافت عمیقی از «دوستت دارم» تا ‍«درکت می‌کنم» است.

اشتراک گذاري با دوستان :